Koronavirüs İspanyada bir kadın 20 günde 2 kez koronavirüse yakalandı

İspanya'da bir kadın 20 günde 2 kez koronavirüse yakalandı

İspanya'da bir sağlık çalışanı, 20 gün içerisinde 2 kez Kovid-19'a yakalanarak pandemi rekorunu kırdı. Bu iki enfeksiyon arasındaki bilinen en kısa zaman dilimi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Pandemi rekoru: İspanyada bir kadın 20 günde 2 kez koronavirüse yakalandı
Arşiv

İspanyol araştırmacılar, bir kadın sağlık çalışanının 20 gün içinde 2 kez Kovid-19'a yakalandığını bildirdi.

BBC'nin haberine göre, araştırmacılar, 31 yaşındaki kadın sağlık çalışanının aralık ayında virüsün Delta varyantına yakalandığını, ocak ayında ise Omicron varyantı ile enfekte olduğunu tespit etti.

Hastanın ilk PCR testinden sonra herhangi bir semptom geliştirmediğini ancak tekrar virüse yakalandığında öksürük ve ateş gibi belirtiler gösterdiği aktarıldı.

Pandemi rekoru

Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi'nde çalışma yazarı Dr. Gemma Recio, sağlık çalışanının 3 hafta geçmeden tekrar enfekte olduğunu tespit ettiklerini, bunun, Omicron varyantının daha önce aşılar ve doğal enfeksiyon yoluyla elde edilen bağışıklıktan kaçabildiğini gösterdiğini söyledi.

Recio, daha önce virüse yakalananların, aşıları tam olsa bile 20 gün kadar kısa bir sürede yeniden enfekte olabileceklerini aktardı.

Öte yandan bilim insanları, aşılardan ve önceki enfeksiyonlardan sağlanan bağışıklığın Omicron vakalarında hastaneye yatışa karşı kısmen koruma sağladığına işaret etti.

Kovid-19'un daha bulaşıcı Omicron varyantı geçen yılın aralık ayında ortaya çıkmış ve vaka sayılarının hızlı şekilde yükselmesine neden olmuştu.

DSÖ: İngiltere'de görülen hepatit vakalarında artış eğilimi var
KORONAVİRÜS
DSÖ: İngiltere'de görülen hepatit vakalarında artış eğilimi var

Şanghay'da halkın öfkesi büyüyor: Her an olaylar çıkabilir
KORONAVİRÜS
Şanghay'da halkın öfkesi büyüyor: Her an olaylar çıkabilir

Prof. Dr. Şener: Her 10 hastadan 1'inde 'post Covid' sendromuna rastlanıyor
KORONAVİRÜS
Prof. Dr. Şener: Her 10 hastadan 1'inde 'post Covid' sendromuna rastlanıyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.