Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Koronavirüs Randevuya gidilmezse ayda 150 bin aşı ziyan olabilir

Randevuya gidilmezse ayda 150 bin aşı ziyan olabilir

Randevuya gidilmezse ayda 150 bin aşı ziyan olabilir

Antalya Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Dr. Ozan Uzkut, koronavirüse karşı geliştirilen Pfizer-Biontech aşıyı tercih edenlerin randevularına gitmemesi halinde ayda 150 bin aşının ziyan olabileceğini söyledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Randevuya gidilmezse ayda 150 bin aşı ziyan olabilir
Ozan Uzkut

Antalya Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Dr. Ozan Uzkut, koronavirüse karşı geliştirilen Pfizer-Biontech aşıyı tercih edenlerin randevularına gitmemesi halinde ayda 150 bin aşının ziyan olabileceğini söyledi. Uzkut, bu aşıların -70 derece soğuk dolaplarda saklanıp, randevu sayısına göre özel taşıma aküleriyle soğuk zincir kırılmadan aşı merkezlerine götürüldüğünü aktardı. 2-8 derecelik aşı dolaplarında 120 saat tutulabilen aşıların çözüldükten sonra flakonların serum fizyolojik ile sulandırıldığını söyleyen Dr. Uzkut, “Biontech aşısının özelliği, aşılar dolaptan flakon halinde çıkıyor ve bu flakonun 6 kişiye yapılması gerekiyor. Flakon dolaptan çıktıktan sonra 6 saat içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Hastanede Biontech aşıları 6’şarlı grup halinde uygulanıyor; fakat gün sonunda 6 kişi gelmezse aşıların bir kısmı kalabiliyor.” dedi.

81 şehir kapansın
KORONAVİRÜS
81 şehir kapansın

GİDEMEYEN İPTAL ETMELİ

  • Uzkut, “Her hastanede yarım, ortalama 2-3 flakon kaldığını düşünürsek günde 5 bin, ayda 150 bin civarında aşı ziyan olur. Buna mutlaka önlem alınması gerekiyor. Başta randevu alan kişiler saatinde gelmeli, gelemeyecekse randevu iptalini yapmalı, başkasının hakkını yememeli.” şeklinde konuştu.

En radikal tedbirleri alalım
KORONAVİRÜS
En radikal tedbirleri alalım
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.