KÜLTÜR SANAT

Ahmet Çoktan'ın "Hamd" isimli sergisi açıldı

Ahmet Çoktan'ın kaatı sanatıyla yorumladığı 33 "Elhamdülillah" eserinin yer aldığı "Hamd" sergisi, TBMM Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi'nde ziyarete açıldı.

Aa Yeni Şafak
İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği ve Uluslararası Köprü Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen serginin açılışı, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Hayati Develi ve Kuveyt Kültür Bakan Yardımcısı Fareed Al Ali ile çok sayıda davetlinin katılımıyla yapıldı.

Sergi açılışında açıklama yapan Çoktan, 25 yıldır ebru, son 8 yıldır da kaatı tekniğiyle ilgilendiğini belirterek, "Şehir yaşantısı içinde durup bir soluk almak ve küçük şeylerden mutlu olmanın önemini vurgulamak için bu sergi ortaya çıktı" dedi.

Eserleri toplam 8 bin 100 saatte tamamladığını ifade eden Çoktan, "Dünyaca ünlü 33 hattattan 'Elhamdülillah' ile ilgili yazılar yazmalarını istedik. Onlar yazdılar. Ben de bunları kaatı tekniğine uyguladım" şeklinde konuştu.

Küratörlüğünü Beste Gürsu'nun yaptığı sergi, 19 Nisan'a kadar açık kalacak.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.