|

Beklenen belgesel dizi yayına hazır

Çekimleri 2001 Şubat'ta başlayan Esaret Günlüğü/ 1. Dünya Savaşı'nda Türk Esirler isimli belgesel dizisinin tüm çalışmaları tamamlandı.

YENİSAFAK.COM.TR
00:00 - 21/11/2012 Çarşamba
Güncelleme: 10:06 - 21/11/2012 Çarşamba
Yeni Şafak
Beklenen belgesel dizi yayına hazır
Beklenen belgesel dizi yayına hazır

13 bölüm olarak hazırlanan belgesel dizinin yapımı TMC, YAPIMCILIĞI Mustafa Karahan, yönetmenliği Cem Fakir, danışmanlığı Prof. Dr. Azmi Özcan tarafından gerçekleştirildi. Dizinin jenerik müziği Kıraç, bölüm müzikleri Ediz Hafızoğlu tarafından yapıldı.

Belgesel dizide, esaret hayatındaki Osmanlı esirlerinin esaret kamplarında çıkardığı gazeteler, bayram günlerini nasıl geçirdiği, esaret günlerindeki kültürel, sportif, eğitim gibi çalışmaları Imperial War, Gaumont Pathe ve British Pathe isimli arşiv müzelerinden alınan gerçek görüntüler yer aldı.

Sarıkamış''ta, Allahüekber Dağları''nda donarak ölen, Sibirya yollarında yaya olarak, at arabalarıyla, trenlerle binlerce kilometrelik yolculuklarda çekilen çileler, Mısır, İsrail, Filistin ve Irak''tan Hindistan ve Burma''ya uzanan yol hikayelerinin yer aldığı belgesel dizide, kanalizasyon ve yol işlerinde çalışma hayatının zorlukları, yiyecek, içecek ve giyim konusundaki kıtlıklar, salgın hastalıklar, yanlış tedaviler sonucu sakat kalmalar v.b. birçok hikaye gerçek arşiv görüntüleri ile anlatılıyor.

Belgesel dizide ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti''nin iki Cumhurbaşkanı''nın 1. Dünya Savaşı''nda Mısır''da esir düştükleri dile getiriliyor.

Belgesel şöyle anlatılıyor: ''Esaret'' yokluk demekti. Artık özgürlükleri yoktu. Anası, babası, karısı, çocukları yoktu. Üstelik vatandan da bir haber gelmiyordu… 1. Dünya Savaşı''nda cepheye gönderilen Türk askerlerinin 200 binden fazlası aynı kaderi paylaştı.. Onlardan geriye, dinmeyen bir vatan hasreti ile unutulmuşluk kaldı. Onlar bu toprakların kayıp çocuklarıydı.


12 yıl önce