|

Dünya birincisi ödülünü almaya gidemeyecek

İtalya''da düzenlenen 10. Uluslararası Castello Di Duino Şiir ve Tiyatro Yarışması''nda en büyük ödül olan İtalya Cumhurbaşkanlığı madalyasını kazanan Neslişah Aslan, 23 Mart tarihindeki ödül törenine aynı tarihe denk gelen YGS sınavı yüzünden gidemeyecek.

İha
00:00 - 7/02/2014 vendredi
Güncelleme: 10:47 - 7/02/2014 vendredi
Yeni Şafak
Dünya birincisi ödülünü almaya gidemeyecek
Dünya birincisi ödülünü almaya gidemeyecek

90 ülkeden 950 şiir arasından seçilen ''Zümrüd-ü Anka'' şiiri ile en prestijli ödüle sahip olan 17 yaşındaki Neslişah Aslan, bu ödülü alan ilk ve tek Türk olma özelliğine de sahip oldu. 5 yaşından beri piyano, solfej, bale, modern dansla uğraşan ve resim yapan Neslişah Aslan, bugüne kadar birçok ulusal ve uluslararası yarışma, sınav, festival ve gösterilere katılarak hepsinde dereceye girmeyi başardı. TED Samsun Koleji 12. sınıfta burslu olarak okuyan Aslan, 2010 yılında 190 sayfalık ''Melodi''m'' adlı gençlik romanı da yazdı. Geçen sene İtalya''da düzenlenen 9. Şiir ve Tiyatro Duino Kalesi Uluslararası Yarışması 16 yaş kategorisinde ''Doğmamış Çocuktan Mektup'' şiiri ile Övgüye Değer Şiir Ödülü''nü kazanan Aslan, bu yıl da aynı yarışmaya jürinin özel davetlisi olarak katılıp ''Zümrüd-ü Anka'' şiiri ile yarışmanın en prestijli ödülü olan İtalya Cumhurbaşkanlığı madalyası ve yayımlanma ödülünün sahibi oldu. Fakat 23 Mart 2014 tarihinde İtalya''daki Duino Şatosu''nda yapılacak olan ödül törenine Neslişah Aslan, aynı tarihe denk gelen Yükseköğretime Geçiş Sınavı''na (YGS) katılacağından dolayı gidemeyecek.

''Yarışmayı ben kazandım, ödülümü babam alıyor''

Yarışmayı kazandığı için çok mutlu olduğunu fakat gidemediği için üzgün olduğunu belirten Neslişah Aslan,

''Geçen sene İtalya''da Castello Di Duino Şiir Yarışması''na Milli Eğitim Bakanlığı''nın duyurusu ile katıldım. Orada 16 yaş kategorisinde Övgüye Değer Şiir Ödülü''nü kazandım. Daha sonra jüri üyeleri beni bu seneki yarışmaya davet ettiler. Bu seneki şiir konsepti ise ''Ben ve Sen'' idi. Ben daha çok tarihi olayları yazmaktan hoşlanıyorum. Geçen sene Avrupa Birliği Öykü Yarışması''nda ''S''onsuzluğun Ezgisi'' adlı öykümle mansiyon ödülü kazandım. Bu ödül ile ülkemi Belçika ve İrlanda''da temsil etme hakkı kazandım. Orada 1453 fethini ve Fatih Sultan Mehmet''i anlatmıştım. Bu seneki ''Sen ve Ben'' konulu şiirde Zümrüd-ü Anka''yı anlattım. Yazarken felsefi bilgileri kullandım. Bu yüzden derin araştırmalar yaptım. Hint ve Mısır felsefesini, Phoenix''i, Yunan mitolojisini araştırdım. Bunun sonucunda da bu şiirim ortaya çıktı. Bu seneki şiir yarışmasına 90 ülkeden 950 şiir katıldı. Ben de onların arasından en iyisi olmayı hak kazandım. Ülkemi ve şehrimi temsil ettiğim için de çok mutluyum. Çünkü bu sene en büyük ödül olan Cumhurbaşkanlığı madalyasını almaya hak kazandım. Çok gururluyum. Fakat ödül törenim ile YGS sınavım aynı güne denk geliyor. Bu benim için üzücü bir durum ama bunun üstesinden de gelmeye çalışacağız. Büyük bir ihtimal ile ödül törenine babamı göndereceğim'' dedi.

il y a 10 ans