KÜLTÜR SANAT

Dünya Müzeleri Müzesi sanatseverleri bekliyor

Eskişehir''de açılan ''Dünya Müzeleri Müzesi''nde, geçmiş zamana ait uygarlıkların eserlerinin benzerleri hem sergileniyor hem de beğenen ziyaretçilere satılabiliyor.

İha Yeni Şafak
Aktif Felsefe gönülleri tarafından kurulan ''Dünya Müzeleri Müzesinde'', orijinalleri dünya müzelerinde bulunan Mısır, Grek, Roma, Aztek, Maya, Hint, Çin, Sümer, Asur, Hitit, Frig uygarlıklarına ait eserlerin minik benzerleri sergileniyor. 28 farklı ülkedeki müzelerde bulunan eserlerin el yapımı benzerleri büyük ilgi görüyor.

Dünyada başka bir benzeri olmayan müzede, 12 uygarlığa ait toplam 288 eser içeriyor. Anadolu uygarlıklarına ait 48 parçanın yanı sıra, Kibele, Midas, Yazılıkaya, Devrim Arabası, Yunus Emre gibi Eskişehir''e ait parçalar da müzenin eserleri arasında yer alıyor. Müzede aynı zamanda, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü öğrencilerinin yaptıkları parçalar da bulunuyor.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.