|

Mo Yan İstanbul'a geldi

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Nobel ödüllü Çinli yazar Mo Yan, İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerini ziyaret etti.

Aa
00:00 - 21/02/2014 Cuma
Güncelleme: 08:41 - 21/02/2014 Cuma
Yeni Şafak
Mo Yan İstanbul'a geldi
Mo Yan İstanbul'a geldi

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Çin'de 2013 Türkiye Kültür Yılı etkinlikleri çerçevesinde başlatılan "100 Çinli Entelektüelin Ağırlanması Projesi" kapsamında Bakan Çelik'in konuğu olarak Türkiye'de bulunan Mo Yan, İstanbul ziyaretine başladı.

Ünlü yazar, İstanbul ve Ankara olmak üzere iki ayaktan oluşan ziyaret programıyla Türkiye'nin kültürünü ve tarihi güzelliklerini yakından tanıyacak.

Mo Yan, ilk olarak Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Sultan Ahmet Camisi ve Yerebatan Sarnıcı'nı gezdi.

İstanbul Boğazı'nın eşsiz manzarasının keyfini çıkaran Mo Yan, Türk mutfağına da büyük ilgi gösterdi. "Metrelik Adana Kebabı" yiyen Mo Yan, baklavanın ve Türk kahvesinin de tadına baktı.

Mo Yan ve eşi, yarın boğaz turu yapacak, Dolmabahçe Sarayı, Kapalıçarşı, Galata Köprüsü, Taksim ve İstiklal Caddesi'ni gezecek. 2012 Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Mo Yan, 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Türk yazar Orhan Pamuk ile bir araya gelecek.

Programı kapsamında Mo Yan'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından da kabul edilmesi planlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Bakan Çelik'in talimatıyla 2013'te başlattığı "100 Çinli Entelektüel" projesi Nobel ödüllü yazarın ziyaretiyle son bulacak.

Hemen her platformda kültürel diplomasinin önemine işaret eden Bakan Ömer Çelik, daha önceki açıklamalarında projenin başka ülkelerle süreceğini, böylece en üst düzeyde Türkiye'nin tanıtımının sağlanmasına katkı vermeye devam edileceğini de bildirmişti.

10 yıl önce