Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Özgün Kandil gecelerine ait özel bir namaz veya ibadet şekli var mıdır?

Mevlid Kandilinde hangi ibadetler yapılır? Kandil geceleri nasıl değerlendirilir?

Kandil gecelerine ait özel bir namaz veya ibadet şekli var mıdır?

Bugün Mevlid Kandili. Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (sas) doğum günü olan Mevlit Kandili, bugün idrak edilecek. Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir. Peki Kandil gecelerine ait özel bir namaz veya ibadet şekli var mıdır? Mübarek geceleri nasıl değerlendirmek gerekir?

Haber Merkezi Yeni Şafak
Mevlid Kandilinde hangi ibadetler yapılır? Kandil geceleri nasıl değerlendirilir?
Namaz kılmak İslam'ın 5 şartından biridir.

Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir.

Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir.

2020 Mevlid Kandili mesajları
HAYAT
2020 Mevlid Kandili mesajları

Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

Kaza namazının delili nedir?
HAYAT
Kaza namazının delili nedir?

Kandil gecelerinin gündüzlerinde yani geceyi takip eden ertesi günde oruç tutmak müstehaptır.

  • Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), "Şaban’ın ortasında (yani berat gecesinde) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, 'Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu isteyen…' der." (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salat, 191) buyurmuştur.

Faziletli, okunacak ve ezberlenecek sureler, dualar

Fatiha Suresi

Ayetel Kürsi

Kehf Suresi

Felak Suresi

Nas Suresi

İnşirah Suresi

İhlas Suresi

Fetih Suresi

Sübhaneke Duası

Yasin Suresi

Nazar Duası

Salavat Duası

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.