ÖZGÜN

Miraç kandili hangi gün idrak edilecek? Miraç kandili önemi

Miraç kandili hangi gün idrak edilecek? Miraç kandili önemli hakkındaki açıklamaları ve tüm detayları haberimizden görebilirsiniz. Müslüman alemi için en değerli günlerden biri olan Miraç gecesine az bir zaman kaldı. Miraç kandilinin ne zaman anılacağını ve önemi hakkındaki ayrıntılı açıklamaları sayfamızdan bulabilirsiniz.

Haber Merkezi Diğer, AA

Miraç kandili hangi gün idrak edilecek? İşte bu sorunun yanıtını haberimizde sizlerle paylaşıyoruz. Recep ayının 27. gecesine denk gelen Miraç gecesi Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizin göğe yükselerek Allah (c.c) huzuruna çıkması olarak idrak edilir. Miraç kandili önemini ve hangi güne denk geldiğini sayfamızdan görebilirsiniz.

Miraç kandili 23 Nisan 2017 Pazar günü idrak edilecek.

Miraç; Receb'in 27. gecesi… Âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimize, Mekke döneminde bir gece, Yüce Yaratan’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa etmesi için önce Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya yaptırılan hikmet yüklü yolculuk… Kâinatın yüce yaratıcısının daveti üzerine gerçekleşen mucizevî buluşma…
Süleyman Çelebinin "Şeş cihetten ol münezzeh zül-celâl, Bîkemukeyf âna gösterdi cemâl" şeklindeki ifadesiyle "mahiyetini, nasıllık ve niceliğini bilemediğimiz bir şekilde yüce Allah ile görüşen" sevgili Peygamberimiz’in, şirk koşmayanların affedilebileceği müjdesi, Bakara Sûresi'nin son iki ayeti ve beş vakit namaz hediyesiyle yüce âlemlerden döndüğü gece…
Miraç bir arınma ve Allah’a yükseliştir. İnsanın erdem yolculuğu, beşerilikten insaniliğe yükseliş hikâyesidir. Sadece Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa ve varlığın düzeylerinde, hakikat göğünün katmanlarında değil, insanlığın Allah’a ulaşan yolunun duraklarında da gerçekleşmiş kutlu bir yolculuktur.
İsra suresinin başlangıç âyetlerinde bu kutlu yolculuğun ilk aşaması şöyle anlatılır:“Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”
Miraç; kendi semamıza, yani kalbimize ve iç dünyamıza bir yolculuk yapmamıza, arınmamıza, âlem-i İslam’ın ve bütün insanlığın yüksek değerlerle yücelmesine vesile olsun.

Mübarek Kandil Gecelerini Nasil Degerlendirmeliyiz

Kur'an-i Kerim okuyarak, Peygamberimiz ( a.s.m)'in mübarek duasi olan Cevsen-ül Kebiri okuyarak, Aile bireyleriyle birlikte günün mana ve ehemmiyeti hakkinda sohbet ederek,Allah rizasi için namaz kilarak, Hayatimizin geçmis günleri ve yillari hakkinda muhasebe yaparak, Günahlarimizin bagislanmasi için Allah'tan af dileyerek, Sevgili Peygamberimize bol bol salât ve selâm okuyarak, Dünya ve ahirete ait dileklerimiz için dua ederek, Hastalari, yaslilari ziyaret ederek; yoksullari, öksüz ve yetimleri sevindirerek, Es, dost ve yakinlarimizla tebrikleserek, Dargin ve küskünleri baristirarak, degerlendirebiliriz.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dursun Aygün, "Kutlu Doğum Haftası kimsenin inisiyatifiyle değil, sadece Diyanet İşleri Başkanlığının inisiyatifiyle ortaya çıkmış bir haftadır. Topluma mal olmuş bir haftadır. Hazreti Peygamberimizin rahmet mesajlarını toplumun her kesimine ulaştırmaktan başka hiçbir gayesi olmamıştır." dedi.

Antalya Müftülüğünce Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'nde program düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Kutlu Doğum Haftası'na ilişkin sinevizyon gösterisi ve Kepez Müftülüğü Kur'an Kursları'na katılan 4-6 yaş grubunun ilahi dinletisiyle devam etti.

Programda konuşan Aygün, dünyanın çok büyük bir güven bunalımı yaşadığını, ülkelerin olağanüstü güvenlik tedbirleri aldığını söyledi.

Ülkelerin birbirine güvenemez hale geldiğini dile getiren Aygün, en büyük harcamaların güvenliğe yapıldığına işaret etti.

Suriye, Irak, Yemen gibi ülkelerde yaşanan olaylardan örnekler veren Aygün, "İslam ülkeleri arasında yayılan fitne fesatın herkesin malumu olduğunu" belirtti.

Aygün, Türkiye'nin bu ülkeler arasında huzuru, güvenliği, ekonomisi, birlik ve beraberliğiyle yükseldiğini vurguladı.

Türkiye'nin gücünü istemeyen dahili ve harici düşmanların türlü hilelere başvurduğunu anlatan Aygün, "Ülkemizin güvenini, huzurunu, dirliğini, kardeşliğini ortadan kaldırmak ve milleti birbirine düşürmek için yapmadık ihaneti bırakmadılar. Ama bu millet irfanıyla, imanıyla, vatanına bağlılığı, Allah'a inancıyla bunlara geçit vermedi. Her şeye rağmen ülkemiz huzurunu, güvenini korumaya devam ediyor. Bundan dolayı Allah hepimizden razı olsun." diye konuştu.

Aygün, huzur ve güvenin öneminden hareketle, Diyanet İşleri Başkanlığının bu yıl Kutlu Doğum Haftası'nın temasını "Hz. Peygamber ve Güven Toplumu" olarak belirlediğini anımsattı.

Kutlu Doğum Haftası ile ilgili "saçma sapan iddiaların ortaya atıldığını" ifade eden Aygün, "Kutlu Doğum Haftası kimsenin inisiyatifiyle değil, sadece Diyanet İşleri Başkanlığının inisiyatifiyle ortaya çıkmış bir haftadır. Topluma mal olmuş bir haftadır. Hazreti Peygamberimizin rahmet mesajlarını toplumun her kesimine ulaştırmaktan başka hiçbir gayesi olmamıştır." dedi.

- "Mevlit Kandili'nin alternatifi değildir"

Antalya Müftüsü Osman Artan da Diyanet İşleri Başkanlığının 1989'dan bu yana 20 Nisan esas alınmak suretiyle her sene "Kutlu Doğum Çalışmaları" adı altında çeşitli etkinlikler düzenlediğini bildirdi.

Bu etkinliklerin hiçbir zaman Mevlit Kandili'nin alternatifi olmadığını kaydeden Artan, "Kandil gecelerimizi hicri takvime göre yine idrak ediyoruz. Kutlu Doğum Haftası çalışmaları tamamen Diyanet İşleri Başkanlığımızın inisiyatifinde, kültürel olarak Hazreti Peygamberimizin güzel ahlakını anlatmak, anlamak, anlatılanları yaşamımıza uygulamak için yapılan çalışmalardır." diye konuştu.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.