ÖZGÜN

Miraç kandili ne zaman? 2017 Miraç kandili ne zaman idrak edilecek?

2017 dini günler takvimine göre Miraç kandiline çok az bir süre kaldı. Müslüman alemi için büyük bir önem taşıyan gecelerden biri olan Miraç kandili yakın zamanda idrak edilecek. Miraç kandili Recep ayının 27. gecesi kutlanan mübarek gecedir. Peki Müslüman alemi için büyük bir önem taşıyan Miraç kandili ne zaman?

Haber Merkezi Diğer

Miraç kandili ne zaman sorusu cevabını buldu. Diyanet tarafından yapılan açıklamayla birlikte 2017 dini günler takviminde Miraç kandilinin de tarihi netleşti. Recep ayının 27. gecesi idrak edilen Miraç kandili için nasıl ibadet edilmeli? Miraç kandilinde neler yapılmalı?

MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN?

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in Mescid'i aksa'dan semaya yükselerek yaptığı hikmet yüklü geceyi bir kez anımsamamızı sağlayan Miraç Kandili 23 Nisan 2017 Pazar günü ve gecesi ihya edilecektir

2017 YILINDA MÜBAREK GÜN VE GECELER

Üç Ayların Başlangıcı: 29 Mart Çarşamba

Regaib Kandili: 30 Mart Perşembe

Miraç Kandili: 23 Nisan Pazar

Berat Kandili:10 Mayıs Çarşamba

Ramazan Ayı Başlangıcı:27 Mayıs Cumartesi

Kadir Gecesi:21 Haziran Çarşamba

Arefe: 24 Haziran Cumartesi

Ramazan Bayramı: 25, 26, 27 Haziran

Kurban Bayramı Arefesi: 31 Ağustos Perşembe

Kurban Bayramı: 1, 2, 3 ve Eylül

Hicri Yılbaşı: 21 Eylül Perşembe

Aşure Günü: 30 Eylül Cumartesi

Mevlid Kandili: 29 Kasım Çarşamba

Mirac Kandili

Miraç; Receb'in 27. gecesi… Âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimize, Mekke döneminde bir gece, Yüce Yaratan’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa etmesi için önce Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya yaptırılan hikmet yüklü yolculuk… Kâinatın yüce yaratıcısının daveti üzerine gerçekleşen mucizevî buluşma…


Süleyman Çelebinin "Şeş cihetten ol münezzeh zül-celâl, Bîkemukeyf âna gösterdi cemâl" şeklindeki ifadesiyle "mahiyetini, nasıllık ve niceliğini bilemediğimiz bir şekilde yüce Allah ile görüşen" sevgili Peygamberimiz’in, şirk koşmayanların affedilebileceği müjdesi, Bakara Sûresi'nin son iki ayeti ve beş vakit namaz hediyesiyle yüce âlemlerden döndüğü gece…
Miraç bir arınma ve Allah’a yükseliştir. İnsanın erdem yolculuğu, beşerilikten insaniliğe yükseliş hikâyesidir. Sadece Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa ve varlığın düzeylerinde, hakikat göğünün katmanlarında değil, insanlığın Allah’a ulaşan yolunun duraklarında da gerçekleşmiş kutlu bir yolculuktur.


İsra suresinin başlangıç âyetlerinde bu kutlu yolculuğun ilk aşaması şöyle anlatılır:

“Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”
Miraç; kendi semamıza, yani kalbimize ve iç dünyamıza bir yolculuk yapmamıza, arınmamıza, âlem-i İslam’ın ve bütün insanlığın yüksek değerlerle yücelmesine vesile olsun.

Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.