Özgün NFT nedir, ne işe yarar?

NFT nedir, ne işe yarar?

Geçtiğimiz günlerde Hollanda'da yaşayan bir öğrenci NTF olarak ruhunu satmaya karar verdiğini ve bir süre sonra yaklaşık 350 dolara ruhunu sattığını açıkladı. Bunun üzerine en çok aratılan ve merak edilen konulardan bir tanesi NFT'nin ne olduğu üzerine oldu. NFT nedir, ne işe yarar? NFT nasıl yapılır? İşte NFT ile ilgili bütün detaylar haberimizde...

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
NFT nedir, ne işe yarar? NFT nasıl yapılır?
NFT nedir, ne işe yarar?

Geçtiğimiz günlerde Hollanda'da yaşayan bir öğrenci NTF olarak ruhunu satmaya karar verdiğini ve bir süre sonra yaklaşık 350 dolara ruhunu sattığını açıkladı. Bunun üzerine en çok aratılan ve merak edilen konulardan bir tanesi NFT'nin ne olduğu üzerine oldu. NFT nedir, ne işe yarar? NFT nasıl yapılır? İşte haberimizin detayları sizlerle...

NFT nedir, ne işe yarar?

  • NFT'ler yani değiştirilemez tokenler rahatlıkla birbirilerinden ayrılabilmeleri ve doğrulanabilmeleri için özel olarak tasarlanmışlardır. Genelde Ethereum altyapısında oluşturulan bu dijital varlıklar, ERC-721 ve ERC-1155 belirteçlerinin standartlarına göre oluşturulmaktadırlar. Ethereum altyapısının yanı sıra Eos, Neo ve Tron geliştiricileri de NFT oluşumunu teşvik etmek adına kendi belirteç standartlarını yayınladılar.
  • NFT yani Değiştirilemez Tokenler, sahip oldukları özellikler sebebiyle genellikle telif hakkı bulunan ürünler oluşturmak için özel olarak tasarlanmaktadır. Örneğin bir sanatçı, kendi sanat eserini değiştirilemez token olarak oluşturduğunda ürünün her satışında sanatçı kendisine ayrıca pasif bir gelir oluşturmuş oluyor.

NFT nasıl yapılır?

NFT tokenler, yakın zamanda oluşturulan bir çok platform aracılığıyla oluşturulabiliyor ve satılabiliyor. Kendine mahsus özel değeri olan bu değiştirilemez tokenleri farklı platformlar ile internet üzerinde satabilmek mümkün.

Hollandalı 21 yaşındaki Stijn van Schaik ruhunu NFT olarak 350 dolara satmıştı

  • Stijn van Schaik adındaki Hollandalı 21 yaşındaki bir sanat öğrencisi ruhunu NFT olarak satışa çıkardı. Stinus'un Ruhu adı verilen NFT ürünü blokzincire yüklendi ve ilk satışını 350 dolara yaptı.
  • NTV'nin haberine göre, satış için kurulan sitesinde ruh satışının kurallarını açıklayan Schaik, "Burada ruhumu satıyorum. Benim hakkımda ya da henüz sahibi benken ruhum konusunda istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz" dedi. Ruhunu satan genç, alıcısına ise istediği inanışa geçme sözü veriyor. Schaik her türlü dini inanış ya da ruhani gruba üye olabileceğini söylüyor.
  • NFT'ler değiştirilemez olsa da yeniden satılabiliyorlar. Schaik'in burada da bir çözümü var. Genç insan her yeni sahibin istediği inanışa geçeceğini belirtti. Ayrıca Schaik istenirse ruhunu parça parça inanışlara bölebileceğini öne sürdü. Schaik amacını NFT konusundaki farkındalığı artırmak olarak açıklamıştı.
  • Bir Ethereum'un onda birine satışa çıkan ruh 0.11 ETH'ye (350 dolar) satıldı. Schaik'in ruhunun yeni sahibi ise genç insanın ruhuna 1040 ETH yani 3.5 milyon dolar değer biçti.

NFT çılgınlığı inanılmaz boyutlara ulaştı: Ruhunu sattı
TEKNOLOJİ
NFT çılgınlığı inanılmaz boyutlara ulaştı: Ruhunu sattı
Alevi STK temsilcileri Cumhurbaşkanı'nın 'yeni adım' açıklamalarını değerlendirdi: Erdoğan samimi adımlar attı
Gündem

Alevi STK temsilcileri Cumhurbaşkanı'nın 'yeni adım' açıklamalarını değerlendirdi: Erdoğan samimi adımlar attı

Bazı Alevi sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Alevilere ilişkin yeni adım açıklamasını değerlendirdi. Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Başkanı Özdemir Özdemir "Cumhurbaşkanı Erdoğan, samimi adımlar attı. Ancak, CHP ve HDP çatısı altında hareket eden Alevi kurumları bu adımlara sürekli muhalefet etti. Oysa Cumhurbaşkanının her muharrem ve ramazan aylarındaki iyi niyet göstergeleri bizim için önemli" dedi.
AK Parti'li Özşavlı'dan California Valisi'ne 'Soykırımı Anma Günü' tepkisi: 600 bin Müslüman katledildi
Gündem

AK Parti'li Özşavlı'dan California Valisi'ne 'Soykırımı Anma Günü' tepkisi: 600 bin Müslüman katledildi

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özşavlı, California Valisi Gavin Newsom'un, 24 Nisan'ın 'Soykırımı Anma Günü' ilan edilmesine yol açan yasa tasarısını imzalamasına tepki gösterdi. Özşavlı, "Ermenilerin Türkleri katlettiğini gösteren belgeleri, yabancı arşivlerden de güzel bir seçki yaparak California Valisi Newsom'a göndereceğim ve bu kararından vazgeçmesini isteyeceğim." dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu 'Bizim için çok kıymetli' diyerek açıkladı: Demir yolu ağırlıklı yatırım dönemine girdik
Ekonomi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu 'Bizim için çok kıymetli' diyerek açıkladı: Demir yolu ağırlıklı yatırım dönemine girdik

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Demiryolları bizim için çok kıymetli. Son 20 yıldır özellikle kara yolu ağı ile ilgili özenli yatırımlar yaptık. Çünkü kara yollarında oldukça eksiğimiz vardı, onu önemli bir seviyede tamamladık. Şu anda da demir yolu ağırlıklı bir yatırım dönemine girdik. 20 yıldır yatırımlarımızın yüzde 65'i kara yolu ağırlıklıydı, şimdi artık yüzde 65'i demir yolu ağırlıklı bir yatırım dönemine girdik." dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.