Soylu: Allah bir daha bu ülkeye 15 Temmuz yaşatmasın

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Temmuz gecesi FETÖ'cü hainler tarafından bombalarla vurulan Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığı'nda düzenlenen programda, "Allah, bir daha bu ülkeye 15 Temmuz yaşatmasın. Sadece burada olanlar değil, çok daha ötesi var. Ayette Rabbimiz, "Onlar diridirler siz bilmezsiniz" diyor. Ne zannediyoruz? 15 Temmuz'u kendimiz mi durdurduk? Bu millet dualı bir millettir, yalnız değildir" ifadesini kullandı.

AB Başkanlığı Dışişleri Bakanlığının bağlı kuruluşu oldu

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre Avrupa Birliği (AB) Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığının bağlı kuruluşu oldu. Buna göre, başkanlığın üst amiri AB Başkanı olacak. "AB Başkanlık görevi" de bakan tarafından görevlendirilen bakan yardımcısınca yürütülecek ve başkan, AB'den sağlanan katılım öncesi mali yardımlara ilişkin "Ulusal Yardım Koordinatörü" de olacak.

TBMM Başkanı Yıldırım 15 Temmuz Sergisi'ni açtı

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 2. yıldönümü kapsamında Meclis'teki açılan '15 Temmuz Millet Darbeye Dur Dedi' sergisinde açıklamalarda bulundu. Bundan sonra böyle bir olay yaşanması halinde milletin aynı şekilde tepki vereceğini belirten Yıldırım, "Bugün hainlerin, kalleşlerin, darbecilerin başının ezildiği TBMM'nin gurur günüdür" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz'u unutturmayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye'de şehit yakınları ve gazilere hitap etti. 15 Temmuz'da vatandaşların darbeye karşı kahramanca direndiğini anlatan Erdoğan, "Milletimizin istiklali ve istikbali uğrunda verdiği mücadelenin büyüklüğü zaman geçtikçe daha iyi anlaşılacak. 15 Temmuz'u unutturmayacağız, unutmayacağız" dedi.

Binali Yıldırım: Amacımız 15 Temmuz ruhunu canlı tutmak

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, "Amacımız 15 Temmuz ruhunu canlı bir şekilde tutmak, 81 milyonunun kardeşliğini, birliğini ve beraberliğini daim kılmaktır" dedi.

7 yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı

Resmi Gazete'de 7 yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı. Buna göre Devlet Denetleme Kurulu, MGK Genel Sekreterliği, Yüksek Askeri Şura ve Adli Tıp'ın yapıları yeniden şekillendirildi.

CHP'de kurultay baskısı

CHP’de seçimlerin ardından başlayan değişim rüzgarı devam ediyor. İnce’nin ekibi yarın olağanüstü kurultay sürecini başlatacak.

Astana uyarısı

Başkan Erdoğan, telefonda görüştüğü Rusya lideri Putin’e Şam rejiminin Dera’daki sivil katliamlarıyla ilgili kaygılarını aktardı. Erdoğan, rejimin Dera’dan sonra İdlib’e de yönelmesi durumunda; Astana mutabakatının özünün ortadan kalkacağına dikkati çekti. İki lider, bu ay sonunda yüz yüze görüşme için de mutabık kaldı.

Kaos beklentileri boşa çıkacak

Türkiye'de kararların süratle alınacağı bir döneme girildiğini hatırlatan Bahçeli, "Bunu hazmedemeyen odaklar ekonomide yeni bir dalgalanma, döviz ve faizde şeytanlıklar peşindedir. Piyasalardaki oynaklık ve oyunlarla Türkiye'den taviz koparmaya kimsenin gücü yetmeyecektir" dedi.

Bakan Soylu'dan terörle mücadele mesajı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Terörle mücadelede fragman bitti, asıl film şimdi başlıyor" dedi.

Bahçeli'den İnce'ye 'zavallılar pişman olabilir'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Ülkücülüğün pazarı yoktur. Pişman olacak söz söylemeyiz. 'Apolet tartışmasını fazla uzattım' diyen zavallılar için pişmanlık olabilir ancak bizde asla pişmanlık yoktur." dedi.

Tarihi nüfus kayıtları dijital arşive aktarılacak

İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü arşivinde bulunan ve tarihi değer taşıyan nüfus kayıtlarının elektronik ortama aktarılarak koruma altına alınması için Dijital Arşiv Projesi’ni (DAP) başlattı. Proje kapsamında üç yıl içeresinde 320 milyon sayfadan oluşan belge taranarak dijital arşive aktarılacak. Bu sayede mahkemelerden miras, tespit davaları nedeniyle istenilen kayıtlara daha hızlı ve kolay ulaşabilecek.

Erdoğan belediyelerin karnesini istedi: İki kente özel çalışma

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerle ilgili 884 AK Partili belediyenin 'icraat' karnesinin çıkarılmasını istedi. Beş kriter dikkate alınarak sahadan gelecek analizlere göre AK Parti Kongresi’nin ardından belediye başkanlarının yerel seçimlerdeki kaderi belli olacak. İstanbul ve Ankara’da eski ve yeni döneme ilişkin özel karşılaştırma yapılarak rapor sunulacak.

TBMM'de komisyon üye dağılımı belli oldu

Meclis'te kurulacak olan 18 komisyonun 458 üyeliğinden AK Parti toplam 228'ini aldı. CHP 106, HDP 52, MHP 37, İYİ Parti ise 35 üye verecek.

İYİ Parti'de HDP depremi

İYİ Parti’de dün istifa depremi yaşandı. Partinin Kurucular Kurulu üyesi Ali Aydın Meral Akşener’in HDP yaklaşımından dolayı partiden istifa ettiğini açıkladı. Aydın’ın ardından Ayfer Yılmaz da partideki görevlerinden istifa ettiğini duyurdu.

ABD ile FETÖ konusu ciddileşti

ABD ile Türkiye arasında dün yapılan toplantıda FETÖ’yle mücadele, Fetullah Gülen’in iadesi gibi konular masaya yatırıldı.

Zafer marşlarıyazacağız

Yeni dönemin ilk kabinesini 1. Meclis’te toplayan Başkan Erdoğan, “Meclisin açılışı için cuma saati, bu mübarek günün bereketi ve feyzinden istifade edebilmek amacıyla seçilmişti. Biz de aynı hissiyatla burada toplandık. İnşallah bundan sonra sadece zafer marşları yazacağız” dedi.

Yıldırım’a şeref madalyası

Son Başbakan Binali Yıldırım’a, hizmet süresince gösterdiği üstün başarı dolayısıyla Türkiye’nin en yüksek nişan olan Devlet Şeref Madalyası verildi. Törende konuşan Başkan Erdoğan, “40 yıllık yoldaşlığımızda bizi hiçbir zaman yolda bırakmadığı gibi bazıları gibi yolunu da şaşırmadı” dedi.

Başkan Erdoğan bedelli askerlik için tarih verdi

Başkan Erdoğan, Brüksel'de düzenlenen NATO Zirvesi dönüşünde, gezisini takip eden basın mensuplarının sorularını cevapladı. Erdoğan bedelli askerlik için "Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanımız çalışmalarını yapacaklar hazırlıklarını yapacaklar.Zannediyorum en kötü ihtimalle yeni yasama döneminde açıklamış oluruz. O zamana kadar da hazırlıklarımızı bitirmiş oluruz. Belki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkarmayı da deneyebiliriz." dedi.

Çözüm milli para ile ticaret

Brüksel’deki NATO Zirvesi’nin dönüşünde gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, son günlerde bir nevi şantajı andıran döviz yükselişine ilişkin: “Kur baskısı sadece Türkiye için değil, her yer için geçerli. Kur baskısını frenleyebilecek en iyi araçlardan biri milli paralarla ticarettir” dedi.

'Türkiye-ABD çalışma grubunda hukuki konular ele alındı'

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye-ABD çalışma grubu toplantısında, her iki taraf için önem taşıyan hukuki ve adli konularda kapsamlı görüş alışverişinde bulunulduğunu açıkladı.

İlk Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki ilk Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı gerçekleştirildi. Külliyesi'deki toplantı, 3 saat 40 dakika sürdü.

Dijital dönüşüm 15 Temmuz gecesi başladı

Yakın geçmişimizde “boş işler” olarak nitelendirilen sosyal medya, 15 Temmuz gecesi milli bütünlüğümüzü korumamızda başrol oynarken, güçlü Türkiye’nin şifrelerinin dijital dönüşümde olduğu gerçeğini ortaya koydu.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda ekonomi vurgusu

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin ilk toplantısına ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Kabine'nin ilk önceliğinin ekonomi olduğu vurgulanarak "Bütçe disiplininin sağlanması, enflasyonla mücadele, gerekli yapısal reformların hayata geçirilmesi önceliklerimiz arasında yer alıyor." ifadeleri kullanıldı.

İyi Parti'de HDP istifası: Bardağı taşıran son damla oldu

İyi Parti Genel Başkan Başdanışmanı emekli Tuğgeneral Ali Aydın, "Meral Akşener'in, HDP'yi Kürt siyasi hareketinin temsilcisi olarak nitelendirmesi bardağı taşıran son damla oldu. Bazı arkadaşlarımızın FETÖ ile mücadeleleri ve mağduriyetleri magazinsel siyasi söylemlerle dolgu malzemesi yapılmaya çalışıldı" diyerek partiden istifa etti.

İlk kabine toplantısı öncesi 1. Meclis'te tören

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yeni kabine üyeleri cuma namazını Hacı Bayram Camii'nde kıldı. Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde 1. Meclis'te tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakanlara hitaben yaptığı konuşmada, "Geleceğe umutla bakan gençlerimizle büyük Türkiye'yi birlikte inşa etmek için daha çok işimiz var" dedi.

Devlet Şeref Madalyası töreninde Binali Yıldırım'ın gözleri doldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde TBMM Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti 27. Başbakanı Binali Yıldırım'a Devlet Şeref Madalyası Tevcih Töreninde konuştu. Erdoğan'ın sözleri Binali Yıldırım'ı duygulandırdı. Yapılan konuşmaların ardından Yıldırım'a Erdoğan hizmet süresince gösterdiği üstün başarı dolayısıyla Devlet Şeref Madalyası tevcih etti.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a tazminat ödeyecek

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, farklı tarihlerde yaptığı açıklamalarında kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine açtığı üç tazminat davasında toplam 95 bin lira manevi tazminat kazandı.

Başkan Erdoğan Binali Yıldırım'a şeref madalyası verecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Binali Yıldırım'a Devlet Şeref Madalyası tevcih edecek. Ardından eski TBMM Binası'nda Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 1. Toplantısı Açılış Töreni'ne katılacak ve ilk kez Külliye'de Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nı gerçekleştirecek.

Binali Yıldırım'ın plakası yine değiştirildi

Başkan Erdoğan'ın yemin etmesinin ardından, Binali Yıldırım'ın makam aracından sökülen 0002 plakası yerine bugün TBMM Başkanı'nın kullandığı 0001 plakası takıldı.

98 yıl sonra aynı ruhla

Yeni yönetim sistemine geçişin ardından Başkan Erdoğan, ilk kabinesini bugün topluyor. Erdoğan’ın yeni bakanlarla ilk toplantısı, Hacı Bayram Camii’ndeki cuma namazının ardından gerçekleşecek. TBMM’nin açıldığı tarih olan 23 Nisan 1920 Cuma günü Atatürk ve tüm mebuslar Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde namaz kılmıştı.

Avrupalıliderleri başından savdı

Brüksel’deki NATO Zirvesi’ne Başkan Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki sıcak sohbet damga vurdu. New York Post gazetesi iki liderin ayaküstü sohbeti için, “Trump Türkiye’nin güçlü lideriyle konuşmak için Batılı müttefiklerini başından savdı” yorumunu yaptı.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.