POLİTİKA

BorsadaKİLER'in yüzü gülecek

Kiler Holding perakende grubundan sonra, Kiler GYO'yu da halka arz ediyor. Fiyat aralığında yüzde 36-53 arasında iskonto uygulanacağını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, “İskonto ile yatırımcının kazanmasını, en önemlisi yatırımın tabana yayılmasını istiyoruz' dedi

Haber Merkezi Yeni Şafak
Kiler Grubu, 2011'de perakende grubunun halka arzının ardından ikinci halka arzını, gayrimenkul alanında Kiler GYO ile yapıyor. Kiler GYO halka arzında talep toplama 13-14-15 Nisan 2011 tarihlerinde, 5,10-6,10 lira aralığından gerçekleştirilecek. Kiler GYO'nun halka arzı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında verilen bilgiye göre, halka arz sermaye artışı ve ortak satışı şeklinde yapılacak. Halka arzla Kiler GYO'nun sermayesi 70 milyon liradan 87,5 milyon liraya yükselirken, halka açıklık oranı da yüzde 34,5 olacak.

TABANA YAYILMAK İSTİYORUZ

Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, halka arzda fiyatı iskontolu çıktıklarını belirterek, 'Yaptığımız halka arzın başarılı olmasını, yatırımcının kazanmasını, en önemlisi yatırımın tabana yayılmasını istiyoruz' dedi. Sahip oldukları gayrimenkullerin değerinin 1 milyar lirayı aştığına işaret eden Kiler, önümüzdeki 3 yıl içinde de İstanbul'un yanı sıra İzmir, Zonguldak ve Kütahya'daki yatırıma başlayacaklarını söyledi. Nahit Kiler, halka arzdan elde edilecek gelirle yeni projeler geliştirme ve mevcut projelerin finansmanına katkı sağlamayı planladıklarını kaydetti.

SAPPHİRE DE PORTFÖY İÇİNDE

Portföylerinde 4 tamamlanmış gayrimenkul, biri yapım aşamasında ve geliştirme aşamasında 3 potansiyel projeleri bulunduğunu ifade eden Kiler, İstanbul Sapphire'nin de portföy içinde bulunduğunu belirterek, portföy değerleri içinde Sapphire'nin payının yüzde 83'e tekabül ettiğini belirtti. Portföylerini büyüterek ve çeşitlendirerek hissedarlara yüksek getiri sağlamayı hedeflediklerini söyleyen Kiler, portföylerindeki çeşitlilikle riski böldüklerini anlattı.

YENİ PROJELER HAYATA GEÇİYOR

Nahit Kiler, diğer projeleri hakkında ise şu bilgiler verdi: “Esenyurt'ta lojistik merkezi, Beylikdüzü'nde Çınarevler projesi, Ankara'da yer alan bir mağazamız var. Ayrıca Zonguldak AVM ve ofis projesinin ruhsatı alındı. Bu yılın ikinci çeyreğinde inşaatına başlayacağız. Beylikdüzü Yakuplu'da bin 300 konut ve cadde mağazası bulunan projemiz de yine bu yılın ikinci çeyreğinde başlayacak. Beylikdüzü E-5 yanı konut projemiz 2012 ikinci çeyrekte başlıyor. Torunlar ile yüzde 50 ortak olduğumuz Kütahya AVM de portföyümüzün bir parçası. Bunun temelini de ikinci çeyrekte atacağız.”

Sapphire Teras'tan 9 milyon $ gelir

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Nahit Kiler, Sappire'de AVM'deki doluluk oranının yüzde 95, kiralama oranının da yüzde 98 olduğunu söyledi. Kiler, konutların satışında da ciddi ilerleme bulunduğunu, mart ayında 5 konut satıldığını belirtti. Bu yıl 150 milyon dolar ciro hedefleri olduğunu ifade eden Kiler, 'Kiler perakende grubumuzun halka arzında yurt içi oranı düşük olduğu için küçük yatırımcıdan tepki aldık. O yüzden yurt içi oranını yüksek tuttuk. Yurt dışındaki yatırımcı daha çabuk çıktı, yurt içinde bizi bilen, güvenen yatırımcı halen ilk kağıdı aldığı gibi elinde tutuyor. O nedenle iç piyasayı bu sefer ikinci halka arzda daha yüksek oranda tuttuk bireysel yatırımcıyı' değerlendirmesinde bulundu. Sapphire Teras'a ilginin çok büyük olduğunu belirten Kiler, 2011'de buradan 8-9 milyon dolar arasında bir gelir beklediklerini söyledi. Kiler, bu yılki yatırım bütçelerinin 80 ile 100 milyon dolar civarında olduğunun altını çizdi.

İskonto oranı yüzde 50'yi geçti

Halka arzda konsorsiyumun liderliğini yürüten Deniz Yatırım Yönetim Kurulu Murahhas Azası Cafer Bakırhan da halka arzda iddialı bir fiyat seviyesi belirlendiğini, fiyat aralığında yüzde 36-53 arasında bir iskonto söz konusu olduğunu, bunun da yatırımcılar açısından önemli bir avantaj sağladığını belirtti. Ortak satışı ve ek satış geliri ile 30 gün süreyle fiyat istikrarı işlemlerinin de uygulanacağına dikkati çeken Bakırhan, Kiler GYO'nun gayrimenkul varlıklarının ekspertiz değerinin 1 milyar liranın üzerinde bulunduğunu, Kiler GYO'nun halka arz sonrası piyasa değerinin 446-534 milyon lira aralığında oluşacağını söyledi. Bakırhan, halka arzın yüzde 65'inin yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 25'inin yurt dışı kurumsal yatırımcılara, yüzde 10'unun da yurt içi kurumsal yatırımcılara ayrıldığını, halka arzı izleyen hafta çarşamba veya perşembe günü Kiler GYO'nun borsada işlem görmesini beklediklerini bildirdi.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Erdoğan: Avrupa’da yaşansa idamı getirirler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

+