POLİTİKA

Devlet vergiyi yine ‘dolaylı’ topladı

Halkın cebinden dolaylı olarak toplanan vergi gelirleri servetten alınan dolaysız vergiden daha hızlı arttı

Haber Merkezi Yeni Şafak
Türkiye’de bu yıl da mal ve hizmetlerden alınan ve adaletsiz bir vergi türü olarak nitelenen dolaylı vergiler, gelir ve servet üzerinden alınan dolaysız vergilerinden daha yüksek hızda artıyor. Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre vergi gelirleri bu yıl ocak-temmuz döneminde yüzde 22 oranında artarak 77,9 milyar YTL’ye kadar yükseldi. Bu dönemde yüzde 11,69 olan yıllık enflasyondan arındırıldığında vergi gelirlerinde reel olarak yüzde 9,2 oranında bir büyüme yaşandığı hesaplandı.

Vergi gelirleri detaylı incelendiğinde ocak-temmuz döneminde, gelirler üzerinde alınan, dolaysız vergi tahsilatının yüzde 19,5 artarak 25,9 milyar YTL olarak gerçekleştiği görüldü. Aynı dönemde dolaylı vergiler ise yüzde 23,3 artarak 51 milyar 961 milyon dolara kadar çıktı. Geçen yılın ilk yedi aylık döneminde yüzde 66 olan dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içerisindeki payı yüzde bu yıl yüzde 66,7’ye kadar yükseldi.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Erdoğan: Avrupa’da yaşansa idamı getirirler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+