POLİTİKA

Finansörleri uyaracağız

Hükümeti hedef alan 17 Aralık sürecinin ekonomiye etkisinin sınırlı kaldığını söyleyen Başbakan Erdoğan kararlılık mesajı verdi: Ekonomimizle oynayamazlar, oynatmayız. Özellikle finans sektöründeki aktörlere de mesajlarımızı vereceğiz.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Başbakan Tayyip Erdoğan, Japonya, Singapur ve Malezya oluşan Uzakdoğu ziyaretinde kendisine eşlik eden basın mensuplarıyla gezinin değerlendirmesini yaptı. Erdoğan, Japonya ile enerji, altyapı ve uzay teknolojisinde; Singapur'la liman işletmeciliğinde, Malezya ile ise özellikle enerji sektöründe işbirliğinin güçlendireceğini bildirdi. Erdoğan daha sonra basın mensuplarının sorularını şöyle yanıtladı:

EKONOMİYLE OYNATMAYIZ

Ekonomik göstergeler, kırılganlık endişesi gösteriyor mu?

Endişem yok. Çok daha iyi olacak. Gösterge faizi 10.40'dan 9.79'a indi. Bunlar iklim koşulları gibidir. Tabanınız bünyeniz sağlam olursa, bir şey olmaz. Böyle Gezi'yle şununla bununla bizim sağlam bünyemize bir şey olmaz. Ekonomimizle oynayamazlar, oynatmayız. Dönüşte özellikle finans sektöründeki aktörlere de mesajlarımızı vereceğiz.

EN BÜYÜK SIKINTI YARGI VESAYETİ

Bence en büyük sıkıntı yargı vesayeti… Türkiye'nin en saygın firmalarının düştüğü durum ortada… Devletle ilişkilerinden ötürü değil, yaptıkları alışveriş ve iş için insanları sıkıntıya sokuyorlar. Kara para aklama diyorlar. Neye göre kara para? Bence para bankaya girip bankadan çıkıyorsa, ona kara para diyemezsin. Biz iki kez vergi affını niye çıkarttık? Çünkü, para ya yastık altındaydı ya da yurt dışında. Onu sisteme çekmek için bu düzenlemeleri yaptık.

TEK DERTLERİ VATANA İHANET

Yargı bunu niye yapıyor? Vatana ihanetten başka dertleri yok. 3. havaalanı, 3. köprü istenmiyor, çünkü, ulaşım sıkıntısını çözeceğiz. Çözmemizi isterler mi? Yargının takıntılı tavrına hiçbir şekilde güvenemiyoruz.

ORTAYA ÇIKACAK DAHA ÇOK ŞEY VAR VİRÜS MİSALİ

Bu süreçte büyük resmin tamamı ortaya çıktı mı peki?

Hayır. Ortaya çıkacak daha çok şey var. Bir bedene giren virüs misali… Virüs biliyorsunuz bir vücuda girer, uzun süre yerleşir ve orada kendine yer edinir. Ama vücut sonra o virüse kendini toparlar, sonra da o virüsü yok eder…

HSYK AYM'YE GÖZDAĞI VERİYOR

HSYK'nın 66 sayfalık son açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tıpkı Danıştay olayı gibi. HSYK kanunun 138. maddesini çalıştırıp, Anayasa Mahkemesi'ne güya ön alıyor. Psikolojik baskı girişimidir bu. Bu defa da HSKY'da yeni düzenlemenin Anayasa Mahkemesi'ne gideceğini varsayıp oraya gözdağı vermeye çalışıyorlar.

SAVCI O ZAMAN NEREDEYDİ

Ergenekon ve Balyoz dahil olmak üzere yeniden yargılamanın kapsamı ne olacak?

Yeniden yargılama 17 Aralık komplosu ile ilgili değil. Kuru-yaş meselesi. Mesela Genelkurmay Başkanımız İlker Başbuğ ile ilgili süreçle ilgili daha önce de konuşmuştum. Kalkıp ona terör örgütü lideri derseniz felakete yol açarsınız. Hem sonra niye daha önce o görevindeyken yapmadınız bunu? Sen o zaman neredeydin sayın savcı? Genelkurmay Başkanı'nın dokunulmazlığı yoktu. Emeklilikten sonra mı önünüze geldi? Ayrıca emir komuta zincirindekiler ne olacak? Sivillerden en alt düzeydeki askere kadar herkesi kapsaması lazım. Biz herhalde burada katilliği tescilli olanların yeniden yargılanmasından da bahsetmiyoruz.

YENİDEN YARGILAMA: SERMAYE VE MEDYA AYAĞI DA VAR

Olay, Ergenekon ve Balyoz da değil. Bu işin sermaye ayağı medya ayağı da var. 28 Şubat'ta medya ve sermaye ayaklarına dokunulmadı. Yeniden yargılamada onlar da gündeme gelecek. Bir başka yön ise o davalarda TSK personelinin yanı sıra siviller de içeriye alındı. 28 Şubat'ta medya ve sermaye hükümet indirip hükümet kuruyorlardı. 3 dönemdir AK Parti iktidarda. Şimdi onu nasıl indiririz toplantıları yapıyorlar. Menderes'e yapılan şeyi bizim hükümetimize yapmak istiyorlar. Yargı erki son referandumla yürütmeye müdahale gücü elde etti ve bunu uygulamaya başladı.

HSYK'YI BAĞIMSIZ YAPTIK FIRSAT BİLDİLER

HSKY düzenlemesini siyasetin yargıya müdahalesi olarak yorumlayanlar var…

Referandumda iyi niyet gösterdik. HSKY'yı bağımsız yaptık. Fırsat bildiler. Yargı kimilerine göre şimdi fiilen yürütme ve yasamanın üstüne çıktı.

DOST MODERN DARBE

Bu sürecin adı ne?

Kimilerinin dediği gibi 28 Şubat post modern darbeydi, bu da 'Dost modern'.

Yeniden yargılama, darbeciler ergeç hesap verir imajını zedeler mi?

Hakkın zayi olmamasına ilişkin, gerçekten haksızlığa uğramış olanlara yönelik bir süreç bu.

Peki 2002-2009 arasında Ankara'da sanki hiçbir şey olmamış gibi bir algı çıkar mı?

Çok uzağa gitmenize gerek yok. AK Parti'nin kapatılması teşebbüsünü hatırlamak bile yeterli. Anayasa Mahkemesi yeterli sayıya ulaşamadığı için 20 trilyon para cezasıyla yırttık. İnsan çıldırır… Vatanı mı sattık? Karar gerekçesinde öyle bir laiklik tanımı yapmışlar ki getirmişler getirmişler başörtüsüne bağlamışlar. Ne oldu peki? Başörtüsü kamuda, okulda, Meclis'te artık serbest. Kıyamet mi koptu? Şimdi öyle güçlü gelelim ki o kararı veren Anayasa Mahkemesi'nden bile gerekirse hesap soralım. Hiç değilse 20 trilyon lirayı kurtaralım.

ÖYM'ler için çalışma yapıyoruz

Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılması konusunda bir düşünceniz var mı?

Bir çalışma yapıyoruz. Hukukçularımız yargıyla ilgili sıkıntıların hepsini bir pakette toplayacaklar. Aslında yargının önce kendi içini temizlemesi lazım… Bu iş benim başıma geldi. Ziya Gökalp'ten bir şiir okudum yargı beni içeri aldı. Biri çıkmış şimdi onu hatırlatıyor bana… Biliyorsunuz yüksek yargıdan birisi rüşvete karıştı ama onu bıraktılar gitti.

Savcı Öz dürüst değil

O savcı dürüst değil. Kalkıp benim kendisine yüksek yargıdan birilerini gönderdiğimi söylüyor. Dürüst değil. Bir kere ben böyle bir şey yapmam. Buna gerek olsa ben konuyu Adalet Bakanımla ya da müsteşarıyla konuşurum. Yurt dışı seyahatlerine ilişkin kayıtların hepsi ortada. Kurcaladıkça başka şeyler de ortaya çıkabilir. Yargı önce kendi içinde temizlik yapmalı, kendini temizlemeli.

Radikallere karşı çok kararlıyız

El Kaide'nin Suriye ve Irak'taki faaliyetleri için ne düşünüyorsunuz?

Anamuhalefet bizi El Kaide ve El Nusra'ya iliştirmeye çalışıyor. Halbuki El Kaide gibi örgütlere karşı en kararlı mücadeleyi veren biziz. Adana'daki o savcı, TIR olayından önce Reyhanlı'daki olaylarda konuya el koymaktan kaçınan savcıydı. TIR olayında ise kalkıp Adana'dan koşarak geldi.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Erdoğan: Avrupa’da yaşansa idamı getirirler

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+