Gül'e renkli hoşgeldin
POLİTİKA

Gül'e renkli hoşgeldin

Yaounde Yeni Şafak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için geldiği Kamerun'da renkli görüntüler yaşandı. Kamerun'daki yerel grupları simgeleyen farklı renklerde kıyafetler giyen gruplar yaklaşık 20 kilometrelik güzergah boyunca, ellerindeki Türkiye ve Kamerun bayrakları sallayarak Cumhurbaşkanı Gül'ü selamladı. Yol kenarında toplanan bazı gruplar da ülkeye özgü vurmalı çalgılar eşliğinde yerel danslar sergiledi. Güzergahın bazı noktalarında İngilizce “Türkiye: Kamerun'un Büyük Ekonomik Ortağı' ve “Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kamerun'a Hoşgeldiniz' yazan pankartlar asıldı. Şehir içindeki bazı direklerde Cumhurbaşkanı Gül'ün portreleri, geçeceği caddelerde de büyük boy Türk ve Kamerun bayrakları yer aldı. Cumhurbaşkanı Gül, başkent Yaounde'de konakladığı Hilton Otel'de, Kamerun Meclis Başkanı Cavaye Yegue Djibril, Başbakan Philemon Yang ve Dışişleri Bakanı Henri Eyebe'yi ayrı ayrı kabul etti. Görüşmeler basına kapalı gerçekleşti. Gül'ün Kamerun Meclisi'nin Müslüman Başkanı Djibril ile görüşmesinin başlangıcında basın mensuplarının görüntü almalarına izin verildi.

Milyonlar açlıktan ölürken dünyada huzur olmaz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kamerun'da ilk olarak Cumhurbaşkanı Paul Biya ile bir araya geldi. Kamerun Cumhurbaşkanı Biya, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gelişinde Cumhurbaşkanı Gül'ü tüller ve çiçeklerle süslenmiş merdivenlerin başında karşıladı. Görüşmesinin başlangıcında Kamerun Cumhurbaşkanı Riya, Gül'e Kamerun Devlet Nişanı takdim etti. Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmenin ardından iki ülke arasında vize muafiyeti getiren anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı Gül ardından Türkiye-Kamerun İş Forumu'na katılarak duygu yüklü bir konuşma yaptı. Türkiye'nin Afrika'ya özel ilgi gösterdiğini belirten Gül, dünyanın Afrika'ya karşı insanlık borcu olduğuna inandıklarını söyledi. Gül, "Kuzey ve Güney arasındaki farklılık böyle devam edemez. Milyonlarca çocuk ölürken, milyarlarca insan içme suyundan mahrumken, bu dünyada huzur olmaz" dedi.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Erdoğan: Avrupa’da yaşansa idamı getirirler
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.