Ramazan Belgradın tek camiinde buluştular
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2018

Belgrad’ın tek camiinde buluştular

Belgrad’daki tek cami olan Bayraklı Camii, Ramazan boyunca farklı milletlerden insanları iftar sofralarında buluşturdu. Sofralar, sadece ihtiyaç sahiplerini değil, dostluk arayışı içinde olan farklı din ve milletden insanları da aynı noktada topladı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne göre Osmanlı döneminde Belgrad’da bulunan 273 cami ve mescidden biri olan Bayraklı Camii, 1946 yılında Sırbistan’ın Kültür Mirası Listesine eklenerek koruma altına alındı.
Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne göre Osmanlı döneminde Belgrad’da bulunan 273 cami ve mescidden biri olan Bayraklı Camii, 1946 yılında Sırbistan’ın Kültür Mirası Listesine eklenerek koruma altına alındı.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki tek cami olan tarihi Bayraklı Camisi, Ramazan ayı boyunca farklı milletlerden insanları iftar sofralarında buluşturdu. Ramazanın başından bu yana her akşam cami bahçesinde kurulan iftar sofraları, sadece ihtiyaç sahiplerini ve sığınmacıları değil, dostluk arayışı içindeki farklı din ve milletlerden insanları da aynı noktada topladı.

Ramadan Mehmedi

YARDIM DAĞITIYORUZ

Bayraklı Camisi İmamı Ramadan Mehmedi yaptığı açıklamada, Sırbistan İslam Birliğinin her Ramazanda geleneksel olarak cami bahçesinde iftarlar düzenlediğini aktararak akşam namazı için camiye gelen insanları bahçedeki iftar sofralarında ağırladıklarını anlattı. Mehmedi, oruçluların yanı sıra camideki iftarlara farklı dinlere mensup insanların da geldiğine işaret ederek “Kapasitemiz el verdiğince iftar hazırlıyoruz. Olabildiğince fazla kişi ağırlamaya çalışıyoruz. Kimin oruç tutup tutmadığıyla ilgilenmiyoruz” diye konuştu. Mehmedi, Bayraklı Camisi olarak ramazan ayı dışında da ihtiyaç sahiplerine gıda paketleri dağıttıklarını belirterek “Nerede bir ihtiyaç sahibi varsa ona ulaşıyoruz. Ramazanda başka kurumlarla iş birliği içinde bu yardımları daha sık gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.