Ramazan Geliboluda buğday çorbasıyla iftar
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2019

Gelibolu’da buğday çorbasıyla iftar

Çanakkale’de 17. yüzyılda inşa edilen Gelibolu Mevlevihanesi’nde, asırlardır tasavvuf öğretisi hayat buluyor. Her ay sema gösterisi düzenlenen mevlevihanenin halka açık iftar sofralarında kırık buğday çorbası ikram ediliyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Gelibolu Mevlevihanesi'nde düzenlenen iftar programı.
Gelibolu Mevlevihanesi'nde düzenlenen iftar programı.

Çanakkale'de 17. yüzyılda inşa edilen, dünyanın en büyüklerinden biri kabul edilen Gelibolu Mevlevihanesi'nde asırlardır tasavvuf rüzgarı esiyor. Aynı zamanda müze işlevi gören mevlevihanede, 10 yılı aşkın süredir Tasavvuf Vakfı öncülüğünde sema programları yapılıyor, her yıl iftar veriliyor.

400 YILDIR MANEVİ ATEŞ SÖNMEDİ

Mevlevi üstadı Mustafa Özbağ, "Yaklaşık 400 yıldır buradaki manevi ateş hiç sönmemiş. İnşallah nice 400 yıllar sönmez" dedi. Ramazan’da halka açık iftar verdiklerini belirten Özbağ, şunları kaydetti: "Bu iftarlarımıza yurdun dört bir yanından ve yurt dışından bile gelenler oluyor. Ecdadın kanlarıyla yoğurduğu bu topraklarda, askerimizin Çanakkale Savaşı'nda menüsünde yer alan kırık buğday çorbasıyla iftarımızı gerçekleştiriyoruz." İstanbul'dan gelen Serkan Yaylı mevlevihanede düzenlenen iftara 2 yıldır ailesiyle katıldığını belirterek, "Buranın manevi atmosferi bambaşka" derken vatandaşlardan Altan Karalıbüyük "Bu geleneği yaşatanlardan Allah razı olsun" diye konuştu.

Asırlık Ramazan nöbeti: Her gün bir aile iftar veriyor
FOTOĞRAF 8
Title
Bayramiç ilçesine 4 kilometre uzaklıktaki Kutluoba köyünde, her ramazan ayında asırlık iftar geleneği yaşatılıyor.
Title
Ramazan ayı süresince her gün maddi durumu yerinde olan bir aile, köy meydanında kurulan sofralarda yüzlerce köylüye iftar veriyor.
Title
100 yıllık geleneğin ilk günkü gibi yaşatıldığı iftar sofralarında, köylüler birlik ve beraberlik içinde oruçlarını açıyor.
Title
İftar yemeklerine, Kutluoba'da yaşayanların yanı sıra çevre köylerdeki yakınları da davet ediliyor.
Title
Ramazan ayı bereketini dolu dolu yaşadıklarını belirten köy muhtarı Zafer Sezer, Biz bu etkinliğe 'ramazan nöbeti' diyoruz. Yaklaşık 100 yıldır bu geleneği devam ettiriyoruz dedi.
Title
Kutluoba köyü halkına iftar veren Şakir Önsüz (55), Köy meydanındaki iftarda ikram edeceğimiz yemekleri kendi evimizin bahçesinde ailecek odun ateşinde pişirdik. Bu geleneği devam ettiriyoruz. İftar menümüzde mercimek çorbası, etli patates yemeği, yoğurtlu makarna, pilav, ayran ve tatlı var. Her aile bütçesine göre iftar nöbetinde farklı çeşitlerde yemekler ikram ediyor dedi.
Title
60 yıldır köyde yaşadığını ve iftar nöbeti geleneğinin aralıksız devam ettiğini ifade eden Kadriye Önsüz ise (77), Ben bu köye başka köyden geleli 60 sene oldu. Bu geleneği burada öğrendim. Bildim bileli bu gelenek yapılıyor. Büyüklerimiz de bu geleneğin yapıldığını biliyorlar diye konuştu.
Title
Asırlık Ramazan nöbeti: Her gün bir aile iftar veriyor
Çanakkale'nin Bayramiç ilçesine bağlı Kutluoba köyünde, Ramazan ayı boyunca maddi durumu iyi olan aileler her gün sırasıyla köy meydanında iftar veriyor. Köy Muhtarı Zafer Sezer, "Biz bu etkinliğe 'Ramazan nöbeti' diyoruz. Yaklaşık 100 yıldır bu geleneği devam ettiriyoruz" dedi.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.