Ramazan Kasırga ve salgının gölgesinde bayram Arakanlı Müslümanlar salgın gölgesinde bayram yaşayacak
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2020 - İSTANBUL

Kasırga ve salgının gölgesinde bayram: Arakanlı Müslümanlar salgın gölgesinde bayram yaşayacak

Bangladeş’teki kamplarda kalan Arakanlı Müslümanlar Amphan Kasırgası’nın ve koronavirüs salgınının gölgesinde bayrama giriyor. Bölgede kasırga nedeniyle 90 barınak yıkılırken, 14 kişide de Kovid-19 tespit edildi. Bölgede acil yiyecek ve sağlık ekipmanı ihtiyacı var.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Arakanlı Müslümanlar, Ramazan Bayramı’na, koronavirüs (Kovid-19) salgını ve ülkenin kıyı kesimlerinde etkili Amphan Kasırgası'nın yol açtığı zorluklar altında giriyor. Birkaç gündür ülkeyi etkisi altına alan ve Bangladeş’te 26 kişinin ölümüne yol açan kasırga, Cox's Bazar'daki Arakanlı Müslümanların kamplarında su baskınlarına ve hasara yol açtı.

Fotoğraf: Arşiv

90 BARINAK YIKILDI

Sivil toplum örgütlerinin çalışanları, aktivistler ve yetkililer, Amphan Kasırgası’nın yol açtığı hasar ve kampta yaşanan Kovid-19 salgınına ilişkin gelişmeleri anlattı. BMMYK kamu bilgilendirme yetkilisi Louise Donovan, kamplarda Amphan Kasırgası'nın yol açtığı şiddetli rüzgar ve yağmurların ardından ilk belirlemelere göre 400'ün üzerinde kişiden oluşan 90 aileye ait barınakların yıkıldığını ve yüzlercesinin hasar gördüğünü bildirdi.

  • Aktivist Nur Khan ise, şimdiye değin kamplarda yaşayan 14 kişide Kovid-19 tespit edildiğini ve bu kişilerin aile ve arkadaşlarıyla kamp alanı dışında tecrite alındığını söyledi. Khan, kamplardaki Arakanlı Müslümanların yiyeceğin yanısıra çeşitli desteklere gereksinimleri olduğunu belirterek, Kovid-19 test ekipmanlarına da acil ihtiyaçları bulunduğunu vurguladı.

Lahey'den Arakan kararı: Myanmar'a bir kez daha hatırlatıldı
DÜNYA
Lahey'den Arakan kararı: Myanmar'a bir kez daha hatırlatıldı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.