Ramazan Ramazan ayı kitapla buluştu
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2022 - İSTANBUL

Ramazan ayı kitapla buluştu

39. Kitap ve Kültür Fuarı, Fatih Camii’nin avlusunda açıldı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ramazan ayında bilinç ve idrak dünyasını canlı kılmak adına kitap fuarları düzenlediklerini söyledi. Stantların gençlerle dolu olmasını isteyen Erbaş, okul yöneticilerine öğrencilerini fuara getirmelerini önerdi. Fuar 27 Nisan’a kadar açık kalacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Ramazan ayı kitapla buluştu
39. Kitap ve Kültür Fuarı, Fatih Camii’nin avlusunda açıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığının öncülüğünde düzenlenen 39. Kitap ve Kültür Fuarı, Fatih Camii’nin avlusunda açıldı. Açılış programı Fatih Cami İmam Hatibi Yusuf Yılmaz’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Törene katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ramazan ayında zihinleri aydınlatmak, bilinç ve idrak dünyasını canlı kılmak adına kitap fuarları düzenlediklerini söyledi. Amaçlarının mübarek ramazan ayını kitapla buluşmaya vesile kılmak olduğunu dile getiren Erbaş, “Bizim medeniyetimiz kitap, kalem ve bilgi medeniyetidir. Bizler, ‘Oku’ emri ile başlayan, kaleme ve onun yazdıklarına yemin eden ‘Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?’ diye mensuplarını uyaran, kalemi kullanmaya ve bilgi peşinde koşmaya teşvik eden bir inancın ve medeniyetin mensuplarıyız.” dedi.

KİTAPLAR MABET GİBİ

Kitabın “yarınlara kalan en değerli miras” olduğunu vurgulayan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alemde kullanıldıkça değerini yitirmeyen bir şey varsa kitaplar ve onlarda mevcut olan bilgilerdir. Bu sebeple yayınevlerini bu mirasın taşıyıcıları olarak görüyor, kitap fuarlarını da modern çağın gezen kütüphaneleri olarak tarif ediyorum. Kitap neşriyatının da kutsal bir görev olduğuna inanıyorum. Çünkü insanı kitapla buluşturmak, insanı bilmediği ile buluşturmak, bunu imani ve ahlaki bir hassasiyet ile yapmak gerçekten mübarek bir iştir, nafile bir ibadettir. Bizler tarihten günümüze kitaba verdiği değerle örnek olmuş bir medeniyetiz. Adeta kitabı ve kütüphaneyi mabet mesabesinde görmüşüz. Dolayısıyla dünyada hükmettiğimiz her yerde kitaplara değer vermişiz. Birilerinin yaptığı gibi yakıp yıkmamışız. Hep muhafaza etmişiz, değer vermişiz.” Okumanın “fark etmek ve keşfetmek” olduğunu dile getiren Erbaş, “İçinde yaşadığımız çağ maalesef okumanın ötelendiği, imajın ve seyrin öncelendiği bir çağdır. Böylesi bir dünyada elbette kitapseverlere büyük görevler düşmektedir. Okumanın, düşünmenin ve keşfetmenin en büyük insani haslet olduğunu bu çağa anlatmak zorundayız. Bugün kitapla bağımız bazı ülkelere göre düşük olsa da ben bu makus talihin değişeceğine inanıyorum. Elbette bunun için emek ve gayret vermek gerekiyor.” ifadelerini kullandı. .

3 AYRI NOKTADA FUAR VAR

Ramazan ayı boyunca, fuardaki stantların gençlerle dolu olmasını isteyen Erbaş, okul yöneticilerine öğrencilerini fuara getirmelerini önerdi. İstanbul’da iki kitap fuarı bulunduğunu hatırlatan Erbaş, “Birisi burada Fatih Camii’nde, diğeri Üsküdar’da Büyük Çamlıca Camisi’nin avlusunda. İki fuar, İstanbul’un 39 ilçesini besleyecek ramazan ayı boyunca. Burayı ramazan ayında, iğne atsan yere düşmeyecek şekle dönüştürelim.” çağrısında bulundu.

Ramazan’da kitap  günleri başladı
HAYAT
Ramazan’da kitap günleri başladı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.