Ramazan Ramazana veda
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2022 - İSTANBUL

Ramazana veda

On bir ayın sultanı Ramazana bugün veda ediyoruz. Kovid-19 kısıtlamalarının büyük oranda kalkmasıyla birlikte bu yıl teravih namazları camilerde cemaatle kılındı, toplu iftarlar coşkuyla yapıldı. Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mehmet Kapukaya, “Cemaatimiz bu Ramazanda ibadetlerini toplu yaptığı için büyük bir sevinç yaşadı. Huzurla camilere koştular.” dedi

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Ramazana veda
ARŞİV

Türkiye’de Kovid-19 yasaklamalarının büyük oranda kalkmasıyla birlikte bu yıl teravih namazlarının cemaatle camilerde kılındığı, mukabele, itikaf ibadeti ve toplu iftarların yapıldığı on bir ayın sultanı Ramazan bugün sona eriyor. Müslümanlar için büyük öneme sahip üç aylardan Ramazanın son iftarı bugün Edirne’de yapılacak. Sinop’ta bugün 15 saat 56 dakikayla en uzun, Hatay ise 15 saat 22 dakikayla en kısa süreyle orucunu tutacak.

HASRET KALMIŞTIK

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mehmet Kapukaya, Kovid-19 salgınının büyük oranda etkisini kaybetmesiyle Ramazanda teravih namazlarının cemaatle kılındığını, camilerde mukabele ve itikaf ibadetlerinin yapıldığını anımsattı. Vatandaşların salgın nedeniyle ertelenen bazı ramazan ibadetlerine hasret kaldığını vurgulayan Kapukaya, “Cemaatimiz bu ramazanda ibadetlerini toplu yaptığı için büyük bir sevinç yaşadı. Görev bilinciyle, huzurla camilere koştular. Hatimle namaz kılınan camilerde, cemaatin artmasından dolayı büyük bir memnuniyet duyduk.” dedi. Fitre ve zekat ibadetlerinin içeriğine ilişkin çok sayıda soruyla muhatap olduklarını dile getiren Kapukaya, “Ramazan ayında Alo 190 Dini Soruları Cevaplandırma Hattı’na her gün ortalama 10 binin üzerinde sözlü olarak soru geldi. Günde yaklaşık 600-700 civarında da Başkanlığıma mail geldi. Bu soruların belki yarıya yakını zekat, fitre veya oruç tutamayanların oruçlarına mukabil verdikleri Kur’an-ı Kerim’de fidye adlandırılan mali yükümlülükle ilgili.” diye konuştu.

Ramazan'a 'Elveda'lı mahya yerine  “Gel yine gel”li veda
RAMAZAN
Ramazan'a 'Elveda'lı mahya yerine “Gel yine gel”li veda

Cuma hutbesinde Ramazan'a veda
RAMAZAN
Cuma hutbesinde Ramazan'a veda

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.