Ramazan Şekerleme ve çikolatada kaliteye dikkat
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2018

Şekerleme ve çikolatada kaliteye dikkat

Bayrama sayılı günler kala çarşı ve pazarlarda hareketlilik başladı. Ramazan Bayramı ile özdeşleşen şeker ve çikolatalar çarşı, pazar ve market raflarını süslerken, bayramda ağızlarının tadını kaçırmak istemeyen tüketicilerin kilogram fiyatı 22-25 liranın altındaki çikolatalar ve 10 liranın altındaki şekerlerin içeriğini kontrol etmeleri önerildi.

Haber Merkezi AA
Bayram hazırlıkları marketlerde rafları dolduran çikolata ve şekerlemelerle başladı.
Bayram hazırlıkları marketlerde rafları dolduran çikolata ve şekerlemelerle başladı.

Vatandaşlar bir yandan bayramlık telaşı yaşarken diğer taraftan da misafirlerine ikram edecekleri şeker ve çikolataları alıyor. Şölen Çikolata Üst Yöneticisi Elif Çoban, yaptığı açıklamada, tüketicilerin şeker ve çikolata alırken öncelikle ürünün markasına, güvenilirliğine ve ambalajlı olmasına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

'Merdiven altı' tabir edilen yerlerde üretilen çikolataların gerçek çikolatalarla karıştırılmaması gerektiğini belirten Çoban, üzerinde "kokolin" veya "kakao kaplı" yazan ürünlerin gerçek çikolata olmadığına işaret etti. Çoban, gerçek çikolatanın en belirgin özelliklerinden birinin pürüzsüzlüğü ve yumuşaklığı olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

  • "Gerçek çikolatanın tadı homojendir, kendine özgü aromasının ağızda uyum içinde dağılması, hızlı erimesi ve yumuşak olması gerekir. Ağızda metal tadı olmamalı ve ağız içinde yağlı, yapışkan kalıntı veya tabaka bırakmamalıdır. Tadı acı olan çikolataları almayın, ürünün taze olmadığının işaretidir. Mat renkli çikolatalardan kaçının, parlak renkli olanları tercih edin. Çikolatanın ambalajlı olmasına özen gösterin. Çikolatada kilogramı 22-25 liradan daha düşük, şekerde ise 10 liradan düşük ürün olduğunda içeriği bir kez daha dikkatle incelenmelidir."

Artık hediye olarak da alınıyor

Çoban, özellikle son 5 yıldır bayramlarda ikramlık çikolatadan hediyelik çikolataya doğru bir eğilim olduğunu belirterek, "Artık sadece bayramda değil özel günlerde de insanlar birbirine çikolata hediye ediyor." dedi. Çoban, hediye olarak özellikle dolgulu çikolataların tercih edildiğini, daha çok kadınlar ilgi gösterdiği bitter çikolatanın tüketiminin de gün geçtikçe arttığını dile getirdi.

"Türkiye'de bayramlarda hane başına düşen ambalajlı ve açık çikolata miktarı 1,5 kilogram. Ambalajlı ve açık şeker miktarı ise 2,2 kilogram. Çikolata tüketiminde İç Anadolu ve Marmara, şeker tüketiminde ise Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri öne çıkıyor. Her sene bayramda talep artışı yaşıyoruz. Bu sene de artış yaşadık. Türkiye'nin çikolata fabrikası, en lezzetli ve kaliteli bayram çikolatası ve şekerini sunmak için bu sene de tam kapasite çalıştı. Maliyetlerdeki büyük artışlara rağmen tüketicilerimize hesaplı ve ekonomik bayram çikolatası ve şekeri sunmak için elimizden geleni yaptık. Bu yıl fiyat değişimlerini minimum miktarlarda tutmak için büyük çaba gösterdik."

REKLAM

Türkiye İyilik Sofrası kurdu
FOTOĞRAF 11
Title
Köy sakinlerinin bir araya geldiği iftar sofrasına TDV Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat ve TDV gönüllüsü olarak Bosna Hersek'e gelen Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncularından Celal Al Nebioğlu da katıldı.
Title
Kur'anı Kerim ve ilahilerin okunmasıyla başlayan iftar programında, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Hasan Atlı da dua etti.
Title
TDV Genel Müdürü Polat, burada yaptığı açıklamada, Bosna Hersek'te dün Boşnakça mealli Kur'anı Kerim dağıttıklarını, bugün de Ahmiçi köyünde yaşayan gazilere ve ihtiyaç sahiplerine gıda paketleri ulaştırdıklarını anımsatarak, bu ülkedeki ramazan faaliyetlerinin sonunda ise Ahidname'nin ilan edildiği bu anlamlı mekanda iftar sofrası kurduklarını söyledi.
Title
TDV ekiplerinin Bosna Hersek ile birlikte 84 farklı ülkede ve 326 bölgede benzer faaliyetler gerçekleştirdiğini ifade eden Polat, bu faaliyetler kapsamında gıda ve hijyen kolileri ile adak kurbanların dağıtıldığını, bu ülkelerdeki Müslümanlarla iftar sofralarında buluşulduğunu aktardı.
Title
Polat, ramazan ayı boyunca dünya genelinde 90 bin gıda kolisi dağıtıldığı ve 250 bin Müslüman için iftar verildiği söyleyerek, yurt içinde de her biri 25 Türk Lirası olacak şekilde 1 milyon 750 bin Türk Lirası değerinde gıda kartları dağıttıklarını dile getirdi.
Title
Yurt içi ve dışındaki toplam yardım rakamının 15 milyon Türk Lirası civarında olduğunu belirten Polat, bazı bölgelerde bayram öncesi yetimlerin giydirilmesi ve çocuklara birtakım hediyeler alınması gibi faaliyetler de gerçekleştirdiklerini aktardı.
Title
Polat, tüm Türk halkının ve Müslüman aleminin ramazan bayramını da tebrik ederek, Bu mekanlarda bir yandan tarih var, bir yandan yaşanmış acılar var. Bu bayramlar inşallah bu acıların tekrar yaşanmamasını vesile olur. Hem Bosna halkına hem de halkımıza hayırlı bayramlar diliyorum. dedi.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Türkiye İyilik Sofrası kurdu
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Fatih Sultan Mehmet'in 1463 yılında Bosna Hersek'i fethinin ardından buradaki Fransisken rahiplere ibadet özgürlüğü bahşettiği Ahidname'nin ilan edildiği Fojnica şehri yakınındaki Milodraz köyünde "İyilik Sofrası" kurdu.

Kabe'de Kadir Gecesi
RAMAZAN
Kabe'de Kadir Gecesi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.