Özgün Regaib gecesi namazı nasıl kılınır? Regaib gecesi namazı kaç rekat?

Regaib gecesi namazı nasıl kılınır? Regaib gecesi namazı kaç rekat?

Regaip Gecesi namazı aramaları artış gösterdi. Regaib gecesini ibadetleri ile değerlendirecek kişiler Regaib gecesine özgü olan ibadetleri araştırıyor. Allah'ın mağfiretinin artıp dua ve ibadetlere icabet edeceği kandil gecelerinden biri olan Regaib gecesi namazı nasıl kılınır? Regaib gecesinde kaç rekat namazı kılınır? İşte Regaib gecesi namazı ile ilgili detaylar...

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Regaib gecesi namazı nasıl kılınır? Regaib gecesi namazı kaç rekat?
regaib gecesi namazı

İslam aleminin içinde bulunduğu Üç Aylar'da "rahmet ve bereket gecesi" Regaib Gecesi'ni bugün idrak ediyoruz. İslam alemi için oldukça önemli ve anlamlı günler arasında yer alan "Regaib Gecesi'nde" ibadet etmek ve dualar - sureler okuyarak bu önemli geceyi geçirmek isteyenler "Regaip Gecesi İbadetlerine ilişkin bilgileri öğrenmek amacıyla "Regaip Gecesi namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?" sorularını merak ediyor.

REGAİB GECESİ NAMAZI NASIL KILINIR?

Peygamber efendimiz bir geceye hususi olmaksızın her ibadetinde sıklıkla tevbe-i istiğfar eder bol bol Kur'an-ı Kerim okuyup tefekkür ederdi. Ayrıca kandil gecelerine müstesna olmaksızın her gece de gece namazına kalkar ibadet ederdi.

Bazı kaynaklarda ise; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.), bu geceye hususi olmak üzere 12 rek'at nafile namaz kıldığı belirtiliyor. Bu günde 12 rekat nafile namazı kılınabilir.

REGAİB GECESİ'NDE NAFİLE NAMAZI KILINIŞI

Nafile namazı Regaib Gecesi gecesinde kılınması çok sevap olan bir namazdır. Nafile namazı toplam 12 rekattır ve iki rekatta bir selam verilerek namaz tamamlanır. Nafile namazın kılınışı şöyledir:

Birinci rekat:

'Niyet ettim Allah rızası için nafile namazı kılmaya' diye niyet edilir ve 'Allahu Ekber' diyerek takbir alınarak namaza başlanır.

İlk başta Subhaneke okunur ve sonra besmele çekilerek Fatiha suresi okunur.

Kur'an'dan en az üç tane kısa ayet ya da bir tane uzun ayet okunarak Rüku'ya gidilir.

Secdeye gidilir, doğrulunur ve sonra tekrar secdeye giderek ikinci rekata geçilir.

İkinci rekat:

Ayağa kalkılır ve kıyama durulduktan sonra besmele çekilir.

Fatiha okunur, Kur'an'dan en az üç kısa ya da bir tane uzun ayet okunur ve Rüku'ya gidilir.

Secdeye gidilir, doğrulunur ve daha sonra tekrar secdeye gidilir.

Sonra oturulur ve Ettahiyyatu ve Allahumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena duaları okunur.

Son olarak sağa ve sola selam vererek 'Es selamu aleykum ve rahmet'ullah' denir ve namaz tamamlanır.

Toplam 12 rekat olan nafile namazı iki rekatta bir selam verilerek kılınır. Namaz kılarken her rekatta Fatiha ve Kur'an'dan ayetler okunur.

Her iki rekatta bir selam verildikten sonra 100 kere 'Subhanallahi ve'l hamdü lillah ve la ilahe illallah vallahü ekber' denir.

12 rekat ikişerli şekilde kılınarak tamamlandıktan sonra 100 kez tövbe edilir ve salavat getirilir.

Nafile namazı ikişer rekattan toplam 12 rekat kılınması gereken bir namazdır.

Dinimizde önemli bir yeri olan Regaib Gecesi kılınan namazın adı da nafile namazıdır ve bu namazın kılınması çok sevaptır.

12 rekat olan nafile namazı iki rekatta bir selam verilerek kılınmaktadır.

NAFİLE NAMAZINDA HANGİ SURELER OKUNUR?

Nafile namazı kılınırken Subhaneke, Fatiha, Allahumme Salli, Allahumme barik, Rabbena duaları ve Kur'an'dan istenen birkaç ayet ile sureler okunmaktadır.

Her rekatta Fatiha ve Kur'an-ı Kerim'den ayetler okunmaktadır. İki rekatta bir secdeye vardıktan sonra Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena duaları okunmaktadır.

REGAİB GECESİ'NDE HANGİ İBADETLER YAPILIR?

Regaip Gecesi'nde Kuran-ı Kerim'in okunması veya dinlenmesi tavsiye edilir. Regaip Gecesi'nde nafile ve kaza namazlar kılınmalı, geçmişin üzerinde düşünülmeli, tevbe ve istiğfar edilmeli, küsler barıştırılmalıdır. Edilen duaların kabul edileceğine inanılan Regaip Gecesi'nde yardıma muhtaç olanları sevindirmek, dua etmek ve eş, dost, kabir ziyaretinde bulunmak gerekir.

Regaib gecesi duası nasıl okunur? Mübarek gecelerde okunacak dualar
ÖZGÜN
Regaib gecesi duası nasıl okunur? Mübarek gecelerde okunacak dualar

Regaib gecesinde oruç tutmanın sevabı nedir?
ÖZGÜN
Regaib gecesinde oruç tutmanın sevabı nedir?

Üç aylar orucu kaç gün tutulur? Recep ayında hangi günler oruç tutulur?
ÖZGÜN
Üç aylar orucu kaç gün tutulur? Recep ayında hangi günler oruç tutulur?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.