Savunma Sanayi Haberleri

Dünyadaki HSS algısı değişiyor: Türkiye akıllı mühimmatlara yatırım yapmalı

ABD ordusunun geçtiğimiz günlerde hipersonik topçu mühimmatı ile seyir füzesini düşürmesi 'devrimsel' bir gelişme olarak yorumlandı. Bu durumun 'hava savunma sistemleri' konusunda yeni bir sayfa açması bekleniyor. Türkiye'nin 'akıllı mühimmatlar' konusunda yatırım yapması gerektiğini belirten Savunma Sanayi Analisti Kadir Doğan, "Hava savunma sistemleri, seyir füzeleri açısından ciddi zafiyet içerisinde. Bu sistemlerin birim maliyetleri çok yüksek ve geliştirmek için ciddi bir teknolojik altyapı...

Deniz piyadeleri için üretilen ZAHA testleri başarıyla geçti

Amfibi deniz piyadelerinin ihtiyaçları için geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı'nda çok kritik bir adım daha aşıldı. Zorlu hava koşullarında denizde alabora olması durumunda kendini düzeltebilen araç yapılan testleri başarıyla geçti.

Türkiye uçan otomobil yarışına erken girdi: CEZERİ devrimsel bir adım olacak

Türkiye'nin ilk uçan arabası CEZERİ, test uçuşlarını başarıyla tamamladı. 230 kilogramlık ön protip, uçuş testlerinde 10 metre yükseldi. Dünyada geliştirilen yeni nesil ulaşım araçlarında 'uçan otomobillerin' devrimsel nitelik taşıdığını belirten uzmanlar, BAYKAR'ın bu sektöre erken girmesinin Türkiye'ye çok önemli avantajlar sağlayacağını belirtiyor. Savunma Sanayi Analisti Kadir Doğan, "Baykar, insansız hava araçlarından elde ettiği tecrübeler sayesinde CEZERİ konusunda da önemli mesafeler kat...

İHA'lara beton delen 145 kiloluk minyatür bomba geliyor

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir insansız hava araçlarına yönelik sürpriz bir gelişmeyi sosyal medya hesabı üzerinden açıkladı. 145 kiloluk minyatür bombanın İHA'lara entegre edileceğini açıklayan Demir, bombanın beton delici ve parçacık etkili olarak iki farklı harp başlığı olacağını da belirtti.

Hürjet'in gelişimine teknolojik destek: Yapay zekalı simülatör geliştirildi

Hürjet Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı'nın test ve değerlendirme faaliyetlerinde kullanmak üzere mühendislik simülatörü Hürjet 270 geliştirildi. TUSAŞ Uçak Projelerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Atilla Doğan, "Hürjet'ten 2 prototip üreteceğiz ve 2022 sonunda ilk prototiple uçmayı planlıyoruz. Mühendislerimizin tasarımı yaparken pilotlardan edinecekleri girdileri harmanlayarak tasarımı olgunlaştırmaları ve çalışmalarını zamanında yetiştirmeleri için üretilen mühendislik geliştirme simülat...

Selçuk Bayraktar'dan Akıncı TİHA müjdesi: Seri üretime başladı 2021'de göreve başlayacak

Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA için Selçuk Bayraktar'dan müjdeli haber geldi. Bayraktar, 'üçüncü prototipini ve seri imalat ürünü AKINCI'yı üretiyoruz' açıklamasını yaparak AKINCI'nın 2021'de göklerde Türkiye için hizmete başlayacağını söyledi.

Savunma sanayinde müthiş haber: 25 mm Kara Topu yerli imkanlarla geliştirilecek

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, '25 mm Kara Topu'nu, herhangi bir yurt dışı bağımlılık ve lisansa tabi olmadan yerli imkanlarla geliştirileceğini ifade etti.

Korkut'un simülatörü göreve başladı

HAVELSAN'ın geliştirdiği Korkut Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi'nin eğitim simülatörü göreve başladı. Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Hava Savunma Eğitim Merkezi'ne kurulan Korkut Eğitim Simülatörü sayesinde gerçek sistem, mermi ve hava araçlarının yüksek maliyetler gerektiren kullanımına gerek kalmadan eğitimler verilebilecek.

Türk mühendisleri geliştirdi: Dikine iniş kalkış yapabilen Alesta havalanmaya hazır

Sabit ve döner kanatlı İHA'ların kabiliyetlerini barındıran insansız hava aracı Alesta'nın yer testlerinde sona gelindi. Yakın zamanda uçuş testlerine başlayacak dikine iniş kalkışlı ve dönebilen kanatlı Alesta, sene sonunda göreve hazır hale gelecek. Üretici firmanın Genel Müdürü Eray Gökalp, "Bu tür sistemleri geliştiren birkaç firma var. Hatta seri üretime de geçmiş değiller, geliştirme aşamasındalar. Sadece Türkiye'de değil yurt dışında da çok ciddi pazarı olacağını düşünüyoruz" dedi.

ASELSAN şifa dağıtacak: Savunma sanayinden sonra şimdi de sağlıkta öncü olacak

Türkiye'nin savunma sanayisi ve ileri teknoloji alanlarındaki amiral gemisi ASELSAN, bu unvanı sağlık teknolojileri alanına da taşımaya hazırlanıyor. Tıbbi cihazların bu yıl hastanelerde yerini alacağını belirten ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Bekar, "6 bin solunum cihazının üretimini sürdürüyoruz ve dünyada bu cihaza ciddi talep var. Seri üretimden çıkan elektro şok cihazlarını ağustos-eylül aylarında görebileceğiz. Yurt dışında pazarlamaya başladık, siparişler de aldık" dedi.

İngilizler Türkiye'nin savunma sanayini öve öve bitiremedi: İHA'lar Suriye ve Libya'da oyun değiştirici

Yerli ve milli imkanlarla üretilen İHA’lar savunma sanayinde dünyanın sayılı ülkeleri arasında. Bu sayede Suriye ve Libya’da savaşın yönünü değiştiren milli savaş uçaklarımız, dünyanın gündeminden de düşmüyor. Son olarak savunma konularında başka ülkelerden ders alması gerektiğini belirten İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Türkiye’nin insansız hava araçlarını (İHA) Libya ve Suriye’de etkili biçimde kullanmasının 'oyun değiştirici' nitelikte olduğunu söyledi.

Mavi Vatan'a 'yüzen kışla' Anadolu çıkarması: Türkiye'yi denizlerde küresel güç haline getirecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'de üretilen en büyük gemi olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi Anadolu'yu inceledi. Bakan Varank, "Bu gemi küresel güç olma yolunda Türkiye’ye önemli kabiliyetler kazandıracak. Oldukça hızlı ilerliyor" dedi. Anadolu, 1 amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek ve tüm denizlerde kullanılabilecek. Geminin uçuş güvertesinin baş tarafında, uygun hava araçlarının kısa mesafede kalkış...

Türkiye'nin yeni görünmez askerlerinden dünyada sadece 2 tane var: Tek bir asker tarafından Akıncı ve Anka'dan atılabilecek

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından muharebe sahasında etkin şekilde kullanılmaya başlanan "kamikaze drone"lar çeşitleniyor. Döner kanat kamikaze drone Kargu teslimatlarını sürdüren STM, sabit kanatlı kamikaze drone Alpagu'ya yönelik çalışmalarda sona geldi. Alpagu yıl sonuna doğru güvenlik güçlerinin kullanımına sunulmaya başlanacak. Alpagu, tek bir asker tarafından kullanılabilecek, zırhlı araçlardan, Akıncı ve Anka gibi silahlı insansız hava platformlarından atılabilecek. Ağırlığı 2 kilogramın...

SİHA'ların İdlib'de yerle bir ettiği Rusya'nın hava savunma sistemi Pantsir'e yeni füzeler eklendiği iddia edildi

Rusya tarafından üretilen Pantsir-SM hava savunma sistemlerine, silahlı ve silahsız insansız hava araçlarına karşı yeni füzeler yerleştirdiği iddia edildi. Pantsir hava savunma sistemleri İdlib'de başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı'nda Türk SİHA'ları tarafından etkisiz hale getirilmişti.

Almanlar Türk SİHA’larını öve öve bitiremedi: Bayraktar devrim gerçekleştirdi

Almanya'nın en çok okunan gazetelerinden Die Welt, Bayraktar TB2 SİHA’ları konu alan kapsamlı bir makale yayınladı. Yazıda Türkiye'nin Bayraktar TB2 SİHA'larıyla devrim gerçekleştirdiği değerlendirmesi yapılarak, bu nedenle diğer ülkelerin ilgisini uyandırdığı vurgulandı. Türk SİHA’larının ABD’nin MQ-9 Reapar SİHA’sına benzetildiği makalede, Bayraktar TB2’nin savaş alanında çok daha etkili olduğu belirtildi.

Rusya'dan S-400 açıklaması: İkinci parti S-400’lerin teslimatı için Türkiye’nin son kararını bekliyoruz

Rusya'dan S-400 açıklaması geldi. Moskova'dan yapılan açıklamaya göre, ikinci parti S-400’lerin teslimatı için Türkiye’nin son kararının beklendiği belirtildi.

Dünya orduları, virüs tehdidini Military Medical Webex’te masaya yatıracak

ABD’nin mikrobiyal adli tıp alanındaki önemli ismi, FBI eski Direktör Yardımcısı ve FBI’ın Biyolojik Terör programını kuran Randall S. Murch, dünyanın medikal askeri tedarik buluşması Military Medical Webex’te konuşacak.

TUSAŞ'tan bir ilk daha: Yerli ve milli ürünler artık mobilde

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), savunma sanayisi şirketleri arasında bir ilki daha gerçekleştirerek projelerini ve ürünlerini kamuoyuna daha iyi tanıtmak için mobil uygulama geliştirdi.Şirketten yapılan açıklamaya göre, mobil uygulamayla kullanıcılar, uygulama içerisinde sanal hangar turu ve artırılmış gerçeklikle görecekleri özgün ürünlerle öz çekim yapabilecek. Kullanıcılar, Anka, Atak, Milli Muharip Uçak ve Hürkuş gibi birçok ürünü mobil uygulama içerisinde yer alan sanal gerçeklik uy...

ABD’den F-35 itirafı: Türkiye olmadan parça temininde sıkıntı çıkabilir

ABD Kongresi için hazırlanan bir rapora göre Türkiye’nin F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılması üretici firma Lockheed Martin’i yedek parça tedariği konusunda zorlayabilir. Raporda, “Program Türk tedarikçiler tarafından üretilen 1005 parça için yeni kaynak belirledi, ancak şu anda 15 parça istenilen oranda üretilemiyor” ifadesi kullanıldı.

İkinci AKINCI TİHA uçuş için gün sayıyor

Baykar, AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın (TİHA) ikinci prototipini de tamamladı. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından, ikinci AKINCI'nın görselini “Kardeşi geldi… Ama sosyal mesafeyi ihmal etmiyoruz” mesajı ile paylaştı.

ASELSAN'dan yeni başarı: Türkiye'den yeni silah satışı

ASELSAN, Kazakistan ile SARP DUAL Uzaktan Komutalı Silah Sistemi’ne yönelik yeni bir sözleşme imzaladı. Faaliyet yürüttüğü pazarlarda yerelleşme çalışmalarını da sürdüren ASELSAN, Kazakistan’ın ihtiyacı doğrultusunda SARP DUAL Uzaktan Komutalı Silah Sistemi için yeni bir sözleşme imzaladı.

Yunan basını ATAK helikopteriyle Apache helikopterlerini kıyasladı

Türkiye'nin yerli ve milli imkanlarla ürettiği savunma sanayi ürünleri, Yunanistan basınında geniş yer tutuyor. Son olarak Atina'da yayınlanan bir savunma dergisi, Yunan envanterindeki 29 Apache helikopterini Türkiye envanterindeki 56 ATAK helikopteriyle kıyasladı.

İsrail'in bozuk Heronlarından dünyanın gıpta ettiği SİHA'lara: Türkiye'nin insansız hava aracı başarısının şifreleri

2000'li yıllarda önce Amerika'dan ardından da İsrail'den İHA talep eden, aldığı modeller arızalı çıkan Türkiye, Mavi Marmara kriziyle tüm anlaşmaları iptal etti. Havadaki yeni güç İHA ve SİHA için yerli kaynaklarla başlayan girişimler, Türkiye'yi dünya sıralamasında zirveye taşıdı. Suriye rejimine yönelik başlatılan Bahar Kalkanı harekatının en etkili silahları olarak önce çıkan SİHA'lar Türkiye'nin millileşme oranı her geçen yıl yükselen savunma sanayisindeki potansiyelinin de birer göstergesi.

ASELSAN'ın Kaplan'ı jandarmanın hizmetinde

ASELSAN, mayın ve patlayıcıların tespiti ve imhasında kullanılmak üzere jandarmaya 4 adet Kaplan Bomba İmha Robotu hediye etti.

Fransa'nın TSK'ya ziyaretinde dünyaya 'Mavi vatan' haritalı mesaj

Fransa Deniz Kuvvetleri Akdeniz Bölgesi Komutanı Koramiral Laurent Isnard ve beraberindeki heyet, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Donanma Komutanlığımızı ziyaret etti. Ziyaretin gerçekleştiği salondaki 'Mavi vatan' haritası dikkat çekti.

Gökbey helikopteri 'Kartal' ile uçacak: Türkiye'de üretilmeyen parçalar yerli olarak geliştirilecek

TUSAŞ'ın ana yükleniciliğinde, KORDSA ile yürütülecek Kartal Projesi'yle Gökbey'e ait helikopter pallerinin üretiminde kullanılan, Türkiye'de üretilmeyen, ihracat lisansına tabi malzemeler yerli olarak geliştirilecek.

Savunmada 2020'yi Aksungur açacak: Tam 750 kilogram taşıyacak

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, "Yılbaşı veya ocak sonu itibarıyla Türkiye bunu kullanmaya başlayacak. İnsansız hava aracı Aksungur 750 kilogram taşıyor. Türkiye 200 kilogram taşıma kapasiteli 'Anka'larla da çok iş gördü. Aksungur daha da yetenekli. Radar koyabiliyorsunuz, daha büyük kamera koyabiliyorsunuz. Her bir kanatta 500, 300 ve 150 kilogram kapasiteli 3 silah istasyonu bulunan Aksungur, güdüm kitleriyle akıllı hale getirilmiş bombalar, LUMTAS, MAM-L, Cirit, MAM-C, minyatür bomba gibi müh...

Denizlerde düşmanı çıldırtacak projede büyük gün yarın: Türkiye'nin yeni denizaltısı suyla buluşuyor

Yeni Tip Denizaltı Projesi'nin ilk denizaltısı Pirireis, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla yarın havuza çekilecek. Törende ayrıca 5'inci denizaltı Seydialireis'in ilk kaynağı yapılacak. Sahip olduğu yakıt pili teknolojisi sayesinde havadan bağımsız tahrik kabiliyetine sahip denizaltılar, Türk Deniz Kuvvetleri için ilk olma niteliği taşıyor. 2022'den itibaren hizmete girmeye başlayacak denizaltılar, gizlilik içinde uzun süre harekat icra edebilme yeteneği, yüksek süratli gelişmiş torpidoları, ...

Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos: Yakında Yunan İHA'sına sahip olacağız

Türkiye’nin yerli ve milli İHA’larla Ege hava sahasında hakimiyet kurmasından, Atina hükümeti rahatsız. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, yerli İHA çalışmalarının sürdüğünü belirterek "3-4 tip geliştirildi ve yaz aylarında Tesalya'da deneme yapacağız" dedi.

ASELSAN'dan müthiş bir teslimat daha: Ülkeler sıraya girdi

ASELSAN, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ve Yeni Su Altı Taarruz Botu projeleri kapsamında yeni nesil 25 milimetre STOP Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi'nin ilk fabrika kabul testleri tamamladı. UKSS ailesinin üyesi olan STOP, stabilizasyon, otomatik hedef takip yeteneği ve otomatik balistik hesaplama ile üzerine yerleştirildiği aracın veya hedefin hareketinden etkilenmeden, hedefe isabetli atışlar yapabiliyor.Sistemin uzaktan kumanda edilmesi sayesinde, nişancı karşı ateşe ve olumsuz hav...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+