Savunma Sanayi Haberleri

İHA’larımızı Avrupa semalarında göreceğiz: 7 firmamız ilk 100 arasında

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, özellikle son 5 yılda yapılan yatırımların Türkiye’yi savunma sanayisinde devler ligine çıkaracağını söyledi. Varank, “Dünyanın en büyük 100 savunma sanayii şirketi arasında 2020’de 7 firmamız bulunuyor. İnanıyorum ki Avrupa semalarında da Türkiye’den satın alınan ‘Bayraktar’ların ve ‘Anka’ların uçtuğunu göreceğiz” dedi.

Türkiye'ye savunmada boyut atlatacak 60 milyar dolarlık 700 proje geliyor

Türkiye'nin savunma ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik 60 milyar dolarlık hacme sahip yaklaşık 700 proje üzerinde çalıştıklarını söyleyen Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayisinin 2023 hedeflerinin 27 milyar dolara yakın ciro, 10 milyar dolar ihracat, yaklaşık 80 bin kişilik istihdam olduğunu da belirtti.

ASELSAN Katar'da şube açtı

Dünyanın en büyük savunma sanayi şirketlerinden biri olan ASELSAN, Katar'da artan faaliyetlerini desteklemek amacıyla şube açtığını duyurdu.

Milli fırkateyn 'İstanbul'un inşası son aşamada: 23 Ocak'ta denize iniyor

MİLGEM Projesi kapsamında üretilen İ sınıfı fırkateynlerin ilki olan İstanbul Fırkateyni, 23 Ocak'ta denize indiriliyor. Yüzde 75’in üzerinde yerlilik oranına sahip İstanbul Fırkateyni, gelişmiş hava savunma ve su üstü harbi, denizaltı savunma harbi ve karakol faaliyetlerini yerine getirecek. 2023'te Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilecek.

TSK'ya havada 5.5 tonluk insansız güç!

Hava bombardımanı icra edebilecek insansız silahlı hava aracı Akıncı TİHA'da geri sayım başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ilk teslimatlar bu yıl içerisinde yapılacak. Dünyada sadece 4 ülkenin üretebildiği özelliklere sahip 5,5 tonluk dev insansız hava aracı 40 bin feet yüksekliğe çıkıp 24 saat havada kalabiliyor. F-16 mühimmatlarının yanı sıra milli olarak geliştirilen SOM-J gibi yerli füzelerin de entegre edileceği Akıncı TİHA ile havadan bombardıman icra edilip savaş uçaklarının da yükü azal...

Türkiye'nin yerli ve özgün tabancası SAR 9X ABD'de 2020'nin en iyi tabancası seçildi

Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) başlattığı "Özgün Yerli Tabanca Projesi" kapsamında tamamı yerli tasarım ve olanaklarla geliştirilen SAR 9X, ABD'de "2020 Yılının En İyi Tabancası" seçildi. Tabanca alanında uzman Amerikalı editörler ve ateşli silahlar eğitmenleri, detaylı teknik testler sonucu oyunu SAR 9X'den yana kullandı.

Kimyasal tehlike İHA ile tespit edilecek: HAVELSAN'ın sistemi İHA'ya entegre edildi

HAVELSAN, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehditlerin tespiti için geliştirdiği keşif sistemini İHA'ya entegre etti. İHA'ya entegre edilen sistem, İHA ile zorlu harekat ortamında keşif yapıp gerçek zamanlı olarak gönderdiği ölçüm bilgileriyle tehlikenin boyutlarını ortaya çıkartacak.

Bir ilk gerçekleştirildi: Silahlı drone askeri kara aracına entegre edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan Songar, ilk kez bir askeri kara aracıyla kullanıldı. Böylece kara aracına, güvenlik operasyonlarında hedefi önceden tespit ederek imha etme konusunda önemli kabiliyet kazandırıldı. Songar silahlı drone sistemi sayesinde 4x4 askeri kara aracı, havadan hedef bulma ve uzaktan silahlı operasyon yapabilme kabiliyetine sahip olacak.

Milli savaş uçağında heyecanlandıran '3D' detayı

Türkiye, alanında tarihinin en büyük projesi için kolları sıvadı. Milli Muharip Uçak projesi ile Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Çin'den sonra 5. nesil savaş uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkelerden biri olacak. 2025 yılı itibariyle ilk uçuşunu yapacak Milli Muharip Uçak projesinde önemli bir gelişme de yaşandı. Teknolojik tasarımına başlanıp titanyum motorunun 3D yazıcıyla vakum altında yapılacağı açıklanan uçağın alt sistemlerinde seçimlerin ise gerçekleştirildiği belirtildi.

Savunma Sanayii Başkanı Demir: Hava savunmada beş yıl içinde S-400 seviyesine yaklaşırız

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, savunma sanayii projelerine ve güncel gelişmelere dair aktardığı bilgileri köşesine taşıdı. Acet, Demir’in "Hava savunmada 2025-2026'da S-400 seviyesine yaklaşırız" dediğini aktardı.

Yerli ve milli helikopter motoru TEI-TS1400'ün ikizi de başarıyla çalıştırıldı

İlk yerli genel maksat helikopteri Gökbey'e entegre edilecek milli helikopter motoru TEI-TS1400'ün ilk prototipi TS3'ün ardından TS4'ün de başarıyla çalıştırıldığı bildirildi. TUSAŞ Motor Sanayii yetkililerinden yapılan açıklamada, "TS4 motorunun ilk ateşlemesi ve çalıştırılması, 6 Ocak 2021 tarihinde başarıyla gerçekleştirildi. Yapılan testlerde TS4 motoru 'ground idle' güç seviyesine çıkartılarak projede önemli bir aşama kaydedildi" denildi.

Savunma sanayiinde teslimat yılı: Birçok proje son aşamada

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, 2021'de Akıncı TİHA, Atak Faz-2 ve milli gemi savar füzesi Atmaca'nın ilk teslimatının yapılacağını açıkladı. Demir, hava savunma sistemi Hisar-O'nun testlerinin de bu yıl içinde tamamlanarak envantere girmeye hazır hale getirileceğini belirtti.

Ege ve Akdeniz'de yeni sayfa açacak Türk füzesi: Teslimatlar bu yıl başlıyor

Seri üretim sürecinin başladığı Türkiye’nin ilk deniz füzesi olarak da bilinen Atmaca'da ilk teslimatlar çok yakında başlıyor. Savunma uzmanlarının Ege ve Akdeniz’de yeni bir sayfa açılacağını belirttiği füze ile 250 km uzaktaki hedefler vurulabilecek. Savaş gemilerindeki Harpoon Füze Sistemi'nin yerini alacak Atmaca'da seyir halindeyken hedef güncellenebilirken dik açı ile gemiye dalış ile hedef de küçültülebiliyor. Denizin üzerine çok yakın seviyede uçabilen dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu...

F-35'in fişi mi çekiliyor

ABD’nin öncülük ettiği 5. nesil savaş uçağı F-35’in ‘seri üretimi’ süresiz olarak durduruldu. Gerekçe teknik sorunlar ve Kovid-19 salgını. Ancak ilk günden bu yana gündeme gelen üretim hataları, kazalar, maliyet yüksekliği ile Çin ve Rus hava savunma sistemlerine karşı “korunmasız” olduğu iddiası F-35 projesinin çıkmaz yolda olduğunu gösteriyor.

Taleplere yetişilmiyor: Savunma 2021’in de yıldızı olacak

Türkiye, savunma sanayiinde önümüzdeki süreçte daha da çok konuşulacak ürünleri devreye almaya hazırlanıyor. Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen projelerde 2020’nin yıldızı, başarı hikayeleri yazan Anka ve Bayraktar TB2 olurken, 2021’de ise Türk savunma sanayii, taarruzi insansız hava aracı Akıncı ile adından söz ettirecek ve insansız hava araçları liginde öncü teknolojiyi de Türkiye’ye kazandırmış olacak.

Havada dengeler tamamen değişiyor: İşte Türkiye’nin yeni ordusu!

İnsansız hava ve kara araçları ile savunmada yeni bir dönemin kapısı aralanırken, yenilikçi teknolojilerle insan müdahalesinin neredeyse sıfıra indiği operasyonlar güç dengelerini de tamamen değiştiriyor. İşte bu alandaki en büyük adımlardan biri olan İHA’lar ile gökyüzünde yeni ordular oluşturuluyor. Dünyada sayılı ülkenin üzerinde yoğunlaştığı Sürü İHA teknolojisinde Türkiye test çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Aynı anda onlarca İHA’nın havalanarak bir biriyle koordineli bir şekilde operas...

Türk SİHA'ların Karabağ'daki etkisi NATO'nun ayarlarını bozdu: Böyle giderse kaybettik demektir

Azerbaycan'ın Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı Karabağ harekatında Türkiye üretimi SİHA'lar etkin şekilde kullanıldı. Dünyanın saniye saniye takip ettiği savaşa dair en stratejik hamleler ve o hamlelere ilişkin görüntüler SİHA'larca servis edildi. NATO, SİHA'ların savaştaki rolünü incelemek üzere olağanüstü toplandı. Gizli toplantıyla ilgili konuşan Alman Savunma Bakanlığı uzmanı şu ifadeleri kullandı: Şu ana kadar yaptığımız gibi devam edersek, kaybettik.

Dünyanın en prestijli listesinde yer alan Türk şirketi sayısı 7'ye yükseldi

Türk şirketlerin milli ve yerli imkanlarla savunma sanayide ortaya koyduğu ürünler dışa bağımlığı azaltıp ihracat kapılarını aralarken, Türkiye'nin bu alanda yakaladığı başarı dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi olarak kabul edilen "Defense News Top 100" listesine de yansıyor. Listedeki Türk şirketi sayısı 7'ye yükseldi. ASELSAN'ın ilk 50 içerisine girme başarısı gösterdiği listeye bu yıl HAVELSAN ve FNSS de eklendi.

Milli torpido ORKA

ROKETSAN, Donanma’nın “hafif sınıf torpido” ihtiyacını karşılamak için ORKA projesini başlatıyor. Dışa bağımlılığı sona erdirecek “milli torpido”nun imzası Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nda atıldı. ORKA, Mavi Vatan’ın korunmasında TSK’ya güç katacak.

Mavi Vatan için yerli ve milli hafif torpido 'ORKA' geliyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın hafif sınıf torpido ihtiyacını karşılamak için '324 milimetre Torpido Geliştirilmesi (ORKA) Projesi' başlatıldı. ROKETSAN ana yükleniciliğinde geliştirilecek ORKA ile bu alandaki dışa bağımlılık sona erecek. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, "Sayın Cumhurbaşkanımızın 'savunma sanayisinde iki misli daha hızlı çalışacağız' sözünü esas alarak çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. "Güvenlik güçlerimizin...

Sınıfında dünyanın en iyisi: Milli İHA Anka sahadaki başarısını taçlandırdı

Türk savunma sanayisinin özgün insansız hava aracı (İHA) Anka, ilk uçuşunun 10'uncu yılında ihracat başarısına ulaştı. TUSAŞ bugüne kadar güvenlik güçlerine 25 Anka teslim etti ve 75 bin operasyonel uçuş saatine ulaştı. Sınıfında dünyanın en iyi İHA'ları arasında gösterilen Anka ile ilk uçuşunun 10'uncu yılında ihracat başarısı elde edildi. Uydu kontrolü, yerli motor kullanımıyla Türkiye için ilklere imza atan Anka, Aksungur gibi çok daha gelişmiş bir hava aracının da temelini oluşturdu

Türkiye'deki 5 savunma sanayi firması Tunus'a 150 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'deki 5 savunma sanayi firmasının, Tunus’a toplam 150 Milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı.

Macaristan Türkiye'den 40 adet daha zırhlı araç sipariş etti

Ordusunun teknolojik olanaklarını artırmak için Türk zırhlısı Ejder Yalçın'ı tercih eden Macaristan’a, ilk teslimat yapıldı. Macaristan Savunma Bakanlığı Müsteşarı Gaspar Maroth, Türkiye'den 40 adet daha 4x4 araç zırhlı araç sipariş ettiklerini açıkladı.

Fransız gazetesi yazdı: SİHA'lar Türkiye'nin gücünün sembolü haline geldi

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ zaferinin perde arkasında yer alarak tüm dünyanın ilgisini yakından çeken Türk SİHA'ları dış basında da övgü dolu sözlerle yer almaya devam ediyor. Son olarak Fransız Liberation gazetesi Türk SİHA'larını kaleme aldı. Gazete SİHA'ların, Türkiye'nin gücünün yükselişinin ve büyüyen bağımsızlığının sembolü haline geldiğini yazdı.

Türkiye'nin en büyük savaş gemisinde sona gelindi: 'Üstünlüğü şok edici' olarak tarif edilmişti

Türkiye'nin deniz savunmasındaki en önemli adımlarından biri 2016 yılında atıldı ve 4 yıllık çalışmada sona gelindi. 1 Temmuz 2020'de Liman Kabul Testleri'ne başlanan Türkiye'nin en büyük savaş gemisi TCG Anadolu gelecek yıl denize indirilecek. Yunan medyasının ''Üstünlüğü şok edici'' ifadeleri ile manşetlerine taşıdığı gemi 232 metre uzunluğa ve 32 metre genişliğe sahip olacak. Türk donanmasının ihtiyaçları doğrultusunda dizayn edilen TCG Anadolu, bu kapsamda savaş uçağı, helikopter ve İHA gib...

Türkiye-Ukrayna ortak yapımı korvetler Ukrayna'nın Nikolayev şehrinde üretilecek

Türkiye ile Ukrayna arasında 14 Aralık'ta imzalanan askeri anlaşmalar kapsamında iki ülkenin ortak yapımı korvetler Ukrayna'nın Nikolayev şehrindeki Okean tersanesinde üretilecek.

Sesten hızlı süpersonik SİHA geliyor

TUSAŞ tarafından 18 ayda tamamlanan ve 49 saat yani iki günden fazla havada kalarak Bayraktar TB-2’ye ait olan kesintisiz havada kalma rekorunu kıran insansız hava aracı Aksungur'da test çalışmaları devam ederken üzerinde çalışmaları devam eden Göksungur ise Türkiye'nin gökyüzündeki en hızlı İHA'sı olacak. Saatte yaklaşık 1600 km süratle uçabileceği kaydedilen insansız hava aracı F-16 ve F-4 savaş uçaklarında kullanılan Gökdoğan ve Bozdoğan füzeleri ile de donatılacak. Göksungur’un radarda ke...

Yaptırıma Hisar-A cevabı

Türkiye, ABD’nin yaptırımlarına milli hava savunma füze sistemi Hisar-A ile cevap verdi. Hisar-A’ya yeni özellikler eklenerek plus (+) seviyesine yükseltildi. Hisar-A+ planlaması 2021 olmasına rağmen 2020 bitmeden envantere alınmaya hazır hale geldi.

Askeri haberleşme sisteminde bor ve perlit ile yüzde 100 yerliliğe ulaşıldı

Bartın Üniversitesi III. Ar-Ge Proje Pazarı’nda birinci olan “Askeri Uygulamalar İçin Yüksek Performanslı Hibrid Yakıt Hücresi Tasarımı” yapılan uzun soluklu çalışmaların ardından bor ve perlit madenleri kullanılarak yüzde 100 yerliliğe ulaştırıldı. Haberleşme sistemleri başta olmak üzere birçok cihazda kullanılan membranı alternatif bir yöntem geliştirerek ürettiklerini belirten Girişimci Erhan Demircioğlu, Türkiye’nin bu alanda artık dışa bağımlılığının olmadığını söyledi. Demircioğlu, "Biz Tü...

Türkiye Hisar-U'ya hazırlanıyor: S-400'ler ara dönemde ihtiyaçları karşılayacak

ABD'nin S-400 yaptırımlarının ardından sevindirici haber Hisar-A'dan geldi. Envantere giriş öncesi son kabul testi yapılan Hisar-A, harp başlığı kullanılarak yapılan atışta yüksek hızdaki uçağı uzun menzilde başarıyla vurdu. Bu test sonucunun bütün dünyaya bir mesaj olduğunu ifade eden Emekli Kurmay Albay Ünal Atabay, "Türkiye aynı zamanda Hisar-U'yu geliştiriyor. S-400 ve Patriot gibi yüksek irtifa hava savunma sistemi olan Hisar-U devreye alınana kadar S-400'lere ihtiyacımız olacak. Türkiye'ni...

Savunmada hedef tam bağımsızlık

ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararına tepki sürüyor. Bu süreçten güçlenerek çıkacaklarını belirten STM Genel Müdür Özgür Güleryüz, “Faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda ülkemizin tam bağımsızlığı için yol almayı, ulusal güvenliğimizin sağlanması noktasında atılacak adımlara tümüyle destek vermeyi, Türkiye’nin global güç dengelerinde elini daha da güçlendirmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Milli hava savunma sistemi HİSAR-A'nın son kabul testi yapıldı: Kullanıma hazır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye uyguladığı yaptırıma tepki gösterdiği konuşmasında bir de müjde verdi. Erdoğan, Aselsan ve Roketsan tarafından geliştirilen ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemimiz HİSAR-A+’nın envantere giriş öncesi son kabul testinin yapıldığını ve kullanıma hazır olduğunu duyurdu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+