Seçim Bu iş bitti

Bu iş bitti

Başbakan Yıldırım, ‘mühürsüz zarf’ iddiasıyla 16 Nisan’a gölge düşürmeye çalışan CHP’yi ‘sonuca saygı duymaya’ çağırdı. Yıldırım, “Şaibe söylentileri yayarak sonuca gölge düşürmeye çalışmak beyhudedir, boştur. Millet iradesi özgürce sandığa yansımış ve bu iş bitmiştir” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Bu iş bitti
Başbakan Yıldırım, partisinin grup toplantısında konuştu.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, 16 Nisan sonuçlarını Meclis’teki grup toplantısında değerlendirdi. Halk oylamasının milletin demokrasiye sarsılmaz inancını gösterdiğini dile getiren Yıldırım, “58 milyon 517 bin 931 kayıtlı seçmenden 49 milyon 794 bin 539’u sandığa giderek oy kullanmıştır. Katılım oranı yüzde 85,09 gibi rekor bir düzeyde olmuştur. Millete sunduğumuz anayasa paketinin milletimizin teveccühüne mazhar olmasından büyük bahtiyarlık duyuyoruz. Sandıktan çıkan sonuçla Türkiye kazanmıştır, millet kazanmıştır. Bu halk oylamasının kaybedeni yoktur” dedi. Sandıktan çıkan sonucun yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi:

ŞAİBE ÇABASI BEYHUDE

“Bu sonuçtan 81,7 ile ‘Evet’ oyu veren Bayburt da, yüzde 80,41 ‘hayır’ diyen Tunceli de aynı derecede kazançlı çıkmıştır. Artık bugün yeni bir gün. Bugün kendimizi yenileme zamanı. Bugünden itibaren ülkemiz ve geleceğimiz için sorumluluğumuz daha arttı. Şaibe söylentileri yayarak halk oylaması sonucuna gölge düşürmeye çalışmak beyhudedir, boştur. Millet iradesi özgürce sandığa yansımış ve bu iş bitmiştir. Buna anamuhalefet partisi başta olmak üzere herkesin, her kesimin saygı duyması gerekmektedir. Oy oranlarından yola çıkarak milletin sözü üzerine söz söylemek yanlıştır. Evet ve hayırların yakın oranlarda olmasından hareketle vatandaşları ayrıştırmak isteyenlerin asla oyununa gelmeyeceğiz. Büyük bir uyum içinde hep birlikte geleceğe yürümekten vazgeçmeyeceğiz.”

PARTİ SEÇİMİ DEĞİLDİ

“Bu tarihi yolculukta bizimle birlikte aynı amaç uğrunda çalışan partiler oldu. Başta MHP Genel Başkanı ve bütün MHP kadrolarına, BBP Genel Başkanı ve teşkilatına, Hüda Par Genel Başkanı ve teşkilatına da halk oylamasında verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Tabii ki biz bu değişikliği MHP ile ortak hazırladık. Komisyon ve Meclis görüşmelerinde güzel bir ortak çalışmayı yerine getirdik. Sonuçlardan sonra kimin ne kadar destek verdiğini sorgulamaya kalkmak abesle iştigaldir. Böyle bir şey olmaz. Bu bir parti seçimi değildir, partiler seçime girmiyor, partiler oy almıyor. Bu, milletin geleceğinin seçimidir. Millet geleceğine karar vermiştir, sistem değişikliğine ‘Evet’ demiştir, olay bitmiştir.”

Cumhurbaşkanımızı davet edeceğiz, bahtiyar oluruz

16 Nisan’da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen desteği hatırlatan Başbakan Yıldırım, bölgedeki vatandaşlara teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkürlerini bildiren Yıldırım, “Cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin önünü açacak bu tarihi değişimi başından beri büyük bir kararlılıkla savundu, milletimizle arasında öteden beri varolan muhabbet köprüsüyle gönülden gönüle seslendi. O milletimize inandı, güvendi, milletimiz de ona inandı, güvendi. Kendisine şahsım ve partim adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Halk oylamasının ardından bazı maddelerin hemen, bazılarının da 3 Kasım 2019’daki, Meclis seçimiyle cumhurbaşkanlığı seçiminin birlikte yapılacağı seçimden sonra yürürlüğe gireceğini kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:


YARGIDA BİRLİK SAĞLANACAK

“Önce yürürlüğe girecek hususlardan biri, Hakimler Savcılar Kurulu’nun yeniden oluşturulması. Resmi sonuçların açıklanmasıyla süreç başlayacak ve 40 gün içerisinde tamamlanacak. Diğer bir konu da yargıda birliğin sağlanması. Askeri yargı tamamen sona erdirilecek, yargıda birlik sağlanacak. Yargının bağımsızlığı, tarafsızlığı bir kez daha teyit edilmiş olacak. Ayrıca, hemen yürürlüğe girecek diğer bir husus da, Cumhurbaşkanımızın, kurucusu olduğu AK Parti ile ilişiğinin tekrar kurulması. Dolayısıyla resmi sonuçların ilan edilmesiyle beraber kurucu genel başkanımızı partimize davet edeceğiz ve kendisini aramızda görmekten büyük bir bahtiyarlık duyacağız.”

Abone Ol Google News
Yağmur trafiği durdurdu

Yağmur trafiği durdurdu

İlerleyen saatlerde trafik yoğunluğunun artması bekleniyor.
Stadyumuduman kapladı

Stadyumu
duman kapladı

Süper Lig'de oynanan maçı etkileyen yangın.
DEAŞın Yamaçlıgrubuna operasyon

DEAŞ'ın Yamaçlı
grubuna operasyon

Şüphelilerin adreslerine özel tim baskın düzenledi.
Çekmeköy'de<br>olaylı gece

Çekmeköy'de
olaylı gece

Uyuşturucu satıcılarını uyardı hayatını kaybetti.
Şimşekler<br>geceyi gündüz etti

Şimşekler
geceyi gündüz etti

Görsel şölen anbean böyle görüntülendi, izleyenleri mest etti.
Katliam gibi kaza

Katliam gibi kaza

İki araç kafa kafaya çarpıştı, ortalık savaş alanına döndü.
İklim Anlaşması Meclis'te

İklim Anlaşması Meclis'te

​Türkiye sera gazını yüzde 21 azaltacak.
AB stratejik<br>özerklik istiyor

AB stratejik
özerklik istiyor

​AUKUS krizi ilişkileri kopma noktasına getirdi.
Johnson'dan Reşadiye göndermesi

Johnson'dan Reşadiye göndermesi

'​Bizimkiler parayı alıp gemileri göndermez.'
Partisi sahip çıktı

Partisi sahip çıktı

​Hadsiz CHP'liye suç duyurusu.
Avrupa'dan Uzak Doğu <br>ve Afrika'ya

Avrupa'dan Uzak Doğu
ve Afrika'ya

​Dünya silahlarımız için sıraya girdi.
ABD 20 yılın cevabını versin

ABD 20 yılın cevabını versin

Cumhurbaşkanı Erdoğan ​New York'ta CBS televizyonuna konuştu.
Herkesi pilot yapacak

Herkesi pilot yapacak

​Selçuk Bayraktar, elektrikli araçlardan sonra en büyük devrimin uçan arabalar olacağını belirtti.
Soçi’de sekiz başlık

Soçi’de sekiz başlık

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Eylül'de Rusya'ya gidiyor.
Bakan Kasapoğlu'ndan CHP'ye tepki

Bakan Kasapoğlu'ndan CHP'ye tepki

'Önce yurdun atık suyunu halletsin.'
İşte o yurt

İşte o yurt

​Yeni Şafak, Kasapoğlu'nun bahsettiği yurdun hangi şehirde olduğunu öğrendi.
Halep’i hatırladıkça biz oluruz

Halep’i hatırladıkça biz oluruz

'​Geçmişimizi hatırlayarak yeniden barış ortamı sağlayabiliriz.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.