Seçim Şanlıurfa Valiliği Suruçte her türlü tedbir alındı

Şanlıurfa Valiliği: Suruç'te her türlü tedbir alındı

Şanlıurfa Valiliği, Suruç'ta yaşanan seçim günü yaşanan olayların ardından çıkan haberler için, "Vatandaşlarımız müsterih olsun. Suruç'ta ölü olduğuna dair haberler gerçeği yansıtmıyor" açıklamasında bulundu. Valilik, yanlış ve abartılı bir algı yürütülmeye çalıştığına dikkati çekerek her türlü tedbirin de alındığını duyurdu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Şanlıurfa Valiliği: Suruçte her türlü tedbir alındı
Arşiv

16 Nisan 2017'de kabul edilen yeni anayasa ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni kabul eden Türkiye, bugün sandıkta ilkleri yaşıyor. Oy kullanmaya giden vatandaşlar Türkiye tarihinde ilk kez hem cumhurbaşkanını hem de Meclis'e girecek milletvekillerini seçecek.

Suruç'ta okul bahçesine girmeye çalışan iki kişinin içerisinde bulunduğu otomobilde, oy pusulaları bulundu. Alınan bilgiye göre, içerisinde iki kişinin bulunduğu otomobil, Bilgi İlk ve Ortaokulunun bahçesine girmek istedi. Çevrede önlem alan polis, araçla içeri girilmemesi konusunda uyardı. Polisin "dur" ihtarına uymayıp devam etmek isteyen şüpheliler, havaya ateş açılması sonucu durduruldu.

'Ölü olduğuna dair haberler gerçeği yansıtmıyor'

Şanlıurfa Valiliği'nden Suruç'ta yaşananlara ilişkin açıklama geldi.

Şanlıurfa Valiliği'nin açıklaması şöyle:

"Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Suruç ilçemizde çıkan olaylarda ölü olduğuna dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Suruç ilçesinde 14 Haziran günü yaşanan ve adli, idari soruşturması devam eden olaylar üzerinden yanlış ve abartılı bir algı yürütülmeye çalışılmaktadır. Seçimlerin güvenlik içinde gerçekleşmesine yönelik Suruç ilçemizde her türlü tedbir alınmıştır."

Suruç'ta otomobilde oy pusulaları bulundu
GÜNDEM
Suruç'ta otomobilde oy pusulaları bulundu
  • YSK'dan ilk açıklama
  • Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, Suruç'taki bazı sandıklarda asayişe yönelik duyumlar alınması üzerine kurul tarafından idari, adli ve seçim hukuku açısından işlem yapılması için gerekli girişimlerde bulunulduğunu bildirdi.
  • YSK Başkanı: Gerekli girişimlerde bulunuldu
    SEÇİM
    YSK Başkanı: Gerekli girişimlerde bulunuldu

"İddialar doğru değil"

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm Türkiye’de olduğu gibi Şanlıurfa’da da sabah 08.00 itibarıyla Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem milletvekilliği seçimlerinde oy verme işleminin başladığını ve katılımın yüksek olduğunu söyledi.

Şanlıurfa genelinde hiçbir problem yaşanmadığını ve her okulda sandıkların kurulduğunu, gerekli güvenlik tedbirlerinin de alındığını anlatan Çiftçi, "Tüm siyasi partiler müşahitleriyle beraber seçimleri takip ediyor. Her seçimde olduğu gibi aslı olmayan görüntüler paylaşılabiliyor, vatandaşlarımızdan itibar etmemelerini istiyoruz. Suruç'la ilgili özel bir durum henüz bize ulaşmadı." diye konuştu.

AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız da "Suruç konusunda olumsuz bir haber tarafımıza ulaşmış değil, ortamın sakin bir şekilde olduğunu, herkesin demokratik şartlar içerisinde oy kullandığını bize ilettiler. Okulları gezdiğimizde de herhangi bir sorunla karşılaşmadık." dedi.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Adayı Aziz Aydınlık da seçim dönemlerinde bu tarz konuların gündeme getirilebildiğini ifade ederek, "Vatandaşımız sağ duyulu olsun. Herkes oyunu kullanır, seçim akşam biter kazanan kazanır, kaybeden yoluna devam eder." diye konuştu.

MHP Şanlıurfa Milletvekili Adayı Çağlar Yılmaz ise bu tarz konuların tüm seçimlerde bilinçli olarak gündem yapılmaya çalışıldığına işaret ederek, "İddialar doğru değil." dedi.

Türkiye sandık başında
SEÇİM
Türkiye sandık başında

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.