Seçim Seçimin en ilginç sonucu Aydında çıktı

Seçimin en ilginç sonucu Aydın'da çıktı

Türkiye, 24 Haziran seçim sonuçlarının yansımalarını konuşurken, Aydın'da ortaya çıkan durum dikkati çekti. İl genelindeki oy oranında CHP birinci sırada olmasına rağmen ittifak oylarının sayımının ardından AK Parti bu ilde CHP'den daha fazla sayıda milletvekili çıkardı. Bu durum Türkiye genelinde tek olma özelliği taşıyor...

Abone Ol Google News
Emrah Yeşilduman Yeni Şafak
Seçimin en ilginç sonucu Aydında çıktı
Aydın sonuçları dikkat çekti

24 Haziran seçimlerine ittifakla giren partiler vekil dağılımında bazı bölgelerde avantaj sağlarken bazı bölgelerde de bu avantajı kullanmadı. Özellikle CHP bazı bölgelerde Saadet Partisi’nin oyları ile vekil sayısında avantajı elde etti. Ancak CHP’nin kalesi olarak bilinen Aydın’da yapılan ittifaklar sonucunda CHP, AK Parti’ye bir vekil kaptırdı. Türkiye sonuçlarında oy oranına göre vekil sayısının değişiklik gösterdiği tek il olarak Aydın seçim sonucu ile dikkat çekti.

CHP'NİN KALESİNDE AK PARTİ VEKİL SAYISINDA ÖNE GEÇTİ

CHP Aydın’da yüzde 33,9 oy oranı ile birinci parti çıktı. AK Parti ise yüzde 32,5 ile ikinci parti, İyi Parti 14,8 ile üçüncü parti, HDP yüzde 9,4 ile dördüncü parti, MHP ise yüzde 8,1 oy oranı ile beşinci parti oldu. Saadet Partisi ise yüzde 0,7 ile altıncı parti oldu. Bu sonuçlar neticesinde Millet İttifakı yüzde 49,4, Cumhur İttifakı ise yüzde 40,6 oy oranına sahip oldu. Milletvekili dağıtımında uygulanan D’hondt sistemi ile AK Parti 4 vekil çıkarttı. MHP yeterli oya ulaşamadığı için vekil çıkartamazken CHP’nin oluşturduğu ittifakta İyi Parti vekil çıkartacak kadar oy alınca 1 vekil kazandı. Bu durumda CHP birinci çıktığı ilde vekil dağılımı sonucu temsilde ikinci parti oldu.

İstanbul'da Erdoğan'a en büyük destek Sultanbeyli'den
SEÇİM
İstanbul'da Erdoğan'a en büyük destek Sultanbeyli'den

YSK'dan 'kesin sonuç' açıklaması
SEÇİM
YSK'dan 'kesin sonuç' açıklaması

AK Parti İstanbul'da 2 ilçeyi geri aldı
SEÇİM
AK Parti İstanbul'da 2 ilçeyi geri aldı

İzmir milletvekilleri listesi
SEÇİM
İzmir milletvekilleri listesi

Yeni sistemde Meclis nasıl işleyecek?
GÜNDEM
Yeni sistemde Meclis nasıl işleyecek?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.