Seçim Seçimleri Avrupadeğil millet belirler

Seçimleri Avrupa değil millet belirler

Avrupalı siyasetçilerin 24 Haziran seçimlerine muhalefet lehine müdahil olmalarına UETD Başkanı Sırakaya tepki gösterdi. Sırakaya, “Seçimler, Türk vatandaşlarının tercihine göre belirlenecektir. Bu tip subliminal mesajlar toplum tarafından karşılık bulmayacaktır” dedi.

Yasemin Asan Yeni Şafak
UETD Başkanı Sırakaya
UETD Başkanı Sırakaya

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, Alman Bakan Michael Roth’un 24 Haziran öncesi muhalefet ziyaretleri dahil seçimlerin Avrupa ayağını ve UETD 6. Olağan Genel Kurul hazırlıklarını Yeni Şafak’a anlattı. Avrupa’nın 17 ülkesinde teşkilatlı olduklarını ifade eden Sırakaya, “20 Mayıs tarihinde Bosna-Hersek’te ‘Avrupa’dan Dünya’ya’ sloganı ile 6. Olağan Genel Kurul kongremizi gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki süreç içerisinde bugüne kadar Avrupa’ya yönelik olan çalışmalarımızı global düzeye taşıyacağız” dedi. Kongreye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Bosna- Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç’i davet ettiklerini belirten Sırakaya, “İki cumhurbaşkanın da katılımı öngörülüyor. Siyasi parti liderlerini de davet ettik. Salonun kapasitesi 10 bin kişilik ancak salonun dışında da bir o kadar vatandaşın gelmesini bekliyoruz” diye konuştu. Erdoğan’a olan sevgiyi, muhabbeti engellemenin mümkün olmadığını dile getiren Sırakaya, “Avrupa’daki Türkler, 2002 yılına kadar Türkiye’nin varlığını biliyorlardı, Avrupa’da ezik olmanın duygusunu yaşıyorlardı. 2002 yılından sonra kendilerine verilen değeri bilen ve dik duran lidere kavuştuğunu gören Avrupalı Türkler, şimdiye kadar Cumhurbaşkanına nasıl sahip çıkmış ise bundan sonra da sahip çıkacaklarının her ortamda ifade ediyorlar” dedi.

KARŞILIĞI YOK

Almanya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth’un 24 Haziran seçimleri öncesi İyi Parti ve CHP’yi ziyaretini değerlendiren Sırakaya, şunları söyledi: “Seçimler, Türk vatandaşlarının tercihine göre belirlenecektir. Yurt dışındaki ilgili siyasetçilerin bundan önceki dönemlerde de Türk siyasetine yönelik vermiş olduğu kararlar, telkinler, hiçbir zaman milletimiz tarafından karşılık bulmamıştır. Bu tip subliminal mesajlar toplum tarafından karşılık bulmayacaktır. Milletimiz kendi ülkesinin çıkarı noktasında duruşunu çok net olarak gösteriyor. Yurt dışından yapılacak olan telkinin Türkiye toplumunda bir karşılığı olmadığına inanıyorum.”

REKLAM
  • Bir kez daha Erdoğan
  • Sırakaya, “Kendi seçimleri dönemlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘Türkiye düşmanı partilere oy vermeyin’ açıklamasını Almanya’nın ve diğer ülkelerin iç siyasetine karışma olarak görürken bugün ise takınmış oldukları tavır ne kadar Türk siyasetine müdahil olma arzusu içinde olduklarını ve müdahil olduklarını gösteriyor. Kendi ülkelerinin sorunları bitmiş gibi Almanya’da terör seviciliği ile tanınan Sol Partili Thüringen eyalet Başbakanı Bodo Ramelow seçimlerle ilgili tweetler atıyor. Milletimiz 24 Haziran’da dünyaya bir kez daha söz milletindir diyecektir” dedi.
/**/
RTÜK'ten Çukur ve Avlu'ya 'şiddet' cezası
Hayat

RTÜK'ten Çukur ve Avlu'ya 'şiddet' cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu haftalık toplantısında vatandaşlardan gelen şikayetleri ele aldı. Üst Kurul, "Bizim Hikaye" isimli dizide 18 yaşından küçük bir kızı canlandıran "Kiraz" karakterinin "aşırı makyaj, dans gibi unsurlarla kadınlaştırıldığını" ve bu görüntülerin "çocuk istismarı" niteliğinde olduğunu, "Çukur", "Avlu", "Sen Anlat Karadeniz" ve "Muhteşem İkili" dizilerinde de şiddet sahneleri yer aldığını değerlendirerek bu dizileri yayımlayan televizyon kanallarına idari para cezaları verilmesini kararlaştırdı.
N'Golo Kante gönülleri fethetmeye devam ediyor
Spor

N'Golo Kante gönülleri fethetmeye devam ediyor

Dünya futbolunu derinden sarsan Football Leaks belgeleri arasında Müslüman futbolcu N'Golo Kante ile ilgili çarpıcı bir detay ortaya çıktı. Buna göre Kante, Leicester City'den Chelsea'ye transfer olduktan sonra kulübünün kendisi için 'şirket kur' teklifini reddediyor. Chelsea'nin bunun teklif etmesinin sebebi vergiden kurtulmak. Ancak Kante, bunun doğru olmayacağını ifade ederek Chelsea yetkililerini geri çeviriyor.
Bayburt'ta kar yağışı nedeniyle okullar tatil
Gündem

Bayburt'ta kar yağışı nedeniyle okullar tatil

Bayburt'ta etkili olan kar yağışı dolayısıyla il genelinde okullar tatil edildi. Yoğun kar yağışı nedeniyle binlerce kişi 'Bayburt'ta yarın okulların tatil edilip edilmeyeceğini merak ediyordu. Valilikten yapılan açıklamada, kamu kurumlarında çalışan hamileler ve engelliler de aynı gün idari izinli sayılacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.