Seçim Yüzde 52,6lIk müthiş zafer

Yüzde 52,6’lIk müthiş zafer

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 59 milyon 354 binin seçmenin oy verdiği seçimlerde 26 milyon 328 bin 42 oy aldı ve yüzde 52,6’yla yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı oldu. Rakiplerine büyük fark atan Erdoğan, 63 ilde birinci oldu. AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı da yüzde 53,7 ile milletvekili seçimlerinden galip çıktı.

Nur Banu Aras Yeni Şafak
Rakiplerine büyük fark atan Erdoğan, 63 ilde birinci oldu
Rakiplerine büyük fark atan Erdoğan, 63 ilde birinci oldu

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş için ilk seçimini önceki gün yaptı. 59 milyon 354 bin 840 seçmen, 180 bin 65 sandıkta oy kullandı. AK Parti ve MHP’nin adayı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52,6’sını alarak yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı oldu. Muhalefet cephesinin kurduğu ikinci tur planı, Erdoğan’ın aldığı yüzde 52,6’lık oy oranı ile suya düştü. Millet, AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın adayı Erdoğan’ı 5 yıllık göreve tekrar seçti.

RAKİPLERE FARK ATTI

Erdoğan, en yakın rakibi CHP adayı Muharrem İnce’ye yüzde 22 fark attı. İnce’nin yüzde 30,64’te kaldığı seçimde HDP adayı Selahattin Demirtaş yüzde 8,4, İyi Parti adayı Meral Akşener 7,29 oyda kalırken, SP adayı Temel Karamollaoğlu yüzde 0,89 oy aldı. Vatan Partisi adayı Doğu Perinçek ise adaylık için topladığı imza sayısına bile ulaşamadı. 98 bin 926 oy alan Perinçek, yüzde 0,2 oy oranına ulaştı. Erdoğan, Türkiye genelinde 63 ilde birinci oldu. CHP’li İnce ancak 8 ilde birinci çıkarken, Demirtaş 10 şehirde birinci sırada yer aldı. İYİ Parti’nin adayı Akşener, SP’nin adayı Karamollaoğu ve Vatan Partisi’nin adayı hiçbir ilde birinci olamadı.

REKOR BAYBURT VE HARRAN’DA

82,10’luk oranla Bayburt, Erdoğan’a en büyük desteği veren il oldu. İlçelerde ise Şanlıurfa’nın Harran ilçesi yüzde 96,1, Adıyaman’ın Sincik ilçesi yüzde 94,5 ile Erdoğan’a destek verdi. Erdoğan, 16 şehirde yüzde 70’in üzerinde oy aldı. İnce memleketi Yalova, Akşener’nin memleketi Kocaeli, Karamollaoğlu’nun memleketi Sivas ve Demirtaş’ın memleketi Elazığ hemşehrileri yerine tercihini Erdoğan’dan yana kullandı. Erdoğan ise kendi memleketinde yüzde 77 oy aldı.

REKLAM

MİLLET İTTİFAKI’NA YÜZDE 20 FARK

Milletvekilliği seçimlerinde de AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı rakiplerine fark attı. Cumhur İttifakı 53,66 oy alarak Millet İttifakı’na yaklaşık yüzde 20 fark attı. İttifakı oluşturan partilerden AK Parti yüzde 42,56 ile Meclis’e 295 milletvekili taşırken, MHP ise yüzde 11,1 oyla 49 milletvekili kazandı. Cumhur İttifakı’nın Meclis’teki 344 sandalye ile temsil edilecek.

1 İLDE VEKİL ÇIKARAMADI

Cumhur İttifakı Düzce’de tulum çıkarırken, vekil çıkaramadığı tek il HDP’nin birinci olduğu Tunceli oldu. 16 Nisan anayasa referandumunda hayır oylarının önde çıktığı Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Antalya, Mersin, Adana, Hatay, Muğla, Balıkesir gibi büyükşehirlerin tamamına yakınında AK Parti bu illerin tamamına yakınında birinci parti olmayı başardı.

MİLLET ‘DEVAM’ DEDİ

CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi’nin oluşturduğu Millet İttifakı yüzde 33,94 oy aldı. İttifakta yer alan SP vekil çıkaracak oy oranına ulaşamazken, CHP 146, İyi Parti 43 vekil çıkarabildi. 1 Kasım seçimlerinde 25,3 oy alan CHP yaklaşık 3 puanlık bir düşüşle yüzde 22,64 oy aldı. Seçimlerde, barajı aşarak TBMM’ye giren bir diğer parti ise ittifakların dışında kalan HDP oldu. 1 Kasım’da yüzde 10,8 oy alan HDP oyunu 11,7’ye yükseltti. HDP, TBMM’de 67 milletvekili ile temsil edilecek.

Başkanlık sinyali verdi
SEÇİM
Başkanlık sinyali verdi

Batı’ya demokrasi dersi
SEÇİM
Batı’ya demokrasi dersi

3 dönemlik başkanlar vekil oldu
SEÇİM
3 dönemlik başkanlar vekil oldu

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.