Sinema Haberleri

Çin, Hollywood’u sarsar mı?

Salgında sinema sektörü, Hollywood dahil yara alırken virüsün çıktığı ülke olan Çin krizi fırsata çevirmiş görünüyor. 2021’de şu ana dek en yüksek hasılatı elde etmiş film Çin yapımı Merhaba Anne. Film dünyada 822 milyon dolar hasılat yaptı. Çin, dünya sinema bileti satışının da yüzde 30’undan fazlasına sahip.

Sinemanın yumuşak karnı: Edebiyat uyarlaması

Sanat eserlerinin girift ilişkisinin en çok soru doğurduğu alan belki de edebiyat-sinema tablosunda... Edebiyat uyarlamaları, bir sanatın başka sanatı beslemesi olarak gözlemleniyor. Peki, uyarlamaların başarısı neye bağlı? İlişkiyi belirleyen başlıklar neler? İyi bir edebiyat uyarlaması filmi nasıl anlaşılıyor?

Hafızamı arıyorum

Mesut Uçakan yeni filmi Suveyda ile beyaz perdeye döndü. Filminde bir dönemin zorlu şartlarını anlatan Uçakan, “Adalet ve merhamet üzerine kurulu medeniyetimiz bugün tarumar vaziyette. Aşkı meşki bile hangi hafıza üzerine oturtacağım? Mühim olan bu. Bu yüzden hafıza önemli. Ben de hafızamı arıyorum” dedi.

Efsane Fransız aktör Jean-Paul Belmondo hayatını kaybetti

Adı ilk defa 1960'larda ortaya çıkan 'Yeni Dalga' sinema akımı ile duyulan dünyaca ünlü Fransız aktör ve yazar Jean Paul Belmondo hayatını kaybetti.

Türkiye dünyanın çekim platosu oluyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yeni filmlerinin çekimi için Türkiye’ye gelen Bollywood yıldızları Salman Khan ve Katrina Kaif ile bir araya geldi.

Rafadan Tayfa’nın yönetmeni ile konuştuk: Kendimizi çocuk gibi görürüz

Animasyon, sinemanın en etkili alanlarından. Ülkemizde animasyon denince akla gelen ilk isimlerden olan Rafadan Tayfa’nın yapımcısı ve yönetmeni İsmail Fidan ile konuştuk. Fidan, “Biz çocuk kelimesini kullanmayız, kendimizi çocuk gibi gördüğümüz için izleyicimiz ile iyi bir arkadaşız. Arkadaş derken izleyicilerimizi kastediyorum” diyor.

Ateşin Düştüğü Yer ‘en iyi 20’ listesinde

Yönetmen İsmail Güneş’in Ateşin Düştüğü Yer filmi, Montreal Dünya Film Festivali’nin “En İyi 20 Filmi” listesine girdi.

Eleştirmenin varlığı dert yokluğu yara

Yakın zamana kadar sinema üzerine düşünen, teorize eden, soru soran ve sorularla sinemayı zenginleştiren eleştirmenlerin son dönemde kıymetinin azalması üzücü. Zira her sanat dalında olduğu gibi sinemada da gelişimin ayaklarından birini eleştirmenler oluşturuyor. Sinemanın gelişmesi ve dönüşmesi için eleştiriye de eleştirmene de ihtiyaç var.

Sinema için Anadolu’da olmak

İstanbul’da yoğunlaşan sinema eğitimlerinin Anadolu’ya açılması hayati derecede önemli. HBS Sinema Akademisi, 7 yıldır İstanbul’da sürdürdüğü eğitimlerini 2 yıldır diğer şehirlere götürüyor. Proje tamamlandığında 2 bin sinema gönüllüsüne ulaşılmış olacak.

TRT ortak yapımı 'Pota' filmi İspanya'dan ödülle döndü

Yönetmenliğini ve senaristliğini Ahmet Toklu'nun üstlendiği "Pota" adlı film, İspanya'da düzenlenen 21. Cerdanya Film Festivali'nde en iyi filme verilen Sosyal Bakış Ödülü'nü kazandı.

Söz kısa filmcilerde: Küçük konuların satır arasında büyük meseleler var

Yeni Şafak yazarı Abdulhamit Güler, bugünkü köşe yazısında, Yönetmen İnan Erbil'i konuk etti. Hayatın içerisinde gördüğü küçük meselelerin satır arasında aslında ne kadar büyük meseleler olduğunu fark ettiği ve bunu dışavurmanın kendisini iyi hissettirdiği için sinema sektöründe yer aldığını vurgulayan Erbil, "Bunları sinemayla dışavurmak hem kendimi iyi hissettiriyor, hem de daha estetik geliyor." dedi. İşte o röportajdan öne çıkanlar...

Çakmaklı’nın sinema serüveni

Sanki Yücel Çakmaklı yokken Milli Sinema yoktu ve Çakmaklı olmayacağı için artık Milli Sinema da olmayacaktı. Ağustos 2009’da vefat ettiğinde, hepimize anlatmak istediği belki de buydu.

Sinema isteyen öğrencilere tavsiyeler

Üniversite tercihlerinden sinema bölümü yazmayı düşünenlere diyecek bir çift sözüm var. Kafandaki soruları biliyorum, aynı yollardan geçtim. Şimdi elindeki o kalemi sakince masaya bırak ve diyeceklerimi düşün. Sihirli formül de veriyorum.

Kısadan Hisse’de son 30 gün

6.Uluslararası Kısadan Hisse Kısa Film Yarışması’na başvurular için son 30 güne girildi. Son başvuru tarihinin 5 Eylül olarak açıklandığı yarışmada eserlerin değerlendirilmesinin ardından Ekim ayında Kısadan Hisse Kısa Film Günleri başlayacak.

Türkiye'den katılan tek film: "İki Şafak Arasında" San Sebastian Film Festivali’nde yarışacak

Yönetmen Selman Nacar'ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı "İki Şafak Arasında", Avrupa'nın önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali'nin "New Directors" bölümünde yarışacak.

Sinemaya beklenen bahar gelmedi

Salgın sürecinde aylarca kapalı kalan sinema salonları 1 Temmuz’da açıldı. Sinemalar heyecanla izleyiciyi bekledi. Ancak umut edilen gibi olmadı. Yaz sıcakları, bayram tatili, yarı kapasite manzarayı şekillendirdi. 3 haftada yalnızca 1 milyon 300 bin civarında bilet satıldı. Beklenen baharın güz dönemine kaldığı anlaşılıyor.

Söz kısa filmcilerde: Film yapmak bir nevi günlük tutmak

Yeni Şafak yazarı Abdulhamit Güler, bugünkü köşe yazısında, senarist-yönetmen Meryem Sena Metin'i konuk etti. Farklı alandaki eğitimine ve çalışmasına rağmen sinema ile bağını hiç koparmayan ve sürekli üreten Metin, "Film yapmayı yaşamdan bir kesit alıp saklamak olarak yorumluyorum. Bir nevi günlük tutmak aslında. Her yönetmen yaşamdan anladığını, fark ettiğini kendi perspektifinden aktarıyor. Her insanın yaşarken görüp etkilendiği anlatmak istedikleri elbette vardır. Bizler bunu o anlardan anla...

Unutulmaz Yeşilçam filmlerinin yönetmeni Mehmet Dinler hayatını kaybetti

Unutulmaz Yeşilçam filmlerinin yönetmeni, aynı zamanda senarist Mehmet Ekrem Dinler, 94 yaşında hayatını kaybetti.

15 Temmuz ve sinemamız

Hâlâ dünya çapında 15 Temmuz filmlerinin yapılmamasını anlamak güç. 5. yılda şu ana kadar en az dünya çapında 5 film yapılmalıydı. 15 Temmuz ile alakalı TRT’nin hayata geçirdiği en yeni ve en yüksek bütçeli belgesel olarak Mahrem dikkat çekiyor. Mahrem, FETÖ yapılanmasının mahrem koridorlarına itirafçıların anlatımlarıyla bakan bir yapım.

Superman'in yönetmeni Richard Donner hayatını kaybetti

Superman ve Define Avcıları (The Goonies) gibi filmleriyle tanınan 91 yaşındaki yönetmen Richard Donner dün hayatını kaybetti.

Türk milletinin ortaya koyduğu destansı mücadeleyi anlatan "15/07 Şafak Vakti" filmi 15 Temmuz'da vizyona girecek

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca desteklenen, 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı direnen vatandaşların gerçek hikayelerinden esinlenilen film, Çengelköy'de pastane işleten Cevdet ve çocuklarının öyküsünü merkeze alıyor. Kasım 2020'de hazırlıklarına başlanan film için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Çengelköy, 12 biner metrekarelik kapalı alana inşa edildi.

Ünlü Yeşilçam oyuncusu Kartal Tibet son yolculuğuna uğurlandı

Ünlü Yeşilçam oyuncusu ve yönetmen Kartal Tibet, Zincirlikuyu Camii’nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Sinemada şenlik başladı

Sinema sektörünün 1,5 yıldır yaşadığı sıkıntılı süreci atlatmak için beklediği tarih geldi. Salonlar 7 aylık tam kapanmanın ardından 1 Temmuz’da açıldı. Uzun süredir vizyon bekleyen filmler seyirciyle buluştu. Son 6 yılın en hareketli vizyon takvimi yaz boyunca salonlarda izleyiciyi bekleyecek.

Bağımsız sinema bağımsız mı?

Bağımsız sinema, küreselleşmenin taşıdığı kapitalist olgulara itirazdan doğdu. Ancak festivallerin son dönemde takındığı tavır ve televizyon satışı gibi başlıklar sebebiyle bağımsız sinemacıların yeni bağları ve ticari dayatmalar oluştu. Bu durum bağımsız sinemanın gerçekten bağımsız olup olmadığını tartışmaya açıyor.

Azim ve mücadele dolu gerçek bir hayat öyküsü: Dangal

Bollywood'un dünyaca ünlü filmi Dangal gerçek bir hayat hikayesini beyaz perdeye taşıyor. Dram ve spor türündeki Hint yapımı bu filmin başrolünde ise ünlü oyuncu Aamir Khan var. Peki 2016 yapımı Dangal filminin konusu ne, Dangal oyuncuları kimler var, Dangal ne demek? Aamir Khan kim? Geeta Phogat'ın gerçek öyküsü ne? İşte Dangal filmine dair tüm detaylar...

Batı Sinemasında Müslüman: Tehlikeli veya yok

Oscar’a aday gösterilen Riz Ahmed’in “Ekranda Müslüman karakterlerin olumsuz gösterilmesinden bıktım. Sektör değişmeli” sözleri sinemadaki Müslüman algısını yeniden gündeme getirdi. Southern California Üniversitesi’nin 2017-2019 arasında ABD, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’da incelediği 200 filmin sadece 19’unda Müslüman karakter yer alıyor. Bu karakterlerin de genel olarak ‘tehlike oluşturma potansiyeli’ var.

134 filmlik tavsiye listesi

Hollywood’dan Afrika’ya, Türk sinemasından İran filmlerine kadar geniş bir yelpazede sinemanın seyrine etki eden ve insanoğlu var oldukça beğeni ile izleneceğine inandığımız filmleri sıraladık. İşte, dünyanın dört bir yanından kıymetli çalışmaların yer aldığı tavsiye film listemiz.

Sinema ve dizi sektörü aşılamada öncelikli gruba alındı: Karar memnuniyetle karşılandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, müzisyen, film ve dizi prodüksiyon ekiplerine 9 Haziran'dan itibaren Kovid-19 aşısı yapılmaya başlanacağını müjdelemişti. Karar, sektörde memnuniyetle karşılandı. Film ve dizi prodüksiyon ekipleriyle müzisyenlere bugünden itibaren Kovid-19 aşısı yapılmaya başlandı. Sağlık Bakanlığına ve Bakan Fahrettin Koca'ya teşekkür eden TESİYAP Genel Sekreteri Burhan Gün, daha güvenli bir çekim ortamı sağlayacağına inandıklarını, bunun olumlu psikolojik etkisiyle üretim konusund...

Oyunculuk oyun değildir

Sinemada dil oluştururken ele alınması gereken en önemli başlıklardan biri oyunculuk. Doğumundan bugüne sinemanın kritik virajlarında oyunculuk da dönüşüm geçirdi. Hollywood’da ‘star sistemi’ varken, bağımsız sinemada amatör oyunculuk ciddi bir damar.

Belgesel Sinema üzerine düşünmek

Sinemanın ilk örnekleri belgesellerden oluşur. Modern sinemanın düşünme alanlarından biri de belgesel türüdür. Kurmacanın belgeseldeki varlığı ve belgeselin kurmacaya etkisi bir paradoks oluşturur ve soruları çoğaltır. Hal böyle olunca sanatın temel meselesi olan sorunun yaşam alanlarından biri haline gelen belgesel türünün eskimeyen sorularının peşinde bir izlek oluşturmak gerekir.

Kısa filmin uzun yolu

Her sinemacının üretime adım attığı yer olan kısa film, hak ettiğinden daha az değer görüyor. Uzun metraja geçişin basamağı olarak görülmesinin yanında teknik ekipman fetişizmi gibi unsurlar da kısa film yapımının çıkmazları arasında yer alıyor. Tam bu noktada kısa filme ve kısa filmcilere dair söyleyeceklerimiz var.

Siyonizmin makyözü Hollywood

İsrail’in Mescid-i Aksa ve Gazze’de işlediği insanlık suçlarına rağmen dünya kamuoyu sessiz. Sadece yönetimler değil halklar da üç maymunu oynuyor. Peki, bunun sebebi nedir? Hollywood’da üretilen ‘her daim mağdur Yahudi’ konulu filmler, bu meselenin neresinde duruyor? Kurucu ve yöneticilerinin ciddi kısmı Yahudi olan Hollywood’da her 2-3 yılda bir Yahudi Soykırımı konulu film yapılmasının sebebi nedir? İşte, Siyonizm’in maskesini sürekli tazeleyen Hollywood...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+