SİNEMA

'Altyazı' ve 'Sinematürk' dergilerinde bu ay

Ali Murat Güven Yeni Şafak

Fırat Yücel yönetiminde yayımlanan aylık sinema dergisi Altyazı'nın 67 numaralı Kasım 2007 sayısının kapağında, geçtiğimiz günlerde 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde başta 'En İyi Film' olmak üzere 6 dalda ödüle lâyık görülen “Yumurta” adlı yapıt yer alıyor. Dergide, başrollerinde Nejat İşler ve Saadet Işıl Aksoy'un yer aldığı film üzerine yönetmen Semih Kaplanoğlu ile yapılmış bir söyleşi bulunmakta…

Altyazı'nın yeni sayısında, son yılların üç önemli yönetmeninin de portreleri çiziliyor: “Dikkat: Şehvet” adlı filmiyle Venedik Film Festivali'nde bir kez daha Altın Aslan kazanan Ang Lee, “Angel” ile İngiltere'de geçen bir dönem filmine imza atan François Ozon ve son olarak “Güçlü Bir Yürek”i yöneten Michael Winterbottom…

Derginin 'Vizyon' sayfalarındaki diğer konu başlıkları ise şöyle: Almanya'nın “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar aday adayı olan Fatih Akın filmi “Yaşamın Kıyısında”; bu ay vizyona girecek “Yuma'ya 3:10 Treni” ve “Korkak Robert Ford'un Jesse James Suikastı” ile yeniden gündeme gelen 'yeni westernler'; Kim Ki-duk'un yeni filmi “Nefes”; Fikret Bey'in yönetmeni Selma Köksal ile yapılmış bir söyleşi…

Altyazı'nın “Vizyon Ötesi” sayfalarında bu yıl 13'üncü kez düzenlenen Avrupa Filmleri Festivali'nde yer alan bölümler ve izlenebilecek filmler tanıtılırken, geçtiğimiz Eylül ayında düzenlenen 32'nci Toronto Film Festivali de değerlendiriliyor.

Derginin bu ayki en ilginç içeriklerinden biriyse hiç kuşkusuz, Alican Sekmeç'in kaleme aldığı ve 20 Temmuz 1959 tarihinde İstanbul Belediyesi Film Deposu'nda çıkan, yüzlerce Türk filminin kül olmasına yol açan büyük yangını belgeleriyle anlattığı inceleme yazısı…

“Benim Sinemalarım” köşesinde Türkiye sinemasının en önemli filmlerinden “Yol”; “Görüntü”de bu yılki İstanbul Bienali etrafında dönen tartışmalar, “Docistanbul”da belgesel sinemayla ilgili çeşitli konular, “Kısa Metraj”da Kasım ayında gerçekleştirilecek Uluslararası İstanbul Kısa Film Festivali konu ediliyor. “DVD”, “Geceyarısı DVD'leri” ve “Film Müziği” gibi köşeler de her ay olduğu gibi bu ay da yeni DVD ve film müziklerinden bir seçki sunuyor.

Son olarak, Altyazı'nın bu ayki “Eleştiri” sayfalarında ise “İçindeki Yabancı”, “Yıldız Tozu”, “Yanlış Zaman Yolcuları”, “Gün Batımı” ve “Dehşet Odası” filmlerinin eleştirileri yer alıyor.

Sinematürk'te çok önemli bir soruşturma: Sinema okullarımız

Burçak Evren'in yönetiminde çıkan Sinematürk dergisi de bu ay yayınlanan 13'üncü sayısında “Sinema ve Eğitim” ile “Sinema Okulları”nı kapsamlı bir dosya ile işledi. Ülkemizde sinema eğitimi veren bütün okulların yönetici, dekan ve bölüm başkanlarıyla görüşülerek yapılan soruşturmada eğitimin sinemadaki önemi, sorunları ve yetiştirdiği sinemacıların piyasadaki konumları ayrıntılı bir şekilde incelendi. Bir çok eğitmenin yanıt verdiği soruşturmada “alaylı sinemacının” nın yerinin artık “okullu eğitilmiş sinemacıların”aldığı saptandı.

Sinematürk'ün bu ayki içeriğinde ayrıca, İstanbul'un sinema salonları arasında bir “klasik” olan ve yeniden yaşama döndürülen Süreyya Sineması'nın tarihi ilk kez yayınlanan görsellerle işlendi.

Yanısıra, Handan İpekçi ile “Saklı Yüzler”, Mesut Uçakan ile “Anka Kuşu”, Mahzun Kırmızıgül ile “Beyaz Melek” ve Selma Köksal ile de “Fikret Bey” filmleri üzerine yapılan söyleşiler de bu ayki sayının diğer konuları arasında yer alıyor.

Sinematürk her ay olduğu gibi bu ay da vizyona giren bütün Türk filmleri hakkında ayrıntılı bilgiler vermeye devam etmekte…

Sinema bilginizi geliştirip zenginleştirmek ve “film okumaları” alanında daha derinlemesine deneyim kazanmak için her ay en az bir sinema dergisini düzenli olarak takip etmeyi unutmayınız.

alimurat@yenisafak.com.tr

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.