'40 yılda bir olacak aksilik​'​
AVRUPA ŞAMPİYONASI

'40 yılda bir olacak aksilik​'​

İsviçre-Fransa maçında İsviçreli 3 futbolcunun formalarının yırtılması EURO 2016'ya damga vuran olaylardan biri olurken, konuyla ilgili Puma firmasının Türkiye'deki üreticisi çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Haber Merkezi Diğer
Avrupa Futbol Şampiyonası A Grubu'nda İsviçre ile Fransa arasında oynanan maçta 3 İsviçreli futbolcunun formasının yırtılması şampiyonaya damga vuran olaylardan biri oldu.

İsviçre Milli Takımının resmi forma tedarikçisi Puma konuyla ilgili bir açıklama yayınlayarak, 'Puma takımları, tüm ürün ve envanterimizin kontrol edildiğinden ve tekrar böyle bir olay yaşanmayacağından emin olabilir. Puma'nın Euro 2016'da kullanılan milli takım formaları Türkiye'de üretilmiştir" denildi.
Açıklamada, olayın genel bir sorun olmadığı, sınırlı sayıda üründe problem çıktığı belirtilirken, söz konusu formaların İstanbul merkezli Milteks'in üretildiği ortaya çıktı.

Konuyla ilgili Habertürk'e açıklama yapan Milteks Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Bilgingüllüoğlu, Puma yöneticileriyle görüştüklerini ve görüşlerini aktardıklarını belirtti.

'Üretim kalitesizliğinden bahsetmek mümkün değil'
“Biz formaları boş üretiyoruz. Yani isim, numara ve reklam baskıları Türkiye'de yapılmıyor” diyen Bilgingüllüoğlu, şöyle devam etti:

“Neden böyle bir şey olduğuyla ilgili araştırmalarımız devam ediyor. Ürünler test ediliyor. Ancak büyük bir ihtimalle, numara ve isim baskısı sırasında formaları yüksek ısıya maruz bıraktılar. Çok yüksek ısı ürünü yakınca bu tarz yırtılmalar olmuş. Baskılar nerede yapıldı bilemiyoruz. Belki İsviçre Futbol Federasyonu, belki de Puma'nın başka atölyeleri bu işlemle ilgilendi.”


Euro 2016'da oynayan 9 ülkenin formalarını Milteks'in ürettiğini belirten Bilgingüllüoğlu, yalnız Puma değil, Nike ve Adidas'a da üretim yaptıklarına dikkat çekti. Söz konusu olayın tedarikçiler, üretici ve takımlar arasında güven kaybı oluşturmadığının altını çizen Bilgingüllüoğlu, “40 yılda bir olacak aksilik. Genel bir üretim kalitesizliğinden bahsetmek mümkün değil” dedi.

'Performans artıran teknolojisi var'
Puma, Euro 2016 formalarında ACTV Thermo-R adlı özel teknolojisini kullanıyor. Bu teknolojiyle sporcunun performansının arttığına dikkat çeken Bilgingüllüoğlu, “Formanın içindeki baskıyla silikon benzeri madde kaslara yerleşiyor. Böylece sporcunun performansı yüzde 10'a kadar pozitif etkilenebiliyor. İlk kez 2014 Dünya Kupası'nda kullanıldı” diye konuştu.

Video: İsviçre - Fransa maçında top patladı!Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Griezmann'a bir şey y...
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.