ATLETİZM

Milli atletlerin madalyaları geri alındı

Türk atletler Gamze Bulut, Elvan Abeylegesse ve Songül Konak, doping testleri ve biyolojik pasaportlarındaki anormalliklerden dolayı kazandıkları madalyaları kaybetti ve men cezası aldı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Milli atlet Elvan Abeylegesse'nin Pekin'deki 2 gümüş madalyası geri alınırken, Gamze Bulut'un ise 2011'den bu yana yaptığı bütün dereceler silindi. Elvan'ın ayrıca 2007'deki dünya ikinciliği de reddedildi. Gamze Bulut'a da 2020'ye kadar yasak geldi.

Türkiye'ye atletizmde bir kara haber daha geldi ne yazık ki. 2012'de düzenlenen Londra Olimpiyatları'nda kadınlar 1500 metrede altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin'in ardından aynı kulvarda gümüş madalyayı elde eden Gamze Bulut'un da doping yaptığı maalesef kesinleşti. Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF), Londra Olimpiyatları'nda elde ettiği ikinciliğin ardından çıktığı yarışlarda başarısız sonuçlar elde eden 1992 doğumlu Gamze'yi yakın takibe almıştı.


  • Hatırlanacağı üzere Gamze, Londra'da elemelerde 4:06.69, yarı finalde 4:01.18, finalde ise 4:10.40 koşmuş ve 4:10.23'le altını boynuna takan Aslı'nın ardından gümüş madalyayı kazanmıştı. Ancak yapılan incelemeler neticesinde biyolojik pasaportunda meydana gelen normal dışı sapmalar nedeniyle Gamze'nin dopingli olduğuna kesin kanaat getirildi.

IAAF'in listesinde yer alan bir diğer Türk atlet ise Songül Konak oldu. Biyolojik pasaportunda anormalliğe rastlanan Songül Konak'ın 17 Mayıs 2015'ten beri yaptığı tüm dereceler iptal edilirken, 19 Haziran 2016'dan geçerli olmak üzere 4 yıl men cezası aldı.

Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.