SPOR

Milli dağcı Tunç Fındık'tan rekor denemesi

Milli dağcı Tunç Fındık, Shishapangma Dağı'nın ardından Pakistan'ın en yüksek dağı Nanga Parbat'a da tırmanarak aynı yıl içinde 8 bin metrelik iki zirveyi gören ilk Türk sporcu olmayı hedefliyor.

Aa Yeni Şafak
Fındık, dünyanın en yüksek 9. dağı Nanga Parbat'ın zirvesine tırmanarak rekor kırmak için Pakistan'a gitti. Fındık, 40 gün içinde bitmesi planlanan tırmanış sonunda 8 bin 125 metre yüksekliğindeki Nanga Parbat'da da zirveyi görebilirse, bir yıl içerisinde ikinci kez 8 bin metreye çıkan tek Türk sporcu olacak.

Nanga Parbat'a tırmanışı internetten de izlenebilecek milli dağcı, geçen ay da 8 bin 13 metre uzunluğundaki Himalayalar'daki Shishapangma Dağı'na tırmanmıştı.

İlk rekoru değil

Bugüne kadar 8 bin metrenin üstünde 9 dağa tırmanan tek Türk dağcı unvanına sahip Fındık, bu rekoruyla dünyanın 44 dağcısı arasında da yer alıyor.

Türkiye ve yurt dışında 700'ün üzerinde zirve gören 1972 doğumlu milli dağcı, aynı zamanda Everest'e 2 kez çıkan ilk Türk dağcı.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.