GÜREŞ

Pazarcılıktan dünya ikinciliğine

Çocukluğunda pazar tezgahlarında çalışan ve güçlenmek için cağ kebabı yiyen Dünya ve Avrupa ikincisi Erzurumlu güreşçi Yakup Gör, bundan sonraki hedefinin, 2016 Rio Olimpiyatları'nda altın madalya kazanmak olduğunu söyledi.

Haber Merkezi AA

Milli güreşçi Gör'ün başarı serüveni, minderden önce pazar tezgahlarında başladı. Başarıya giden yolda sadece minderde değil, pazarda da alın teri döken Gör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesinin maddi durumunun iyi olmadığını, çalışıp kazandığı parayla da güçlenmek için et yediğini anlattı.

Güreşe, ağabeyini örnek alarak başladığını ve akrabaları arasında çok sayıda güreşçi bulunduğunu belirten Gör, "Akrabalarım arasında yöresel karakucakta güreşmeyen kimse yoktur. Ağabeyimle ilçedeki spor salonuna gidip antrenman yapardık. Ailemin maddi durumu iyi olmadığı için pazar tezgahlarında çalışır, kazandığım parayla da güçlenmek için et yerdim. Babam, kazandığım parayı cağ kebabına harcamamı öğütlerdi. Hem okula gider, hem antrenman yapar hem de pazarda çalışırdım. Güreşi çok sevdiğim için bu tempo beni hiç yormazdı" diye konuştu. 

 

HALİL AKKOÇ   2014-12-16T11:18:54.6677873+02:00   "Hep iyi bahşiş alırdım"

Yakup Gör, yaşı küçük olduğu için müşterilerin ilgisini çektiğini, bu nedenle hep iyi bahşiş aldığını söyledi. 

Babasının en büyük destekçisi olduğunu vurgulayan milli güreşçi, "Babam, harçlığımı başka yerde harcadığım zaman bana kızardı, hep cağ kebabı yememi isterdi. Kendisi de eski bir güreşçi olduğu için antrenmanlarda ve müsabakalarda harcadığımız eforu iyi biliyordu. Ben de onun sözünü dinledim ve sürekli cağ kebabı yedim" ifadelerini kullandı. 

"Ailede ekol oldum"

Güreşe başladığı ilk günlerde akrabalarından bazılarının tepki gösterdiğini dile getiren Gör, sözlerine şöyle devam etti: 

"Bazı akrabalarım, derslerimden geri kalacağımı düşünerek sporu bırakmamı söylüyordu. Avrupa ikinciliğini elde ettikten sonra durum tersine döndü. Akrabalarım çocuklarını güreşe göndermeye başladı. Ailede ekol oldum. Hepsinin güreşe bakış açısını değiştirdim diyebilirim. Güreş sporunu bir anlamda kendi yöremde tanıttım. Şimdi aileler bana gelip, 'Ne zaman buraya gelip çocuklarımızı çalıştıracaksın' diye soruyorlar. Ben de onlara kariyerimin zirvesine çıkmadığımı, sporculuk hayatımı tamamladıktan sonra çalıştıracağımı söylüyorum. Onların güreşe olan ilgisini gördükçe daha mutlu oluyorum."

Öncelikli hedef Olimpiyat şampiyonluğu

Yakup Gör, kariyerinde Dünya ve Avrupa ikincilikleri bulunduğunu hatırlatarak, "Gördüm ki yaptığım antrenmanlar ancak ikinci olmaya yetti. Bundan sonra çok daha fazla çalışarak olimpiyatlarda altın madalyaya ulaşmak istiyorum" dedi. 

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gelecek yıl düzenlenecek Avrupa Oyunları'na, federasyon olarak büyük önem verdiklerini dile getiren Gör, "Avrupa Oyunları'nda birinci olan sporcular, olimpiyat vizesi alıyor. Ben de bunun için hazırlanıyorum. Öncelikli hedefim, 2016 Olimpiyat Oyunları'nda altın madalya kazanmak. O hedefe ulaşmadan, gelecekle ilgili başka hayal kurmak istemiyorum" diye konuştu.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Oğulcan Çağlayan Galatasaray'da: Buraya gelme...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+