Tarih Tarih
Almanya’nın unutturduğu büyük günah: Namibya Soykırımı
Almanya’nın unutturduğu büyük günah: Namibya Soykırımı
Almanya 1904 yazındaki Waterberg Muharebesi’nde bütün Herero halkını tek bir savaşla ortadan kaldırmayı hedefledi. Alman askerleri Herero halkını Kalahari Çölü’ne kadar çekilmeye zorladı. Almanların hesabı ve umudu, Hereroların burada susuzluk ve yorgunluktan ölmesiydi. Binlercesinin başına gelen de bu oldu.
Yavru Vatanda ikinci Plevne: Limasol direnişi
Yavru Vatanda ikinci Plevne: Limasol direnişi
1964 yılının Şubat ayında Yunan Alayı takviyeli Rumlar Kıbrıs Türklerini yok etmek amacı ile taarruza başladı. Adanın en önemli kentlerinden biri olan Limasol’a başlayan saldırı tam 3 gün 3 gece sürdü. 55 yıl önce bugün meydana gelen direnişte 10 Türk şehit oldu.
Cezayirdeki Roma mirası
Cezayir'deki Roma mirası
Kraliçe Victorianın Müslüman dostu
Kraliçe Victoria'nın Müslüman dostu
ABD’nin Afganistan’daki zulmünün 18’inci yılı
ABD’nin Afganistan’daki zulmünün 18’inci yılı
11 Eylül saldırılarının ardından harekete geçen ABD, bundan tam 17 yıl önce 7 Ekim'de saldırının sorumlusu olarak gösterdiği Usame bin Ladin üzerinden Afganistan işgalini başlattı. ABD tarihinin en uzun savaşı olarak tarihe geçen işgal bugün hala sürerken binlerce sivil katledildi. Halihazırda yaklaşık 15 bin ABD askeri Afganistan topraklarında.
Yerli uçakların hazin sonu
Yerli uçakların hazin sonu
Türk savunma sanayi son yıllarda yaptığı atakla birçok alanda başarılı projeleri hayata geçirdi. 92 yıl önce Kayseri’de kurulan uçak fabrikası da kuruluş döneminin sanayi hamlesi olarak tarihe geçti. 9 senede 160 uçağın üretildiği fabrikanın kapısına kısa sürede kilit vuruldu. Hurdaya çıkan uçaklarsa düdüklü tencere imalatında kullanıldı.
Dünden bugüne Avrupa Birliği
Dünden bugüne Avrupa Birliği
İkinci Dünya Savaşı'nın Avrupa'da meydana getirdiği yıkım Avrupa ülkelerini savaşın külleri üstünde barışı inşa etmeye zorladı. Bu acı tecrübenin bir daha yaşanmamasını sağlamak için Paris Antlaşması ile atılan ilk adım 28 Eylül 1992’de Maastricht’te imzalanan Avrupa Birliği Antlaşması ile sonuçlandı. Avrupa Birliği en büyük sınavını ise İngiltere'nin birlikten çıkmak için referanduma gitmesi ile yaşadı. İşte dünden bugüne Avrupa Birliğinin hikayesi...
Galileo Galilei: Her şeye rağmen Dünya dönüyor!
Galileo Galilei: Her şeye rağmen Dünya dönüyor!
İtalyan bilim insanı Galileo Galilei, 385 yıl önce Dünya’nın Güneş’in etrafında döndüğünü söylemişti. Bu fikirleri kilise tarafından yanlış olarak kabul edildiği için ölümle yargılandı. İşte 20 Eylül 1642 yılında ölünceye kadar ev hapsinde kalan Galileo hakkında doğru bilinen yanlışlar...
Afyonkarahisarda Miryokefalon Savaşı Kızılören Çalıştayı düzenlendi
Afyonkarahisar'da 'Miryokefalon Savaşı Kızılören' Çalıştayı düzenlendi
Afyonkarahisar'ın Kızılören ilçesinde belediye başkanlığı ve kaymakamlığın ortaklaşa düzenlediği "Miryokefalon Savaşı Kızılören" çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştaya 7 ilden farkı üniversitelerden 11 tarih ve coğrafya bölümü öğretim üyesi akademisyen katıldı.
Egede 96 yıllık ipotek: Lozandan beri Yunanistanı nasıl şımarttık
Ege'de 96 yıllık ipotek: Lozan'dan beri Yunanistan'ı nasıl şımarttık
Lozan'ın 96. yıldönümü vesilesiyle Uşi’den Lozan’a Ege’deki Oniki Ada’nın önce İtalya’ya, sonra Yunanistan’a nasıl verildiği konusu Derin Tarih dergisi Temmuz sayısında derinlemesine incelendi. Sahanın uzmanları Prof. Dr. Necdet Hayta, Prof. Dr. Mustafa Budak, Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran, Dr. Yılmaz Altunsoy, Mustafa Armağan, Samet Tınas ve Muhammed Mahmut Bakır’ın katkıda bulundukları dosya Oniki Ada’nın kaybedilme sürecine ilk kez yayınlanan belgelerle ışık tutuyor. Mustafa Armağan’ın, Oniki Ada’yı verdiğimiz Yunanistan’la Lozan’dan itibaren yürüttüğümüz şaşırtıcı ilişkiyi deşifre ettiği yazısından çarpıcı bir bölüm paylaşıyoruz.
Kudüs Fatihi: Selahaddin-i Eyyubi
Kudüs Fatihi: Selahaddin-i Eyyubi
Adı Haçlılara karşı verdiği büyük mücadeleler ve Kudüs’ün fethiyle özdeşleşen Selahaddin-i Eyyubi, 826 yıl önce bugün Şam'da vefat etti. İşgal altında olan Kudüs'ü 1187'de Haçlılar'ın elinden alarak özgürleştiren Selahaddin-i Eyyubi, Fatımi hilafetini yıkarak bölgedeki ideolojik parçalanmaya son verdi. Düşmanlarının bile adaletine güvenip övdüğü Selahaddin-i Eyyubi hakkında, hem Doğulu hem de Batılı tarihçiler tarafından büyük övgüyle bahsedildi.
Şehit edilen diplomatlarımız
Şehit edilen diplomatlarımız
16 Şubat 1976 tarihinde Türkiye'nin Beyrut Büyükelçi Başkatibi Oktar Cirit, Ermeni terör örgütü eliyle şehit edildi. 1973'ü izleyen yıllarda onlarca diplomatımız, kamu görevlimiz, onların aileleri ve yakınları sistematik şekilde hedef alındı. Sidney'den Viyana'ya, Lizbon'dan Atina'ya büyük çoğunluğu ASALA terör örgütünün saldırıları sonucu onlarca Türk yetkili hayatını kaybetti.
Öcalan 20 yıl önce bugün yakalandı
Öcalan 20 yıl önce bugün yakalandı
Terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp Türkiye'ye getirilmesinin üzerinden 20 yıl geçti. Havaalanına girdiğinde bineceği uçağın Hollanda'dan geldiğini sanan Öcalan, mutlu bir yüz ifadesiyle uçağa yöneldi. Kapı açıldı ve elebaşı Öcalan 60 saniye içerisinde yakalanarak Türkiye'nin yolunu tuttu.
İlk kadın şehit pilot: Ayfer Gök
İlk kadın şehit pilot: Ayfer Gök
Türkiye’nin ilk kadın şehit pilotu Ayfer Gök, hayallerini süsleyen pilotluk rüyasına tüm zorluklara rağmen ulaştı. Yine o çok sevdiği mesleğini yaparken şehit oldu. Gök, vefatının 18'inci yılında dualar ile anılıyor.
İpekçi suikastinin 40ıncı yılı
İpekçi suikastinin 40'ıncı yılı
Türk basın tarihinin en önemli isimlerinden biri olan gazeteci-yazar Abdi İpekçi, ölümünün 40'ıncı yılında anılıyor.
99 yıl önce çizilen Misak-ı Milli
99 yıl önce çizilen Misak-ı Milli
Osmanlı İmparatorluğu’nun son Meclisi tarafından 28 Ocak 1920’de İstanbul’da kabul edilen ve o zaman “Ahd-ı Millî” denen altı maddelik bildiri bugün de önemini ilk gün ki gibi korur. Misak-ı Milli “uluslararası bir anlaşma değildir, yalnız Türk mebusları tarafından hazırlanan, ilân edilen ve barış şartlarını açıklayan bildiridir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.