Teknoloji Airbusın güneş enerjisiyle çalışan hava aracı Zephyr S rekor kırdı

Airbus’ın güneş enerjisiyle çalışan hava aracı 'Zephyr S' rekor kırdı

Airbus tarafından üretilen insansız hava aracı Zephyr S, uçuşunu tamamladı. Güneş enerjisiyle çalışan Zephyr S, kesintisiz olarak yaklaşık 26 gün boyunca uçmayı başararak bir rekora imza attı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Airbus Zephyr S
Airbus Zephyr S

Havacılık sektörünün başarılı isimlerinden Airbus, uzun süredir üzerinde çalıştığı insansız hava aracı Zephyr S modelinin test uçuşunun tamamlandığını duyurdu. 11 Temmuz tarihinde Arizona’dan havalanan araç kesintisiz olarak 25 gün 23 saat ve 57 dakika boyunca havada kalmayı başardı.

Airbus’ın üzerine yerleştirdiği güneş panellerinden enerjisini sağlayan Zephyr S, 2010 yılında havalanan Zephyr modelinin gerçekleştirdiği 14 günlük uçuş rekorunu elinden almayı başardı.

Zephyr S, 70.000 feet yükseklikte uçuyor

Airbus Zephyr S modelinin güneş enerjisiyle çalışması dışında diğer insansız hava araçlarından ayrıran başka bir özelliği ise, çok yüksek irtifalara ulaşıyor olması. 70.000 feet yaklaşık olarak 21.5 km yüksekliğe kadar ulaşabilen hava aracı, bu özelliğiyle rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor.

Casus uçak olarak kullanılabileceği belirtilen Airbus Zephyr S'nin asıl görevi petrol sızıntısı ve doğal afet bölgelerini takip etmek olacak. Zephyr S'nin uçtuğu yükseklik sayesinde uydu taşıma hatta kısa süreli uydu vazifesi üstlenme gibi görevleri de yerine getirebileceği belirtiliyor.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.