Teknoloji Apple elektrikli otomobil projesinde Kiaya 36 milyar dolarlık yatırım yapabilir

Apple elektrikli otomobil projesinde Kia'ya 3.6 milyar dolarlık yatırım yapabilir

Elektrikli ve sürücüsüz otomobil konusundaki çalışmalarına devam eden Apple, Hyundai ile görüşmelerden sonra bu kez de Kia yakınlaşmasıyla gündemde. Hatta son bilgiler Apple'ın Güney Koreli şirkete 3.6 milyar dolarlık yatırım yapacağı yönünde.

Yunus Emre Şahin Yeni Şafak
Apple elektrikli otomobil projesinde Kiaya 3.6 milyar dolarlık yatırım yapabilir
Apple otomobil

Apple'ın uzunca bir süredir yeni nesil elektrikli otomobiller üzerinde çalıştığı biliniyor. Hatta bu noktada yeni işe alınan bir dizi mühendis ve önemli isim (bunlardan biri Porsche'ta görev yapanManfred Harrer) de var. Daha önemlisi Apple, diğer üreticilerin tecrübelerinden yararlanmak amacıyla otomobil şirketleriyle çeşitli görüşmeler yapıyor. Son olarak ortaya çıkan bilgilere göre Apple ve Hyundai arasında önemli bir dirsek teması söz konusu. Hatta yapılan bu görüşmelerin Hyundai tarafında şirketin tepe yönetiminde kargaşaya neden olduğu da belirtiliyor.

Konuyla alakalı olarak geçtiğimiz günlerde açıklamalar yapan bir Hyundai yöneticisi, Apple'ın sadece montajlama için iş birliği yapmak istediğini iddia ediyor. Yani aslında Apple'ın iPhone'lar için Foxconn ile birlikte yürüttüğü süreç otomobil tarafında da Hyundai ile gerçekleştirilecek gibi görünüyor.

Apple otomobil projesinde yakında somut adımların atılması bekleniyor.
Apple otomobil projesinde yakında somut adımların atılması bekleniyor.

3.6 milyar dolarlık yatırım

Ama Apple'ın bir yandan da Güney Koreli otomobil üreticisi Kia ile görüştüğü biliniyor. Ancak son haberler Apple'ın ilk sürücüsüz otomobilinde Kia'dan da destek alınacağını gösteriyor. Çünkü Apple'ın bu noktada Kia'ya 3.6 milyar dolar gibi bir rakamla yatırım yapacağı söyleniyor. Bununla birlikte 2024 itibariyle toplamda 100 bin adet Apple otomobilin üretiminin gerçekleştirileceği iddia ediliyor.

Bu bilgiler şimdilik iddianın ötesine gidemiyor. Ancak son dönemlerde Hyundai ve Kia tarafındaki bu tarz gelişmelerin ilerleyen süreçte netleşmesi ve artık Apple'ın otomobil projesinin somut hale gelmesi bekleniyor.

Apple iş birliği Hyundai tarafında karışıklığa neden olabilir
TEKNOLOJİ
Apple iş birliği Hyundai tarafında karışıklığa neden olabilir

Apple 2024'e kadar otomobil üretimine başlayabilir
TEKNOLOJİ
Apple 2024'e kadar otomobil üretimine başlayabilir
Abone Ol Google News
İmam hatiplerin son düşmanı Cübbeli Ahmet: Çocuklarınızı oralara göndereceğinize düz liseye gönderin
Gündem

İmam hatiplerin son düşmanı Cübbeli Ahmet: Çocuklarınızı oralara göndereceğinize düz liseye gönderin

'Cübbeli Ahmet' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, katıldığı canlı yayında imam hatip liselerini ve ilahiyat fakültelerini karaladı. "Çocuklarınızı imam hatip ve ilahiyata göndereceğinize düz liselere gönderin." diyen Cübbeli Ahmet, "Daha az hasarla çıkar, ben bunu gördüm denedim" ifadelerini kullandı. Cübbeli Ahmet, bu açıklaması ile geçtiğimiz aylarda imam hatipleri hedef alan HDP'li Kemal Bülbül, CHP'li Alpay Antmen ve imam hatiplileri 'sapıklık ve ahlaksızlıkla' suçlayan Erol Mütercimler ile aynı cepheden konuşmuş oldu.
Ukrayna'da ikinci adama suikast girişimi: Aracına 10 kurşun isabet etti
Dünya

Ukrayna'da ikinci adama suikast girişimi: Aracına 10 kurşun isabet etti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Yardımcısı Serhiy Shefir’in aracına silahlı saldırı düzenlendi. Devlet Başkanı Zelenskiy’in baş danışmanı da olan Shefir, saldırıdan yara almadan kurtuldu. 10 kurşunun isabet ettiği araçtaki şoförü ağır yaralandı. Zelenskiy ise saldırının kendisine mesaj olabileceğini söyledi.
Hadsiz CHP’liye suç duyurusu: Partisi sahip çıktı
Gündem

Hadsiz CHP’liye suç duyurusu: Partisi sahip çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “ceberut” deyip AK Partililer için “Bunların kökünü kazıyacağız” diye nefret açıklaması yapan CHP Etimesgut İlçe Başkanı Cemal Emir hakkında savcılığa 100’e yakın suç duyurusu yapıldı. Emir’e partisinden ise destek geldi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Biz, AK Parti Genel Başkanı ile münakaşa etmeyeceksek niye siyaset yapıyoruz?” diyerek Emir’e sahip çıktı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.