Teknoloji Binlerce uygulama çocukların bilgilerini topluyor

​Binlerce uygulama çocukların bilgilerini topluyor

Binlerce uygulama çocukların bilgilerini topluyor

Google Play'de yer alan 3.300’den fazla oyun ve uygulama, çocuklara dair verileri uygunsuz bir şekilde topluyor.

Yeni Şafak
ABD’de yürürlükte olan COPPA yasası, küçük çocukların verilerinin toplanmasına önemli ölçüde sınırlamalar getiriyor.
ABD’de yürürlükte olan COPPA yasası, küçük çocukların verilerinin toplanmasına önemli ölçüde sınırlamalar getiriyor.

Facebook’un milyonlarca kişiyi tedirgin eden veri skandalı olayı “dijital dünya ne kadar güvenli?” sorusunu akıllara getirdi. Yapılan incelemeler, Google Play Store’da yer alan 3.300’den fazla uygulamanın, çocuklar için pekte iyi olmadığını ortaya koydu. Bu uygulamalar, ne yazık ki çocukların gizli bilgilerini topluyor.

ABD’de gerçekleşen Gizliliği Artırma Teknolojileri Sempozyumu, aile ve çocuk odaklı 3.337 Android uygulamanın küçük çocukların verilerini topladığını ortaya çıkardı. Projeye dahil edilen 5.855 Android uygulamanın 281'i çocukların iletişim ve konum verilerini topladığı görülmüş. Bu tarz veriler sayesinde çocuklara dair tüm bilgilere erişilebilmek mümkün.

Yüklediğiniz uygulamaların izinlerini kontrol etmek ve uygun izinler dahilinde uygulamayı yüklemek, paylaşılan bilgilerinizin kontrolünü biraz da olsa elinizde tutabilmenize imkan sağlıyor.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.