Teknoloji Bizim ekip başarıyor İTÜ Rover Takımı

Bizim ekip 'başarıyor': İTÜ Rover Takımı

İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan çeşitli fakültelerden bir araya gelmiş, farklı disiplinlere ait öğretilere sahip olan ve birçok farklı projeye imza atmayı başaran öğrencilerin oluşturduğu İTÜ Rover Takımı, gururlandırmaya devam ediyor. Üniversite öğrencilerinin tasarladığı ‘roverlar’ ile yarıştığı uluslararası müsabakalardaki başarıları her geçen gün artan ekibin hedefi: 2030!

Haber Merkezi Yeni Şafak
İTÜ Rover Takımı tarafından oluşturulan Rover, iddialı görüntüsüyle de dikkati çekiyor.
İTÜ Rover Takımı tarafından oluşturulan Rover, iddialı görüntüsüyle de dikkati çekiyor.

2016 yılı ortalarında İTÜ Robotik Kulübü ana çatısı altında oluşturulan İTÜ Rover Takımı, Amerika Birleşik Devletleri’nde organize edilen URC(Univesity Rover Challenge) ve Avrupa’da gerçekleştirilen ERC (European Rover Challenge) yarışmalarına katılmaya ve ‘başarmaya’ devam ediyor.

13 yıl boyunca tam 90 farklı üniversite,Mars Society ve NASA’nın sponsorluğunda düzenlenen URC finalinde, dünyanın dört bir yanından seçilmiş takımlar, Mars gezegeninin yüzeyine benzer engebeli bir arazi içeren Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletindeki Mars Desert Research Station’da (Mars Çöl Araştırma İstasyonu) yaptıkları roverlar ile yarışıyor ve birçok farklı Türk takımı da bu müsabakalara katılma çabasına giriyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.