TeknolojiBu gece gökyüzünde orionid meteor yağmuru yaşanacak

​Orionid meteor yağmuru saat kaçta yaşanacak? Meteor yağmuru Türkiye'de nereden izlenebiliyor?

Bu gece gökyüzünde orionid meteor yağmuru yaşanacak

Orionid meteor yağmurunun yaşanmasına sayılı saatler kaldı. Bu gece yarısı gökyüzüne bakanlar, orionid meteor yağmurunu net bir şekilde görebilecek. İşte meteor yağmurunu en net biçimde izlemenin püf noktaları...

Haber MerkeziYeni Şafak
Orionid meteor yağmurunun bu gece 01 ila 04 saatleri arasında görülebileceği ifade ediliyor.
Orionid meteor yağmurunun bu gece 01 ila 04 saatleri arasında görülebileceği ifade ediliyor.

Gökyüzünde meydana gelen en ilginç olaylardan biri bu gece yaşanacak. İçinde bulunduğumuz ekim ayının ilk günlerinde gezegenimize ulaşmaya başlayan orionid meteor yağmuru için geri sayım başladı. Bu müthiş uzay olayını kaçırmak istemeyenlerin bu gece uykusundan feragat ederek gökyüzüne bakması gerekiyor.

Üstelik orionid meteor yağmurunu izlemek için bir gözlem aletine de ihtiyaç yok. Doğru yerde ve doğru zamanda gökyüzüne bakan herkes bu meteor yağmuruna şahit olabilecek. Orionid meteor yağmurunun 20-21 Ekim tarihleri arasında gerçekleşeceği biliniyordu. Uzmanlara göre Türkiye’den saat 01 ila 04 saatleri arasında bu meteor yağmuru izlenebilecek.

REKLAM

Meteor yağmurunu izlemenin püf noktası ne?

Bu gök olayını izlemek için herhangi bir alet gerekmiyor fakat uzmanlar, yer seçiminin iyi yapılması gerektiğine vurgu yapıyor. Bilim insanları, meteor yağmurunun şehre uzak noktalardan ve ışıksız bölgelerden daha iyi takip edilebileceğini ifade ediyor. Zira ışık yoğunluğunun az olması, gökyüzünün çok daha net görülmesine yol açıyor.

Orionid meteor yağmuru nedir?

Her yıl Ekim ayında yaşadığımız Orionid yağmurları, Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutu tarafından üretilen iki meteor yağmurundan birisi. İsmini Orion (Avcı) takımyıldızından geliyorlarmış gibi görünmelerinden alıyor. Gece 01.00 ile 04.00 saatleri arasında net bir şekilde görülebiliyor. Gökyüzünde kayan yıldız görmek isteyenlerin şansının en yüksek olacağı tarihler 20 ve 22 Ekim tarihleri.

REKLAM

Diğeri olan Eta Akuarid yağmuru (Kova takımyıldızından geliyor gibi görünürler) ise Mayıs’ta oluyor. En son 1986’da gördüğümüz Halley, Güneş etrafındaki bir turunu 76 yılda tamamlıyor. Dünya’dan görülebileceği en yakın tarih ise 2061 yılı olacak.

Bayern Münih-Beşiktaş maçını Semahat Özdoğan mı anlatacak?
Spor

Bayern Münih-Beşiktaş maçını Semahat Özdoğan mı anlatacak?

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi son 16 turunda karşılaşacağı Bayern Münih mücadelesi Salı akşamı TRT ekranlarından yayınlanacak. Siyah beyazlıların bu kritik mücadelesini TRT'nin kadın spikerlerinden Semahat Özdoğan'ın anlatacağı iddia edilmişti. Özdoğan, çıktığı bir canlı yayında Bayern maçının denemesini yaptı.
Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor
Spor

Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor

Roma formasıyla çıktığı son 2 maçta 3 gol atıp 1 de asist yapan Cengiz Ünder, Udinese deplasmanında takımını 1-0 öne geçiren golü attı. Milli futbolcu attığı golden sonra büyük bir sevinç yaşarken Serie A'daki gol sayısını 4'e çıkardı.
İşte bizi öldüren telefonların listesi
Teknoloji

İşte bizi öldüren telefonların listesi

Günün büyük bir bölümünde elimizden düşürmediğimiz ve her işimizi anında yaptığımız telefonlar, yaydığı radyasyon ile sağlığımızı büyük ölçüde tehdit ediyor. Almanya Nükleer Güvenlik Radyasyondan Korunma Ofisi ise bu durumu araştırarak, en çok radyasyon yayan cihazların listesini paylaştı. İşte o liste…
Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün
Gündem

Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. 1800'lere kadar giden soy ağacı aramalarını daha geri tarihlere getirmek mümkün. Aile tarihini araştıran ve 1300’lü yıllara kadarki kayıtlara ulaşan Kayserili Araştırmacı Hayri Şişlioğlu, daha geri tarihlere kadar soy ağacı bilgisine ulaşılabileceğini söyledi.
e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi
Gündem

e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. Alt üst soy ağacı sorgulamak isteyen kişiler turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra soy ağacı sorgulama yapabiliyor. Peki soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? İşte e-Devlet soy ağacı sorgulama girişi ve detayları…