Teknoloji Danimarka Huawei çalışanlarını sınır dışı etti

Danimarka Huawei çalışanlarını sınır dışı etti

Danimarka'da çalışma ve oturma izni yasalarını ihlal eden 4 Huawei çalışanından ikisi sınır dışı edildi. Huawei çalışanlarıyla ilgili verilen bu kararın güvenlik ve casusluk nedeniyle olmadığı belirtildi.

Haber Merkezi AA
Huawei, Danimarka'nın 5G mobil altyapısını kurmak için TDC şirketiyle çalışıyor.
Huawei, Danimarka'nın 5G mobil altyapısını kurmak için TDC şirketiyle çalışıyor.

Danimarka'da Kopenhag Polisinden yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz Perşembe günü Huawei şirketinin Kopenhag'daki ofisine rutin kontrol yapıldı. Kontrolde, şirketin 4 çalışanının çalışma ve oturma izninin olmadığı tespit edildi.

Kopenhag Polisi, çalışma ve oturma izni kurallarını ihlal eden 4 kişiden 2'sinin sınır dışı edildiğini, konuya müdahil olan Danimarka Göç Servisinin diğer 2 kişinin dosyalarını devam ettirmediğini duyurdu.

Karar güvenlik ve casusluk iddialarıyla ilgili değil

Açıklamada, sınır dışı kararlarının, son aylarda Huawei ile ilgili ortaya atılan "güvenlik" ve "casusluk" iddialarıyla ilgili olmadığı vurgulandı.

Huawei'nin, ulusal telekomünikasyon şirketi TDC ile Danimarka'nın 5G mobil altyapısını kuracak olması ülkedeki siyasiler tarafından sık sık eleştiriliyor.

Huawei'nin yöneticisi Ming serbest bırakıldı
DÜNYA
Huawei'nin yöneticisi Ming serbest bırakıldı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.