TeknolojiElektrikli otomobil dünyasını değiştirecek buluş

Elektrikli otomobil dünyasını değiştirecek buluş

Tesla’nın eski danışmanı ve tasarımcı Henrik Fisker, elektrikli otomobil girişimi Fisker’ın yeni batarya teknolojisiyle Tesla’yı elektrikli otomobil piyasasından sileceğini iddia ediyor. Yeni batarya teknolojisiyle firma dünyanın en iyi olmayı planlıyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Fisker'ın EMotion otomobilleri 2023 yılına kadar yeni pil teknolojisine sahip olabilir.
Fisker'ın EMotion otomobilleri 2023 yılına kadar yeni pil teknolojisine sahip olabilir.

Ünlü tasarımcı Henrik Fisker’ın geçen başlattığı elektrikli otomobil girişimi çok iddialı bir şekilde tanıtıldı. Fisker’ın ‘dünyanın en teknolojik otomobili’ olarak adlandırdığı EMotion, prototipi 645 km menzile sahip ve saatte 260 km hıza ulaşabiliyordu. Ancak bu iddianın asıl sebebi firmanın geliştirdiği grafen tabanlı katı yapılı batarya teknolojisiydi. Bu yeni batarya teknolojisiyle artık geleneksel hale gelen lityum-iyon pilleri tarihe gömmeyi planlayan Fisker, özellikle şarj süresi konusunda oldukça iddalıydı.

Henrik Fisker bu yıl iddasını zirveye taşıyarak sadece bir dakikalık şarj ile 800 km menzil kat edebilecek bir otomobil üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

2020'de yollarda olacak elektrikli otomobiller
TEKNOLOJİ
2020'de yollarda olacak elektrikli otomobiller

Prototip halindeki Emotion’ın seri üretim versiyonunu CES 2018 kapsamında tanıtmaya hazırlanan Henrik Fisker, yeni batarya teknolojisinin lityum-iyonlara göre 2,5 kat daha fazla enerji yoğunluğu olduğunu ifade ediyor.

REKLAM

Geliştirme süreci ve genel yapısıyla ilgili bilgilerin sınır olduğu bu teknolojinin 2030 yılında tam randımanla çalışması bekleniyor.

Peki böylesine bir avantaj sunan bu bataryalarda yaşanabilecek potansiyel bir sıkıntı mevcut mu? Katı halli pillerin, yaygın olarak kullanılan sıvı hücrelilerden çok daha güvenli olduğu ve daha yüksek enerji yoğunluğu için daha fazla potansiyele sahip olabileceği zaten biliniyor.

Seri üretimin önündeki tek engel, sıcaklık aralıkları ve elektrot akım yoğunluğu gibi sınırlamaların olması. BMW‘nin de katı yapılı bataryalar üzerinde geliştirmeler yaptığını düşündüğümüzde gelecekte bu ünitelerin çok daha yaygın olabileceğini de düşünebiliriz. EMotion’un hazır haliyle tanışacağımız önümüzdeki CES’te belki bu teknolojiyle ilgili daha net ve detaylı bilgiler paylaşılır.

REKLAM

REKLAM

En sıradışı elektrikli otomobiller
FOTOĞRAF7
Title
Morgan EV3: İngiliz yapımı Morgan EV3 şüphesiz en sıra dışı tasarıma sahip elektrikli otomobil. Tasarım olarak, 2011'de üretilen 3 tekerlekli otomobil Morgan 3 baz alınmış. Kasa olarak birbirine benzeyen otomobillerin motorları ise tamamen farklı. Benzinle çalışan 2 silindirli motorun aksine, EV3 240 km menzilli 45 kW elektrikli motor sahip. Sipariş üzerine üretilen bu otomobili almak için, bulunduğunuz bölgenin hava koşullarını da iyi araştırmanız gerekiyor. Çünkü EV3'ün üzeri tamamen açık.
Title
Honda CR-Z prototype: Her lastiği için bir elektrikli motoru bulunan (toplam 4 elektrikli motor) Honda CR-Z tam bir hız canavarı olarak dizayn edilmiş. Henüz prototip aşamasında olan bu otomobilin teknik özellikleri ise Honda tarafından sır gibi saklanıyor. Honda'nın ilerleyen yıllarda kullanacağı tahmin edilen yeni nesil dört çeker (SH-AWD) teknolojisini, bu model üzerinde test ettiği biliniyor.
Title
Audi R8 e-tron: Audi'nin son harikası R8 e-tron, bildiğimiz R8 ile aynı kasaya sahip. İç tasarımı ve dış görünümü açısından fark olmasa da motor teknolojileri tamamen farklı. 340 kw, yani Morgan EV3'ün 7,5 katı güce sahip R8 e-tron, 100 kms hıza 3,9 saniyede ulaşıyor. 450 km menzilli otomobilin, CES 2016 Las Vegas otomobil fuarında görücüye çıkması bekleniyor.
Title
Corvette​ GXE: Corvette'in modifikasyon firmalarından Genovation'ın elinin değdiği Chevy Corvette GXE saatte 300 km hız yaparak elektrikli otomobillerde hız rekorunun yeni sahibi oldu.
Title
Tesla Model X: Geldik listemizin son otomobiline. Elektrikli otomobilin öncülerinden Tesla'nın bu modelini listeye dahil etmemek olmazdı. Şahin kanat kapılara sahip Tesla Model X, 762 hp gücünde ve 100 kms hıza 3,2 saniyede ulaşıyor, ayrıca tam depo ile 400 km yol alabiliyor. Alttaki haberimizde Tesla'nın bu süper makinesinin detaylarına ulaşabilirsiniz.
Title
Renovo Motors Coupe: Kendilerini 'ilk elektrikli Amerikan süper otomobili' olarak tanımlayan Renovo'nun ilk ve tek modeli Coupe. Kasa olarak 1964 Le Mans yarışlarını kazanan Shelby'den esinlenilen Renovo Coupe'nin şasileri yine Shelby tarafından sağlanmış. 500 hp güce sahip otomobilin 0-100'ü 3,4 sn.
Title
Ütopik tasarıma sahip konsept araç, sadece sürücüsü için yer barındırıyor; yani tek kişilik. Aracın farı düz şerit halinde dizayn edilmiş. Farın hemen altında ise iyi bir aerodinamik için derin hava kanalları dikkat çekiyor.
En sıradışı elektrikli otomobiller
Mashable dünyanın 'en havalı' elektrikli otomobillerini listelemiş. Bizim de epey bir hoşumuza gittiğinden paylaşalım dedik, bakalım beğenecek misiniz...


Başakşehir bir günlüğüne Beşiktaşlı oldu
Spor

Başakşehir bir günlüğüne Beşiktaşlı oldu

Süper Lig'in lideri Başakşehir, Bayern Münih'le Beşiktaş arasında oynanacak mücadele öncesinde dikkati çeken bir paylaşımda bulundu.
'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'
Dünya

'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'

Yeni Şafak muhabiri Yılmaz Bilgen, terör örgütü PKK/PYD'yi desteklemek amacıyla Şii milislerin Afrin'e girmesine ilişkin "Şii milislerin bölgeye girişi, kampanya şeklinde köpürtülüyor. Reuters da bunun üstlenicisi konumunda. Bu PKK'yı koruma kalkanı. Bence hak ettiğinin çok üzerinde değer vererek, hadiseyi olduğundan farklı göstermeyi amaçlıyorlar. Bu girişimlerle, ölmek üzere olan PKK'ya suni tenefüs yapıyorlar. Paniğe kapılacak bir şey yok" ifadelerini kullandı.
Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi
Spor

Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi

Beşiktaş, UEFA'daki uzatmalı cezası sebebiyle Bayern Münih maçına taraftar götürmeme kararı almıştı. Ancak Almanya'da yaşayan Türk taraftarlar Bayern Münih taraftarları arasında maç izlemek için stadyumun belirli bölümlerinden bilet aldı.
Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası
Teknoloji

Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası

Samsung’un önümüzdeki hafta tanıtacağı Galaxy S9’un satışlarını teşvik için eski telefonu getirenlere 1300 TL indirim yapacağı iddia ediliyor. Güney Koreli teknoloji devi böyle bir kampanyayla satış rekorları kırabilir.
İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası
Gündem

İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısından sonra açıkladığı seçim ittifakının adının ‘Cumhur ittifakı’ olacağının belli olmasının ardında gözler yarın Meclis’e sunulacak 26 maddelik teklife çevrildi. İşte son gelen bilgilere göre 2019’da sandıkta karşımıza çıkması muhtemel oy pusulası da böyle şekillenebilir…