Teknoloji Elon Musk CERNin yeni projesine yardım edecek

Elon Musk CERN'in yeni projesine yardım edecek

SpaceX, Tesla ve Boring Company şirketlerinin kurucusu Elon Musk, bu sefer de yeni bir bilimsel proje için CERN’e yardım edebileceğini açıkladı. Boring Company ile tünel kazan Musk, yeni parçacık çarpıştırıcısını daha düşük maliyetle inşa edebileceğini tweetledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Elon Musk
Elon Musk

Bilim insanlarının evrenin oluşumunu keşfetmek için yaptığı deneylere yardım etmek isteyen Elon Musk, parçacık hızlandırıcısını daha ucuza mal edebileceğini söyledi. Elon Musk, tweetinde Boring Company şirketi sayesinde milyarlarca Euro tasarruf edilebileceğini yazdı.

CERN, Gelecek Dairesel Çarpıştırıcı (FCC) isimli yeni parçacık hızlandırıcısına ait bir tasarım raporu paylaşmıştı. Bu proje Büyük Hadron Çarpıştırıcısından 4 kat daha büyük olacak ve İsviçre’nin altında 27 km’lik bir alanda inşa edilecek.

Elon Musk ve CERN direktörü Fabiola Gianotti geçtiğimiz yılın Temmuz ayında Royal Society’de buluşmıştu.

LHC, 2035-2040 yılları arasında görev yapmayı bırakacak. FCC için önümüzdeki birkaç yıl içerisinde artık adım atılması gerekiyor zira Elon Musk’ın Boring firması, şimdilik tünel kazma işinde istenen hızda çalışmıyor. Tabii bu konuda henüz bir anlaşmaya varılmadığını belirtmekte fayda var.

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
Gündem

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasının engellemeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'de adeta yaptırım seferberliği ilan edildi. ABD Kongresi ve Hazine Bakanlığı ayrı ayrı yaptırım paketleri hazırladı. Şüphesiz Türkiye'nin bu yaptırımlara karşı atabileceği bazı adımlar bulunuyor. Akıllara gelen ilk seçenek ise, İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nün Amerikan ordusunun kullanımına kapatılması. Yenisafak.com'un sorularını yanıtlayan Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, "Yaptırım konusunda çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var. Türkiye bütün bunların altından kalkabilecek kadar güçlüdür" değerlendirmesinde bulundu.
Hakim ve savcıları için alınan karar Resmi Gazete'de
Gündem

Hakim ve savcıları için alınan karar Resmi Gazete'de

Çeşitli derecelerdeki görev sürelerini tamamlayan adli yargı hakimi, cumhuriyet başsavcısı ve savcıları ile idari yargı hakimlerinin isim listelerinden oluşan Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.
8. kattan beton zemine çakılan beyin cerrahı kadın ağır yaralı olarak kurtarıldı
Gündem

8. kattan beton zemine çakılan beyin cerrahı kadın ağır yaralı olarak kurtarıldı

Ataşehir'de 8. kattaki evinin balkonundan henüz belirlenemeyen bir nedenle düşen beyin cerrahı kadın ağır yaralandı. Beton zemine çakılarak yaralanan Çeçen'e ilk müdahaleyi eşi yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.