TeknolojiFacebook çalışanlarının maaşları nasıl belirleniyor?

Facebook çalışanlarının maaşları nasıl belirleniyor?

Facebook'un insan kaynakları departmanında yönetici olan Janelle Gale, çalışanların kazançlarının nasıl belirlendiğini ve eşitsizliklerin giderilmesi için uyguladıkları formülü açıkladı. Maaş konusunda pazarlığın söz konusu olmadığı firmada ilginç bir yöntem uygulanıyor.

Haber MerkeziDiğer
Facebook çalışanlarının maaşları belirlenirken iş kategorisi göz önünde bulunduruluyor.
Facebook çalışanlarının maaşları belirlenirken iş kategorisi göz önünde bulunduruluyor.

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi Facebook’ta çalışan kişilerin maaşları farklı kriterlere göre belirleniyor. Glassdoor isimli bir araştırma firması tarafından yapılan araştırmaya göre çalışılabilecek en iyi şirket seçildi. Facebook’un insan kaynakları yöneticilerinden Janelle Gale, şirketin maaşları nasıl belirlediğini ve çalışanları nasıl mutlu tuttuklarını açıkladı.

Glassdoor’un yaptığı araştırmaya göre, Facebook’ta çalışanların yıllık ortalama kazancı 120 bin dolar, primler de hesaba katıldığı zaman bu rakam 155 bin dolar (595 bin lira) seviyesine çıkıyor.

Facebook, çalışanlarının maaş ve primlerini hesaplarken, pazarlık yapmıyor. Çalışanların iş kategorisi, tecrübe seviyesi ve konum gibi faktörleri hesaplıyor. Janelle Gale, çalışanların maaşları konusunda kesinlikle pazarlık yapılmadığını söyledi.

Prim paketleriyle teklifi cezbedici hale getiriyor

Gale, yeni çalışanların maaş ve primleri belirlenirken daha önceden aldıkları ücretlerin hesaba katıldığını belirtiyor. Eğer Facebook’un teklifi çalışanın halihazırdaki kazancının altında kalırsa, insan kaynakları prim paketleri hazırlayarak teklifi cezbedici hale getiriyor. Bu prim paketleri hazırlanırken, çalışanın Facebook’a sağlayacağı yarar öngörülüyor.

Gale, geliştirdikleri formülün işe aldıkları farklı insanlar arasındaki kazanç farkını kapatmaya yönelik olduğunu belirtiyor. Örneğin kadınların onlara sunulan ilk teklifi kabul etme eğilimi gösterdiklerini belirtirken, erkeklerin pazarlık yapmaya meyilli olduklarına dikkat çekiyor. Facebook, kadın ve erkek çalışanlar arasında oluşabilecek gelir uçurumunu önlemek için her çalışana özel prim paketleri geliştiriyor.

Motorine zam geliyor
Ekonomi

Motorine zam geliyor

Benzine yapılan 15 kuruşluk zammın ardından bir fiyat artışı da motorine geldi. Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde motorinin litre satış fiyatına 17 kuruş zam beklendiğini duyurdu.
İki ile akın var, sayı 300 bini bulabilir
Ekonomi

İki ile akın var, sayı 300 bini bulabilir

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, 2017 yılında 2,5 milyon İranlı turisti ağırlayan Türkiye'nin İran'da 1 numaralı turizm pazarı haline geldiğini, Nevruz Bayramı boyunca İstanbul ve Van başta olmak üzere Türkiye'nin yine İranlı akınına sahne olacağını bildirdi.
SEKA’nın kapandığını sanıyor
Ekonomi

SEKA’nın kapandığını sanıyor

CHP lideri Kılıçdaroğlu, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı çıkarken büyük bir gafa imza atıp Balıkesir SEKA’nın özelleştikten sonra kapandığını iddia etti. Ancak Albayrak Grubu bünyesine katıldıktan sonra SEKA’ya tam 900 milyon lira yatırım yapıldı. SEKA kağıt fabrikası şimdi yıllık 450 milyon dolarlık üretime hazırlanıyor.
Polis memuru kendisini kaza ile vuran meslektaşıyla evlendi
Gündem

Polis memuru kendisini kaza ile vuran meslektaşıyla evlendi

Antalya'da görev yapan polis memuru Ceren Ekinci, 10 ay önce silahından kaza ile çıkan kurşunun başına isabet etmesi sonucu yaralanmasına neden olan meslektaşı Taha Yasin Gül ile dünyaevine girdi. Polis çiftin gelin arabası ise TOMA oldu.
2018 en güzel Regaib Kandili mesajları
Gündem

2018 en güzel Regaib Kandili mesajları

Üç ayların başlangıcını müjdeleyen Regaib Kandili bugün gece idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek Regaib Kandili'nde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, kısa Kandil mesajlarını derledik. İşte 2018 Regaib Kandili mesajları ve sözleri…