Teknoloji Grönlandda buz tabakasının altında keşfedildi

Grönland'da buz tabakasının altında keşfedildi

Grönland'in kuzeyinde buz tabakası altında meteor çapması sonucu oluşan, dev bir krater keşfedildi. Yaklaşık bir kilometrelik buz tabakasının altında kalan kraterin, Paris'in yüzölçümünden daha büyük olduğu belirtiliyor.

Haber Merkezi AA
Keşfin, yerkürede kıtasal buz tabakaları altında keşfedilen ilk krater olduğu ifade edildi.
Keşfin, yerkürede kıtasal buz tabakaları altında keşfedilen ilk krater olduğu ifade edildi.

ScienceDaily'nin haberine göre, Danimarka Doğa Tarihi Müzesine bağlı Jeo Genetik Merkezi ve Kopenhag Üniversitesinden bilim adamları, Grönland'de Hiawatha Buzulunda 31 kilometre çapında bir krater keşfetti.

Yaklaşık bir kilometrelik buz tabakasının altında kalan kraterin, Paris'in yüzölçümünden daha büyük olduğu ve Dünya'da meteor çarpması sonucu oluşan en büyük 25 krater arasında yer aldığı belirtildi.

Keşfin, yerkürede kıtasal buz tabakaları altında keşfedilen ilk krater olduğu kaydedildi.

Bilim adamlarının, ilk kez 2015 yılında Hiawatha Buzulunda dairesel bir çöküntü tespit ettiği, 3 yıllık araştırmanın ardından çöküntünün bir kilometre genişliğinde demirli gök taşının çarpması sonucu oluşan bir krater olduğunun doğrulandığı ifade edildi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.