Teknoloji İnsansız robot tekne Atlantiki başarıyla geçti

​İnsansız robot tekne Atlantik'i başarıyla geçti

İnsansız robot tekne Atlantik'i başarıyla geçti

Norveçli bir şirket tarafından üretilen insansız robot tekne, Kanada'dan İrlanda'ya başarıyla ulaştı. Dünyanın en zor rotalarından biri olan Kuzey Atlantik yolculuğunu 75 günde tamamlayan tekne, bu rotayı geçen ilk insansız araç oldu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
3 bin kilometrelik Kanada-İrlanda yolculuğunu başarıyla tamamlayan Sailbuoys
3 bin kilometrelik Kanada-İrlanda yolculuğunu başarıyla tamamlayan Sailbuoys

Norveçli Offshore Sensin şirketinin ürettiği yelkensiz robot tekne, Kanada'dan başladığı yolculuğunu İrlanda'da başarıyla tamamladı.

Dünyanın en zor rotalarından biri olan Kuzey Atlantik'i başarıyla geçen Sailbuoys adı verilen robot tekne 3 bin kilometre yol alarak Atlantik'i geçen ilk insansız tekne oldu.

2 metre boyunda ve 60 kilogram ağırlığındaki robot teknenin, hava koşulları, büyük gemiler ve balıkçı ağları gibi tehlikelerin olduğu rotada başarı olması büyük sürpriz olarak nitelendiriliyor.

Güneş panelleri aracılığıyla dalga büyüklüğünü ve denizdeki tuzluluk oranını ölçebilen Sailbuoys'in denizaltıları ile de iletişim kurmak için yeterli teknolojiye sahip olduğu belirtiliyor.

Üniversite öğrencilerinden hava savunma robotu
TEKNOLOJİ
Üniversite öğrencilerinden hava savunma robotu
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.