Teknoloji Küresel siber saldırılar artıyor

Küresel siber saldırılar artıyor

Bilgisayar korsanlarının 30 ülkede 100'den fazla bankanın sistemlerine sızıp 1 milyar dolardan fazla para çaldığının ortaya çıkarılması siber saldırıları gündeme getirdi.

Haber Merkezi AA

Rus güvenlik şirketi Kaspersky Lab'in raporuna göre, bilgisayar korsanlarının 30 ülkede 100'den fazla bankanın sistemlerine sızıp 1 milyar dolardan fazla para çaldığının ortaya çıkarılması siber saldırıları gündeme getirdi. 

IBM Bilgi Güvenliği Uzmanı Nurettin Erginöz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, web uygulamalarındaki açıklıkların her yıl azalmasına rağmen siber saldırıların katlanarak devam ettiğini söyledi.

IBM'nin raporuna göre, 2013 yılında dünya genelinde kayıtlara geçmiş 500 milyonun üzerinde sibersaldırı gerçekleştirildiğini anlatan Erginöz, bu sayının 2014 yılında kesin rakam verilememekle birlikte katlanarak arttığını bildirdi.

Siber saldırıların çok çeşitli yöntemlerle yapılabildiğine dikkati çeken Erginöz, "Web uygulamalarındaki açıklıklar her yıl yüzde 10 azalsa da yeni geliştirilen zaralı yazılımlar ve son kullanıcıdaki uygulamaların güvenlik eksiklikleri nedeniyle kurumlar, yüzlerce milyar dolar zarara uğruyor" ifadelerini kullandı. 

IBM'in ABD'de gerçekleştirdiği bir araştırmada, tüketicilerin üçte ikisinin, kişisel verileri kaybeden kurumlarla bir daha iş yapmak istemediğini ortaya koyduğunu ifade eden Erginöz, şunları kaydetti:

"Gelişen teknoloji ışığında siber güvenlik konusunda 5 temel alandan söz etmek mümkündür. Bunlar bulut, mobil, standartlar/yasalar, gelişmiş riskler ve beceri eksikliği olarak sıralanabilir. Ayrıca son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz Internet of Things (IoT) yani internete bağlı (laptop, tablet, buzdolabı, TV gibi) cihazlar, özellikle gözönünde bulundurulması gereken bir alan haline gelmiştir. 2013 yılında yaklaşık 10 milyar cihaz internet erişiminde iken bu sayının 2020 yılında 30 milyarın üzerinde olacağı tahmin edilmektedir."

Bankaların siber saldırıları engellemek için alt yapılarına entegre ettiği sistemler yardımıyla  sibersaldırılar, sahte erişim denemeleri, banka ortamına bağlantının taklidi gibi durumların tespit edilebildiğini vurgulayan Erginöz,  "Ancaksiber saldırılara karşı  kullanıcıların bilinç seviyesi de güvenliğin öteki bacağıdır" dedi. 

İnternet bankacılığı kullananlara uyarılar

Erginöz, internet bankacılığı kullananların dikkat etmeleri gereken hususlara ilişkin şu bilgileri verdi:

"Bankacılık uygulamalarına erişirken kullanılan tarayıcı ile başka günlük aktiviteler için kullanılan tarayıcı farklı olmalıdır. Her girdiğimiz web sitesi bilgisayarımızda bir iz bırakmaktadır. Kötü niyetli kişiler bu izler aracılığıyla oturumumuzu kopyalayabilmektedir.

Eğer erişim için bir uygulama kullanılıyorsa güvenilir yerden indirilip kurulduğundan emin olunmalıdır.

Hızla gelişen teknoloji ile işletim sistemleri yenilenmekte ve işletim sistemlerini üreten firmalar yeni sürüm yayınlandıktan bir süre sonra eski sürümlere destek vermemektedirler. Bu yeni güvenlik açıkları için yamaların yayımlanmadığı anlamına gelmektedir. Bu nedenle üretici firma tarafından destek verilen işletim sistemleri kullanılmalıdır.

Bazı bankalar, sadece internet bankacılığı için kullanılan kişiye özel tarayıcı sunan güvenlik sistemlerine sahiptir. Bu sisteme sahip bankaların internet sitesine girişte bu tarayıcıyı yüklemek mümkündür. Bu durumda bankacılık uygulamalarına girişin banka tarafından sağlanan bu tarayıcı ile yapılması ilave güvenlik sağlayacaktır.

Son kullanıcılar, e-postalardan gönderilen linkler yerine bankanın resmi internet adresi aracılığıyla internet şubesine giriş yapmalıdır.

İnternet bankacılığı için para transfer uyarıları aktive edilmeli, para transfer edilebilecek miktara üst limit konulmalıdır."

Cezalar kapıda

Cezalar kapıda

Bakan Kurum: Bu ay içinde 13 termik santral tek tek incelenecek.
Rumlar siyasi manevra peşinde!

Rumlar siyasi manevra peşinde!

Doğu Akdeniz'deki uyuşmazlığın çözümü için adres Lahey değil.
Atina krizi tırmandırıyor

Atina krizi tırmandırıyor

Libya'nın büyükelçisi Yunanistan'dan sınırdışı ediliyor.
Harekete<br>geçme zamanı

Harekete
geçme zamanı

​Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıkladı.
En huzurlu şehir:<br>Şafşavan

En huzurlu şehir:
Şafşavan

​Evlerin mavi olmasının ise bir sebebi var.
18,4 ton siyanür<br>ele geçirildi

18,4 ton siyanür
ele geçirildi

​Gümrük Muhafaza ekipleri operasyon düzenledi.

Bir ilk bozuluyor

Bir ilk bozuluyor

Nobel Barış Ödülü, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed'e verilmişti.
Van'a naklediliyor

Van'a naklediliyor

​Ceren'in katili Şırnak Cezaevi'ni kabul etmedi, araçta tepki gösterdi.
Susturun<br>artık bu çocuğu

Susturun
artık bu çocuğu

Otizmli çocuktan rahatsız olan komşu bıçakla kapıya dayandı.
Açık cezaevine<br>alınmasına soruşturma

Açık cezaevine
alınmasına soruşturma

Bakan Gül, Ceren Özdemir cinayetine ilişkin konuştu.
"Savaş şimdi<br>değilse ne zaman?"

"Savaş şimdi
değilse ne zaman?"

​Türkiye-Libya anlaşması Yunanistan basınını çıldırttı.
47 astsubay için gözaltı kararı

47 astsubay için gözaltı kararı

FETÖ'nün Kara Kuvvetleri yapılanmasına operasyon düzenlendi.
Sahte sınır kapısı kurup göçmenleri dolandırdı

Sahte sınır kapısı kurup göçmenleri dolandırdı

​"Sizi Finlandiya'ya geçiriyorum" dediği kişilerden 11'er bin dolar aldı.
Paris'te şiddet tırmanıyor

Paris'te şiddet tırmanıyor

​Fransız polisi gaz kapsülüyle AA muhabirini gözünden yaraladı.
Denizde<br> şaşırtan görüntü

Denizde
şaşırtan görüntü

Marmaris'te deniz suyu çekildi, adacıklar oluştu.
Akdeniz'de<br>taviz yok

Akdeniz'de
taviz yok

Erdoğan: ​Suriye topraklarında gözü olan varsa lütfen terketsin.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.