Teknoloji Lüks araçlara talep artıyor

​Lüks araçlara talep artıyor

Lüks araçlara talep artıyor

Lüks araç satışları, 2018 yılının ilk çeyreğinde (Ocak-Şubat-Mart) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,8 artarak 3 bin 466'ya yükseldi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Otomobil piyasasındaki hareketlilikten markalar memnun gibi görünüyor.
Otomobil piyasasındaki hareketlilikten markalar memnun gibi görünüyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği verileri, bu yılın Ocak ve Mart aylarını kapsayan ilk çeyreğinde, 158 bin 430 adet araç satışının gerçekleştiğini, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,5 artığını gösteriyor. Veriler lüks (E) segmentte yüzde 11,8 büyüme yaşandığını söylüyor. Geçen yıl ilk çeyrekte 3 bin 100 lüks araç satılırken, bu yılın aynı döneminde 3 bin 466’ya çıkmış durumda.

E segmentinde yer alan BMW 5 serisi bin yüz 134 adet satılarak ilk sıraya yerleşiyor. Mercedes-Benz E 846 adetle ikinci, Audi A6 TDI 326 adetle üçüncü sırada yer alıyor. Audi A6 TFSI, Volvo XC60, Volvo S90, Mercedes-Benz GLC ve Porche Macan da bu segmentte en çok satılan otomobiller arasında.

F segmentinde en çok satış yapan marka Volvo oldu. 202 adetle Volvo XC90 satılırken, 111 adet satışla Alman marka BMW X5 takip etti.

Ultra lüks segmentte yalnızca birer tane satılan modeller ise Aston Martin Rapide S, BMW i, Ferrari 488GTP, Ferrari 812 Superfast, Hyundai Genesis, Jaguar F-Type Coupe, Maserati Quattroport oldu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.