TeknolojiLüks araçlara talep artıyor

​Lüks araçlara talep artıyor

Lüks araçlara talep artıyor

Lüks araç satışları, 2018 yılının ilk çeyreğinde (Ocak-Şubat-Mart) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,8 artarak 3 bin 466'ya yükseldi.

Yeni Şafak
Otomobil piyasasındaki hareketlilikten markalar memnun gibi görünüyor.
Otomobil piyasasındaki hareketlilikten markalar memnun gibi görünüyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği verileri, bu yılın Ocak ve Mart aylarını kapsayan ilk çeyreğinde, 158 bin 430 adet araç satışının gerçekleştiğini, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,5 artığını gösteriyor. Veriler lüks (E) segmentte yüzde 11,8 büyüme yaşandığını söylüyor. Geçen yıl ilk çeyrekte 3 bin 100 lüks araç satılırken, bu yılın aynı döneminde 3 bin 466’ya çıkmış durumda.

E segmentinde yer alan BMW 5 serisi bin yüz 134 adet satılarak ilk sıraya yerleşiyor. Mercedes-Benz E 846 adetle ikinci, Audi A6 TDI 326 adetle üçüncü sırada yer alıyor. Audi A6 TFSI, Volvo XC60, Volvo S90, Mercedes-Benz GLC ve Porche Macan da bu segmentte en çok satılan otomobiller arasında.

F segmentinde en çok satış yapan marka Volvo oldu. 202 adetle Volvo XC90 satılırken, 111 adet satışla Alman marka BMW X5 takip etti.

Ultra lüks segmentte yalnızca birer tane satılan modeller ise Aston Martin Rapide S, BMW i, Ferrari 488GTP, Ferrari 812 Superfast, Hyundai Genesis, Jaguar F-Type Coupe, Maserati Quattroport oldu.

Adıyaman’da 5.1 şiddetinde deprem: Samsat’ta okullar tatil
Gündem

Adıyaman’da 5.1 şiddetinde deprem: Samsat’ta okullar tatil

Adıyaman’da 5.1 büyüklüğündeki depremde vatandaşlar kendini sokağa attı. Depremin ardından Adıyaman’ın Samsat ilçesinde okulların bir gün tatil edildiği açıklandı. Depremin ardından vatandaşlar hasar gören binaların içerisine girerek, eşyalarını kurtarma telaşına girdi.
Adıyaman'da 5.4 şiddetinde deprem
Gündem

Adıyaman'da 5.4 şiddetinde deprem

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 03.34'te merkez üssü Samsat olan 5,1 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Sarsıntının yerin 9,17 kilometre derinliğinde oluştuğu belirlendi. Sosyal medya kullanıcıları depremin Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Malatya ve Osmaniye'den de hissedildiğini belirtti.
Suud’da sahte alarm
Dünya

Suud’da sahte alarm

Suudi Arabistan’da ortaya atılan darbe iddialarının perde arkası aralanıyor. Yeni Şafak’ın konuştuğu Suudi kaynaklar, Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın son muhalif isimleri tasfiye etmek için zemin hazırladığını aktardı. Darbe iddiasının ardından kaynayan ülkede çok sayıda kanaat önderi ve alim cezaevlerine yollandı. Basın faaliyetlerinin tamamına sansür uygulanıyor.
Brent petrolün fiyatı 75 doları aştı
Ekonomi

Brent petrolün fiyatı 75 doları aştı

Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı, İran Petrol Bakanı Bijen Zengene'nin yorumlarının ardından 75 doları aştı. Petrol fiyatlarının artmasıyla birlikte, Türkiye'de benzin ve mazota zam yapılması bekleniyor.
Okul için evden çıktı, Bali'ye kaçtı
Dünya

Okul için evden çıktı, Bali'ye kaçtı

En büyük hayali Endonezya'nın Bali adasına gitmek olan 12 yaşındaki çocuk, ailesinin itirazı üzerine hayatının en büyük maceralarından birine imza attı. Okula gitmek üzere evden çıkan çocuk hayalini gerçekleştirdi.