Teknoloji Metrobüs güzergahındaki rüzgar türbinleri dünyaya açılıyor

Metrobüs güzergahındaki rüzgar türbinleri dünyaya açılıyor

Deveci Tech kurucusu Kerem Deveci tarafından geliştirilen ve metrobüslerin geçiş esnasında oluşturduğu rüzgarı enerjiye çeviren sistem, Avrupa belediyelerinde görücüye çıkacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından metrobüs güzergahında test edilen ENLIL Projesi'yle tek bir dikey türbinden 2 eve yetecek kadar elektrik üretimi hedefleniyor.

Haber Merkezi AA
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) destekleriyle 2017 yılında hayata geçirilen ENLIL Projesi çerçevesinde, metrobüs hattı üzerine kurulan dikey rüzgâr türbinleri ile enerji üretimi yapılıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) destekleriyle 2017 yılında hayata geçirilen ENLIL Projesi çerçevesinde, metrobüs hattı üzerine kurulan dikey rüzgâr türbinleri ile enerji üretimi yapılıyor.

Genç girişimci Kerem Deveci tarafından geliştirilen, metrobüslerin geçiş esnasında oluşturduğu rüzgârı enerjiye çeviren sistem, dünyanın birçok belediyesinden ve ülkesinden yoğun ilgi görüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) destekleriyle 2017 yılında hayata geçirilen ENLIL Projesi çerçevesinde, metrobüs hattı üzerine kurulan dikey rüzgâr türbinleri ile enerji üretimi yapılıyor.

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün izniyle İstanbul’da Topkapı durağında saha testleri yapılan projede, saatte ortalama 1 kilovat enerji depolanıyor.

Metrobüs yollarına yerleştirilen türbinlerin üzerine konulan solar panel aracılığıyla güneş enerjisinden de faydalanılan projede, hava sıcaklığı, nem, rüzgâr, karbondioksit değerleri ve olası deprem şiddeti de ölçülebiliyor.

Söz konusu proje, sosyal medyada yoğun ilgi görmesinin ardından dünyanın birçok ülkesinde yakından takip edilir hale geldi.

ABD, İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerin girişimcilik programlarından davet alan proje, dünyanın birçok ülkesindeki belediyeler tarafında da ilgi görüyor. Son olarak Norveç'te düzenlenen bir yarışmada Türk girişimcinin yenilenebilir enerji projesi birincilikle ödüllendirildi.

Projenin fikri, metrobüs yolculuğunda ortaya çıktı

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan inşaat mühendisi Kerem Deveci (29), Kadıköy-Yenibosna arasında metrobüs ile seyahat yaptığı esnada metrobüs araç kapılarının yanında bulunan acil tahliye vana kapaklarının araçların ürettiği rüzgârla havalandığını gördüğünü ve aklına buradaki rüzgâr ile enerji üretilebileceği fikrinin geldiğini söyledi.

Daha sonra Türk Patent Enstitüsü'ne başvurduğunu ve buradan faydalı model belgesini aldığını aktaran Deveci, ilk prototipi çevresindeki insanların maddi desteğiyle kendi odasında ürettiğini dile getirdi.

Proje başlangıcında çok dalga geçenler oldu

Söz konusu projeyle yarışmalara katıldığını ve bir kuluçka programına kabul edildiğini ifade eden Deveci, şunları söyledi:

"Çok dalga geçenler oldu. 'Sen kimsin, bu projeyi yapmak kim' diyenler oldu. Burada elendik. Elendikten sonra direk İBB’yi aradım, 2017 yılıydı. Bana inanılmaz şekilde yardımcı oldular, herkes sırt çevirmişken onlar bana yardımcı oldular. Bu aleti test etmek istiyorum bana yardımcı olun dedim ve bana Edirnekapı Garajı’nda bir yer tahsis ettiler testler için. Ürünü oraya monte ettikten sonra çektiğim görüntüleri paylaştım ve bir anda dünyaya yayıldı görüntüler. Birçok yerli ve yabancı medyada gösterildi."

İlk amacımız Türkiye’den çıkan global bir değer oluşturmaktı

Deveci, ENLIL Projesi'yle tek bir dikey türbinden 2 eve yetecek kadar elektrik üretmeyi hedeflediklerini dile getirerek, üretilen enerjinin, ölçümlerin ve her verinin geliştirecekleri mobil uygulamadan anlık olarak takip edilebileceğini kaydetti.

Global düzeyde belediyelerin kendilerine ulaşarak bilgi aldıklarını anlatan Deveci, "Cenevre, Madrid, Rotterdam belediyeleri ile Almanya, Meksika ve ABD’den de birkaç belediye bize ulaştı. Ayrıca İngiltere hükumetinden bize ulaştılar. Bizi davet ettiler, bir toplantı yaptık. Şu anda süreç devam ediyor. Hem projeyi fonlamak hem de bize orada alan açmak istiyorlar." diye konuştu.

Yeni projeler üretmeye devam edeceğiz

Kerem Deveci, 7 kişilik bir ekiple çalışmaları sürdürdüklerini ve katma değer oluşturacak yeni projeler üretmeye devam edeceklerini vurguladı.

Projenin Türkiye'ye önemli miktarda döviz getirmesini de beklediklerini belirten Deveci, "Projeyle dünyaya açılırken bizim ilk amacımız Türkiye’den çıkan global bir değer oluşturmaktı. Şu anda dünyada en çok bilinen projelerden bir tanesi bizimki, startup olarak. Biz teknoloji inşa etmek istiyoruz. Batı’nın yaptığını almak değil de Batı’nın bir üst seviyesine geçmekle mükellef nesilleriz." şeklinde sözlerini tamamladı.

Olmazsa başlarını ezeriz!

Olmazsa başlarını ezeriz!

Erdoğan'dan çok sert 120 saatlik mutabakat çıkışı.
Sözler tutulmazsa harekata devam edeceğiz

Sözler tutulmazsa
harekata devam edeceğiz

​Milli Savunma Bakanı Akar'dan Barış Pınarı açıklaması.
SDGde 22 Ekim paniği

SDG'de
22 Ekim paniği

14 kez saldırıp ABD'yi yardıma çağırdılar.
ABD silahları Kandil'e taşınıyor

ABD silahları Kandil'e taşınıyor

​3 bin tır silah ve cephane terör örgütü PKK'ya teslim edildi.
PKK'nın bırakıp kaçtığı cephanelik

PKK'nın bırakıp kaçtığı cephanelik

Rasulayn'da büyük miktarda mühimmat bulundu.
Mazlum Kobani'nin<br>iadesi istensin!

Mazlum Kobani'nin
iadesi istensin!

ABD ile aramızdaki 'suçlu iadesi anlaşması' uygulansın.
Teröristler keskin nişancılarla saldırdı

Teröristler keskin nişancılarla saldırdı

​Mutabakata rağmen YPG/PKK saldırı düzenledi.
Afrika ile ilişkilerimiz altın çağını yaşıyor

Afrika ile ilişkilerimiz altın çağını yaşıyor

​Cumhurbaşkanı, Afrika Ülkeleri Dini Liderler Zirvesinde konuştu.
Babasının <br>çektiği kredi ile ilk kez yüzünü gördü

Babasının
çektiği kredi ile ilk kez yüzünü gördü

​21 yaşındaki kızın nakil sonrası yaşadığı mutluluk.
Buz tutmuş<br>kasaba:  Oymyakon

Buz tutmuş
kasaba: Oymyakon

Hava sıcaklığı rekoru eksi 65 derece ile kırıldı.

Son 36 saatte<br>14 saldırı

Son 36 saatte
14 saldırı

​MSB, YPG/PKK'lı teröristlerin mutabakata uymadığını açıkladı.
2,5 saatlik yol <br>40 dakikaya inecek

2,5 saatlik yol
40 dakikaya inecek

2 ilçeyi birbirine bağlayacak yol yıl sonu açılıyor.
İspanya polisinden<br>tepki çeken şiddet

İspanya polisinden
tepki çeken şiddet

Barselona sokaklarını ateşe veren eylemciler, polis şiddetiyle karşı karşıya kaldı.
Hasretinden geceleri yatamıyorum

Hasretinden geceleri yatamıyorum

Anneler 47 gündür HDP önünde evlat nöbetinde.
41 DEAŞ'lı daha teslim alındı

41 DEAŞ'lı daha teslim alındı

YPG'nin serbest bıraktığı teröristler yakalandı.
Günlük <br>350 TL yevmiye

Günlük
350 TL yevmiye

​Sadece yükseklik korkusu olmayan erkekler çalışabiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.